Του… έσπασε το σερί o AO Πολιτείας

Έπειτα από 14 αγωνιστικές της φετινής Α φάσης του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ ο ΑΟ Πολιτείας επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-2 του ΣΦΑ Μελισσίων “Ο Φοίβος” και με την 1οη φετινή του νίκη έβαλε τέλος στο φετινό νικηφόρο σερί του αντιπάλου της.

Το βραδινό ντέρμπι της 4άδας του πρωταθλήματος  εξελίχθηκε σε … θρίλερ της Πέμπτης! Η γηπεδούχος ομάδα, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις βρέθηκε να προηγείται με 2-0 (25-19, 25-20).

Κάπου εκεί η ομάδα του προπονητή, Μίμη Μπαϊλη νόμισε πως τελείωσε το “ματσάκι” και επαναπαύτηκε στις δάφνες της, με αποτέλεσμα ο μέχρι χθες αήττητος αντίπαλός της να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” στο προβάδισμα της Πολιτείας με τα δύο δικά τους κερδισμένα σετ (25-18, 25-17) και το ται μπρέικ αποδείχθηκε ακατάλληλο για καρδιακούς…

Τελικά στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι με πιο “καθαρό” μυαλό στις κρίσιμες φάσεις έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη περισσότερο και έτσι με 15-13 πανηγύρισαν το σπουδαίο 3-2 σετ επί του αντιπάλου τους, που είδαν το φετινό αήττητο της ομάδας των Μελισσίων να ταξιδεύει για άλλες… Πολιτείες!

Παρά την παρθενική της ήττα στο πρωτάθλημα η ομάδα του Στέφανου Μονδέλου παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, με τον Α.Ο Βάρης “Ο Αναγυρούς”  να βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 33β, να ακολουθεί τρίτη η ΕΠΑ Σχολής “Νίκος Αμάραντος” με 31β και το κάδρο της 4άδας συμπληρώνει με μόλις ένα βαθμό λιγότερο ο ΑΟ Πολιτείας (30β).