«Σίφουνας» ο Πανναξιακός

Εκπληκτικός ο Πανναξιακός επικράτησε του ΠΑΟ με 3-1 στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής που ηταν και η τελευταία του πρώτου γύρου. Οι νικήτριες κατόρθωσαν με αυτή την πέμπτη σερί νίκη να διατηρηθούν στην τρίτη θέση και να πλησιάσουν στον πόντο τις «πράσινες», που σε συνδυασμό με την νίκη του Ολυμπιακού, υποχώρησαν στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις και στο πολύ καλό μπλοκ του Πανναξιακού ενώ από την άλλη ο ΠΑΟ φάνηκε μονο στο δεύτερο σετ όπου έβγαλε ενέργεια και είχε ρυθμό σε μπλοκ και επίθεση.

Στα υπόλοιπα τρία σετ  οι “πράσινες” είχαν σοβαρό πρόβλημα υποδοχής έκαναν πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ, τα οποία αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο οι νησιώτισες που με τη βοήθεια του κόσμου τους πήραν ενα δίκαιο και καθαρό τρίποντο.

Η καλή μερα για τον Πανναξαικό φάνηκε απο το πρώτο σετ όταν με μεγάλη πίεση στο σέρβις, “χαλασαν” ευκολα την υποδοχή του ΠΑΟ που φάνηκε πολυ μουδιασμένος και με την Πότοκαρ πήραν προβάδισμα με 13-5 στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στο +13(23-10) με ασο της Οικονομίδου και πήραν ανετα το σετ με 25-10 και εκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο ο ΠΑΟ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, βελτίωσε την υποδοχή του και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-12 και 19-14 κατάφερε με το σέρβις της Κάιλα Ρίτισι να πέρασει μπροστά με 19-20, οι γηπεδούχες ισοαφάρισαν σε 20-20 αλλα οι παικτριες του Καζαζη με μπροστάρισα την ασταμάτητη Μερτέκη πήραν προβάδισαμα με 20-22, μείωσε η Φε΄σκο με 23-24 αλλα ο ΠΑΟ” κλειδωσε” το σετ με 23-25 και έφερε το ματς στα ίσα με 1-1.

Καταιγιστικός ήταν ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ καθώς βρήκε ρυθμό στο σέρβις και με τις Τοτσίδου, Φρέσκο, Πότοκαρ, Οικονομίδου, εκτόξευσε τη διαφορά στο 21-10. Η Τοτσίδου με άσο έκανε το 24-10 και μέσα σε αποθέωση οι παίκτριες του Ρούση πήραν το σετ με 25-10.

Ιδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο σετ. Οι παίκτριες του Ρούση με φόρα και ψυχολογία απο την κατακτηση του τρίτου σετ, με όπλο το σέρβις και το αποτελεσματικό μπλοκ προηγήθηκαν15-8, 18-10, 19-11, 24-18 και με την Τοτσίδου πήρε το σετ με 25-18 και σφράγισε το τελικό 3-1 όπου ηταν η πέμπτη σερί νίκη.

Δημήτρης Καζάζης:(ΠΑΟ) «Ήμασταν πολύ κακοί σήμερα. Τα κορίτσια της Νάξου φάνηκε ότι το θέλανε περισσοτερο. Βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα. Από εκεί και πέρα προχωράμε».

Ρούσης:(Πανναξιακός) «Τελειώσαμε ιδανικά τον πρώτο γύρο. Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριες».

Τα σετ 3-1 (25-13,23-25,25-10,25-18)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης):Φρέσκο 15 (12/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 11 (11/30 επ, 60% υπ – 20% άριστες), Δρακουλίδου 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Οικονομίδου 13 (8/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 25% υπ – 17% άριστες), Ζακχαίου 12 (4/9 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 36% υπ – 28% άριστες), Γάτση

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ), Πολ 6 (6/40 επ, 44% υπ – 20% άριστες), Μερτέκη 17 (14/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίτσι 11 (10/25 επ, 1 άσσος, 11% υπ – 6% άριστες), Φιλντ / Ρόγκα (λ, 34% υπ – 31% άριστες), Λαγουδάκη, Καββαδία 2 (2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Καρπουζά 3 (2/4 επ, 1 άσσος)