ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Στην κορυφή η Χαλκίδα

Με νίκες προχώρησαν κατά την 4η αγωνιστική στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών Χαλκίδα και Άγιος Στέφανος καθώς επικράτησαν επί Απόλλωνα και  ΑΟ Βάρης αντίστοιχα.

Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου πέτυχε σημαντική νίκη επί του ΑΟ Βάρης “Ο Αναγυρούς” με 3-0 και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 9 βαθμούς και τη δεύτερη θέση. Ο ΑΟ Βάρης “Ο Αναγυρούς” έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση αφού οι γηπεδούχες του Αγίου Στεφάνου πίεσαν πολύ από το ξεκίνημα του αγώνα και έβαλαν δύσκολα στις αντιπάλους τους.

Νίκη με χαμένο βαθμό για την ΟΠΕ Χαλκίδας που ωστόσο παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΓΣ Απόλλων δεν τα παράτησε ακόμα και όταν βρέθηκε να χάνει με 0-1 και 1-2 και με ένα πολύ καλό τέταρτο σετ οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες επικράτησαν στις λεπτομέρειες και με το 2-3 πήραν δύο ακόμα βαθμούς φτάνοντας του 11.

Χαμένη ευκαιρία και για την ΕΣ Νέας Μάκρης να πιάσει κορυφή. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πήρε τη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 3-2 και όχι μόνο στέρησε από τη Νέα Μάκρη να φτάσει την ΟΠΕ Χαλκίδας στην πρώτη θέση αλλά ταυτόχρονα μείωσε την απόσταση από την κορυφή φτάνοντας τους 8 βαθμούς και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην μάχη των πρώτων θέσεων.

Ακόμα δύο παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Από τη μία ο ΓΣ Γλυκών Νερών σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές επικράτησε του ΑΟ Καρέα με 3-2 ενώ ο ΑΟ Θρακομακεδόνων παρότι προηγήθηκε 2-0 χρειάστηκε τελικά το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη κόντρα στην Παλλήνη με 3-2.

Τέλος, η Δάφνη Αγ. Δημητρίου έκανε την πρώτη της νίκη και ξεκόλλησε από την ουρά της βαθμολογίας αφού με το 3-1 επί του ΓΣ Κερατέας άφησε τις φιλοξενούμενες στην τελευταία θέση.