A2

Θεαματική ανατροπή απο τα Γιάννενα

Πολυ σκληρά για να πεθάνουν, ήταν τα Γιάννενα καθώς νίκησαν για την 2η αγωνιστική του Β1 υποομίλου, στο κλειστό των Τρικάλων με 3-2 τον Ασκληπιό αν και στο ξεκίνημα του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0.

Οι φιλοξενούμενες με τη μείωση του σκορ, πήραν ψυχολογία, βελτίωσαν την υποδοχή και το μπλοκ τους ενώ βρήκαν λύσεις  με την ασταμάτητη Τζαλαλή και τις Μαγκλάρα, Παπάζογλου, Κουκούτη.

Κορυφαίες από τον Ασκληπιό η εκπληκτική Χατζηχριστοδούλου  με 26 πόντους και η εξαιρετική Τόλλιου με 19 που προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα του ματς αλλά δεν τα κατάφεραν!

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ μετά το αρχικό 1-3 ο Ασκληπιός μπήκε δυνατά κάνοντας διαδοχικά το 11-7 και 20-13 και πήρε το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες της Σοφίας Παναγιάρη έκαναν παρτι, παίρνοντας προβάδισμα με  11-3 και 20-4 και τελίωσαν το σετ ευκολα με 25-8.

Στο τρίτο σετ ήρθαν τα πάνω-κάτω και είχαμε θεαματική ανατροπή. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ρυθμό, πίστεψαν στην ανατροπή και τα κατάφεραν. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με μικρές διακυμάνσεις .

Ο Ασκληπιός πήρε προβάδισμα με 23-21 και 27-26 άλλα οι αθλήτριες του Τσιούπη, έδειξαν πιο ψύχραιμες στο τέλος του σετ το οποίο και πήραν τελικά με 27-29 αν και βρέθηκαν να χάνουν και με 27-26, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους.
Στο 4ο σετ η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε να κρατήσει το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο και με κορυφαία την Κων/να Τζαλαλή, η οποίαύψωσε “σινικό τείχος” με τα μπλοκ της, στις επιθέσεις των Τρικάλων, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με 19-19 απο 16-12 και να πάρει το σετ με 22-25 και να στείλει το ματς στο ται μπρέικ.

Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των κοριτσιών του Τσιούπη, οι οποίες συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο κατάφεραν να φτάσουν σε μια πολύτιμη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος νίκη καθώς επικράτησαν και στο τάι μπρέικ με 11-15.
Τα Γιάννενα ευχαριστούν

Η Διοίκηση του ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ αισθάνεται την υποχρέωση να δώσει τα συγχαρητήριά της στον ΑΣΚΛΗΠΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ γιατί με το ενδιαφέρον τους έχουν καταφέρει να μετατρέψουν σε γιορτή το άθλημα του βόλεϊ φέρνοντας κόσμο στο γήπεδο ο οποίος παρακολουθεί με άνεση ακόμη και έναν αγώνα 2h και 17΄ λεπτών όπως ο συγκεκριμένος. Τέλος ευχαριστεί θερμά τους Διοικούντες για το ενδιαφέρον που έδειξαν ώστε το σωματείο μας να φιλοξενηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην πόλη των Τρικάλων.
Στην έναρξη του αγώνα τιμήθηκαν από τον Ασκληπιό  και οι αθλήτριές των Ιωαννίνων με ανθοδέσμη,  Κουκουτή Όλγα και Κουκουτή Ιωάννα(αδελφές της κοουτς του Ασκληπιού, Σοφίας Παναγιάρη) οι οποίες από φέτος σπουδάζουν και οι δύο στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Τα σετ (2-3): 25-17, 25-8, 27-29, 22-25, 11-15
ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων (Παναγιάρη): Γεωργοπούλου Α. . (8/19επ. 1άσσος) Κοτσίρα Δ. λ/. (60% καλές υπ.) Τόλλιου Ε.  19π. (12/28επ 7 άσσους) Βουλγαράκη Κ. 2π.(2/8επ.) Χατζηχριστοδούλου Α. 26π. (22/42επ. 4άσσους)  Αθανασοπούλου Ε. 6π. (4/9επ. 2άσσους) Γατσά Ε. 13π. (9/14επ. 2άσσους 2μπλοκ) Τσιούκα Γ.  16π. (6/9επ. 9άσσους 1μπλοκ) Γεωργάκη Ε. Παπαθεοδώρου Ε/λ . (67% καλές υπ.) Γεωργίου Μ. . (2/2 επ. 1μπλοκ) Βράκα Ρ. Γιάννη Β. Χύτα Μ.

Γιαννενα ΑΣ(Τσιούπης – Βίτσιος): Παπάζογλου, Στεφάνου(λ), Μαγκλάρα, Λάγκα, Κουκουτή Ολγ., Τζαλαλή Κ., Τζαλαλή Σοφ., Παππά-Ζώη, Ασημακίδου, Βαρτζιώτη, Μπιρλαντεάνου, Ντέρου, Κουκουτή Ιωαν., Καλύβα(λ).

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...