Θρίαμβος Άρη

Μεγάλη νίκη που του δίνει τεράστια ψυχολογία και σιγουριά για άνετη παραμονή  στην Α1, πέτυχε ο Άρης με 3-0 κόντρα στη Λαμία. Οι παίκτες του Μέλκα ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς, βρήκαν ελάχιστη αντίσταση από την ανέτοιμη και ανομοιογενή Λαμία και πήραν πανηγυρικά ένα «καθαρό» τρίποντο.

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε στο πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο ματς με πάθος και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18. Εκεί οι «κίτρινοι» του Μέλκα κατάφεραν να ξεφύγουν με 22-19, 24-19 και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20 μέσα σε έξαλα πανηγύρια.

Το… 1-0 στη συνέχεια τους έδωσε φτερά απέναντι σε μια Λαμία πολύ αγχωμένη και με πολλά αβίαστα λάθη. Αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν εύκολη διαφορά με 16-10, 17-13 και να τελειώσουν το σετ πανηγυρικά με 25-16.

Στο τρίτο σετ η Λαμία αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 13-15 αλλά ο Άρης με μεγάλη ανατροπή και σερί 8-1 «γύρισε» το ματς σε 21-16 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το σετ και τη νίκη με 25-21 και θριαμβευτικό 3-0.

Γιάννης Μέλκας (Άρης): «Είχα πει πως εξαρτάται από τη δική μας απόδοση το τελικό αποτέλεσμα. Αν καταφέρουμε να είμαστε σοβαροί, αγωνιστικοί και υπομονετικοί. Αυτό, λοιπόν, σε μεγάλο βαθμό το πετύχαμε και έτσι ήρθε το 3-0. Μπορεί να ήταν το παιχνίδι της πρεμιέρας, όπου πάντα υπάρχει άγχος, ωστόσο, δώσαμε και την ευκαιρία στα νέα παιδιά να μπουν και να προσφέρουν».

Θανάσης Κατσίγιαννης ( Λαμία): «Θέλουμε ακόμα δουλειά και κυρίως αγώνες που θα μας δώσουν ρυθμό. Κάνουμε εύκολα το λάθος. Παίζαμε με μία έμπειρη ομάδα αλλά κι εμείς κάναμε πολλά λάθη. Κάναμε συνολικά 26 λάθη και σε αγώνα τριών σετ είναι πολλά».

* Οι πόντοι του Αρη προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-21

Α.Σ.ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (9/18 επ, 46% υπ -23% άριστες), Γκιρτζίκης 8 (7/8 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/6 επ, 67% θπ – 42% άριστες), Τζελάτι 16 (12/30 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ -38% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μήλης, Μούχλιας 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ – 42% άριστες), Παπασταματάτος

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιαννης): Λέσκε 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Χέντσι 12 (10/23 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -50% άριστες), Αγγελόπουλος, 1 (0/4 επ, 1 άσος), Αραούγιο 4 (3/22 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ – 25% άριστες), Χάκγουορθ 9 (8/18 επ, 1 άσσος), Μαδούρας 7 (3/7 επ, 3 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ -32% άριστες), Καρβούνης, Δημητριάδης, Καπίρης, Παπαθωμόπουλος,