CEV CUP

Στους «16» ο Μίλωνας με «δαντελένια» ήττα στην Αυστρία

Mία ακόμα ιστορική βραδιά ζει η ομάδα βόλεϊ του Μίλωνα, που παρά τη “γλυκιά” εκτός έδρας ήττα του 3-2 σετ από την SK Zαντρούγκα Μπλέιμπουργκ πανηγύρισε με τη νίκη 3-0 του α’ ματς  την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες του CEV Cup, μόλις στη 2η ευρωπαϊκή του παρουσία.
Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ντούρεν (Γερμανία) – Στρούμιτσα (Βόρεια Μ.) που θα παίξουν την Πέμπτη 30.11. Στη Ντούρεν αγωνίζονται ο Δημήτρης Μούχλιας και ο Φροίξος Κωτσάκης και μετά το 3-0 στον α’  εκτός έδρας αγώνα έχει τον πρώτο λόγο στην πρόκριση.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, ισοφάρισε σχετικά εύκολα και όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-8, 24-23, 25-24 και 28-27 κατάφερε να αντέξει την πίεση και να πάρει το σετ 30-28.

Οι καθοριστικοί πόντοι στο φινάλε του 3ου σετ ήρθαν από επίθεση του Γιορντάνοφ (28-28), μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Καμίνο Μαρτίνεζ (29-28) και κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ μετά από εξαιρετική άμυνα του λίμπερο Χανδρινού.

Η κατάκτηση του 3ου σετ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες και το σταφ του Μίλωνα. Στη συνέχεια άπαντες τα έδωσαν όλα και για τη νίκη γοήτρου, ενώ ο Σάκης Ψάρρας έδωσε μοναδική ευκαιρία σε όλα να τα νέα παιδιά του ρόστερ να κολουμπήσουν στα βαθιά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και τελικά μετά από συναρπαστικό φινάλε στο 5ο σετ οι αυστριακοί επικράτησαν 20-18.

Μάλιστα ο Μίλωνας προηγήθηκε 7-4 με τον νεαρό Κουβαρά, είχε προβάδισμα και στο 15-14 αλλά ο Κράσινγκ πήρε απίθανους πόντους και όλα κρίθηκαν στην… παράταση μετά από δύο ελληνικά λάθη.

Γενικά η αυστριακή ομάδα έπαιξε πολύ καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα και είχε βασικό διαγώνιο τον Άγγελο Μανδηλάρη. Ο Μίλωνας άντεξε την πίεση στο σερβίς και με όπλο το μπλοκ άμυνα εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή των Γιορντάνοφ, Μολίνα και Πολουγιάν στις χαλασμένες μπάλες.

Διαιτητές: Φόρτου (Γερμανία), Χιμένες (Ισπανία).

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 27-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 28-30
4ο σετ: 8-2, 16-9, 21-14, 25-17
5ο σετ: 2-5, 10-9, 12-11, 20-18

*Οι πόντοι της Ζαντρούγκα προήλθαν από 5 άσσους, 70 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 72 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (27-25, 19-25, 28-30, 25-17, 20-18) σε 133′

ΖΑΝΤΡΟΥΓΚΑ (Μίκαελ Μουράουερ): Σζαμπό 5 (5/8 επ.), Χόρβαθ 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Μανδηλάρης 10 (10/28 επ.), Καμίνο 14 (14/29 επ., 50% υπ. – 23% άριστες), Γκόμες 8 (1/3 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Σινφρόνιο 19 (11/20 επ., 8 μπλοκ) / Κίτζινγκερ (λ, 63% υπ. – 34% άριστες), Στάινερ (λ), Στοτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ντζένις 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Κράσνιγκ 9 (9/13 επ.), Γκτζέγκορτσικ 5 (5/14 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Βριτζ, Μοζίνα.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 15 (10/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (16/32 επ.), Μολίνα 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 52% άριστες), Πολουγιάν 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 26% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 60% υπ. – 44% άριστες), Μαντελίδης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Σουσουρίδης 2 (2 μπλοκ), Κουβαράς 3 (3/8 επ.), Κοντοστάθης 3 (3/10 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Νανόπουλος 15 (13/23 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 33% άριστες).