BEACH VOLLEY

Θη… Ρίο ανήμερο η Εθνική, πέρασε στις “24” (foto)!

Τη δική της ιστορία συνεχίζει  να γράφει στην ολυμπιακή άμμο της κοσμοπολίτικης Κόπα Καμπάνα του Ρίο  η Εθνική ομάδα των Αρβανίτη/Καραγκούνη, που κερδίζοντας με 2-1 σετ στο τελευταίο ματς του Α’ ομίλου του βραζιλιάνικου World Tour Grand Slam του Ρίο και τις Καναδέζες Μπροντέρ/Βάλιας, προκρίθηκε πανηγυρικά για πρώτη φορά, έπειτα από 2 χρόνια, στις “24” καλύτερες ομάδες του πρώτου φετινού Grand Slam.

arvaniti_peny_karagkoyni

Πραγματοποιώντας λοιπόν μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση τα κορίτσια μας, έδειξαν όχι μόνο τα αγωνιστικά τους χαρίσματα, αλλά κυρίως τα ψυχικά αποθέματα που διαθέτουν, καθώς άντεξαν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους, μετά την ισοφάριση των Καναδέζων και επιβλήθηκαν τελικά με 2-1 (23-21, 17-21, 16-14) σε 56 λεπτά.

arvaniti_karagkoyni

“Άλλη μια φανταστική νίκη… Τώρα αρχίζει να βγαίνει η κούραση, δεν έχουμε πολύ φρεσκάδα, αλλά παίζουμε καλά και δεν παρατάμε καμία φάση!” ήταν τα πρώτα λόγια της πανευτυχούς διεθνούς, Βίκυς Αρβανίτη μαζί με τη συμπαίκτριά της στο Volleyplanet λίγα λεπτά μετά τη νέα μεγάλη επιτυχία για τα “ελληνικά χρώματα” και πριν αφεθούν στα έμπειρα χέρια του μασέρ, που θα τις ξεκουράσει και θα τις χαλαρώσει ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

peny_karagkoyni

Η λήξη του αγώνα βρήκε τις Ελληνίδες πρωταθλήτριες μαζί με το υπόλοιπο team της ελληνικής αποστολής στη Βραζιλία, να ξεσπά σε έντονους πανηγυρισμούς, καθώς με δύο νίκες επί του Νο 17 και 16 του ταμπλό, το δικό μας Νο 32 , προκρίθηκε με δύο νίκες σε τρία ματς ως δεύτερη  πίσω από το Νο 1 του ταμπλό και φαβορί για τον τίτλο, τις Βραζιλιάνες παγκόσμιες πρωταθλήτριες, Μπαρμπαρα/Αγκάθα, που κέρδισαν 2-0 (21-14, 21-17) και την Αργεντινή και με “3χ3” προκρίθηκαν αήττητες και χωρίς απώλεια σετ πρώτες από τον Α’ ομίλο.

Έτσι το δικό μας δίδυμο Αρβανίτη/Καραγκούνη είναι μία από τις 24 κορυφαίες ομάδες του κόμσου που συνεχίζουν στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, με τις 16 να παίζουν αύριο σε νοκ άουτ ματς και τις πρώτες 8 ομάδες των ομίλων να περιμένουν τις νικήτριες των “16”.