ΑΓΩΝΕΣ

«Το πάνω χέρι» στην πρόκριση απέκτησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της Volleyleague και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον τελικό.

Οι «ερυθρόλευκες» θα αναζητήσουν πλέον την Τετάρτη του Πάσχα (27/4, 18.00) στο β’ ματς  της Μίκρας  το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού του τίτλου, τη στιγμή που οι μαχητικές «κιτρινόμαυρες», θα παλέψουν για τη ρεβάνς, ώστε να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι, το οποίο αν χρειαστεί θα γίνει το Σάββατο 30 Απριλίου στο κλειστό του Ρέντη (30/4, 18.00).

Το ματς
Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-5 από τον Άρη, αλλά σταδιακά μείωσε και ισοφάρισε σε 10-10, με την Σάλας, ενώ με προηγήθηκε με 13-11, με επίθεση της Κόστα. Ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά με σερί 3-0 για το 16-14. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια με άσσο της Εμμανουηλίδου (18-18), ενώ έφτασαν στο +2 (22-20), με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Άρης ισοφάρισε σε 22-22, αλλά με τη Χίπε στην επίθεση ο Ολυμπιακός έκανε το 23-22, η Μερκάδο κάρφωσε άουτ για το 24-22 και η Γιώτα με μπλοκ έκανε το 1-0 σετ με 25-22.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο σετ με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ αλλά πάντα και οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις για να μείνουν κοντά στο σκορ. Με το σετ να είναι στο 21-21, δύο επιθέσεις από Εμμανουηλίδου και Χίπε το σκορ έγινε 23-21 υπέρ του Ολυμπιακού, φτάνοντας και πρώτος στο σετ μπολ (24-22) και παρά τη μείωση του σκορ από τον Άρη (24-23), η Μερκάδο στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με το σκορ και τη ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από το ξεκίνημα του τρίτου σετ (5-2), διαφορά που ο Άρης δεν μπόρεσε να μειώσει για το τελικό 3-0 σετ με 25-19.

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη. Η φάση αυτή είναι διαφορετική, είναι πλέι οφ, δεν είναι όπως στην κανονική περίοδο. Ξεκινήσαμε νευρικά, ήταν φανερό, κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε. Διαχειριστήκαμε σωστά τα σημεία που δεν είχαμε καλή εικόνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό αυτό, γιατί κερδίσαμε και 3-0. Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου, κάναμε το πρώτο βήμα, θα ξεκουραστούμε λίγο και συνεχίζουμε για τη δεύτερη νίκη και την πρόκριση στην τελική φάση».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Μας άνηκε κάτι παραπάνω πιστεύω. Η εικόνα μας δεν ήταν για 3-0. Στα δύο πρώτα σετ κοιτούσαμε στα μάτια τον Ολυμπιακό αλλά στα κρίσιμα σημεία κάναμε λάθη. Έχουμε μία εβδομάδα να δουλέψουμε για να δούμε που στερήσαμε για να τα δώσουμε όλα στη Μίκρα για να ισοφαρίσουμε τη σειρά».

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σαμοθράκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καπουράνη.