ΔΙΕΘΝΗ

«Τα’ σπασε» ξανά η MVP Ανθή στο 3-1 επί της Σαριγιέρ

Το ελληνικό δίδυμο των Βασιλαντωνάκη, Χριστοδούλου οδήγησε την Αιντίν BBSK  στην 4η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς στο ματς της 29ης αγωνιστικής με 27 πόντους της MVP και τοπ σκόρερ της αναμέτρησης Ανθή η ομάδα των διεθνών μας επικράτησε με 3-1 (25-23, 25-23, 0-25, 25-18) σετ και της φιλοξενούμενης Σαριγιέρ.

Στο προτελευταίο ματς της κανονικής περιόδου της τουρκικής Λίγκας η ομάδα του Αϊδινίου με “μαέστρο” την εξαιρετική Στέλλα Χριστοδούλου και “εκτελέστρια” τη Βασιλαντωνάκη, προηγήθηκε δύσκολα 2-0 σετ και παρά την αντεπίθεση της παρέας της Αμερικανίδας Μάντισον Ριγκντόν (18π), που εδώ και ένα 24ωρο αποτελεί νέο μεταγραφικό απόκτημα της Εξατσίμπασι, κατάφερε μετά τη μείωση του σκορ σε 2-1 σετ να τελειώσει το ματς.

Σπουδαία εμφάνιση για μία ακόμη φορά από την… 27άρα (22/44επ, 3 μπλοκ, 2 άσους, 56%υπ, 40%αρ.) Ανθή Βασιλαντωνάκη, ενώ πέρα από την εξαιρετική καθοδήγηση η πρώην νταμπλούχος των “ερυθρόλευκων” πρόσθεσε και 5 πόντους για την ομάδα της, με 3/8 επιθέσεις και 3 μπλοκ.

Με την 18η φετινή της νίκη η ομάδα των Ελληνίδων άσων σκαρφάλωσε με 50 βαθμούς στην 7η θέση της βαθμολογίας, 2 μόλις πόντους  από την 6η Γαλατασαράι και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα πλέι οφ.

Στις 10/3 η ομάδα των διεθνών μας θα υποδεχθεί στο Αϊδίνιο την 4η της βαθμολογίας Τουρκ Χαβα Γιολάρι, στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

ΔΙΕΘΝΗ
17/04/2021

Κυρίαρχη στη Κύπρο η Ομόνοια

Το 7ο Κύπελλο και 3ο ντάμπλ της ιστορίας της πανηγυρίζει στη Κύπρο η Ομόνοια καθώς στονμεγάλο τελικό της διοργάνωσης που φιλοξενήθηκε στο Θεμιστόκλειο Αθλητικό...