«Τρένο» η Ομόνοια κέρδισε Παφιακό και περιμένει τη στέψη

“Αγκαλιά” με έναν ακόμη τίτλο βρίσκεται από χθες η Ομόνοια που στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής , 3ης του Ομίλου 1-5. κέρδισε σε 67’ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» τον Green Air Παφιακό  με 3-0 σετ. Μετά από αυτήν την ήττα, η ομάδα του τεχνικού Κυριάκου Καμπερίδη και του διεθνή μας, Άκη Ασπιώτη έχασε μάλλον και τις τελευταίες ελπίδες της για τον τίτλο, αφού οι αήττητοι φέτος πράσινοι της Λευκωσίας με 51 βαθμούς και 18 νίκες σε ισάριθμα ματς,  αγώνες, “έχτισαν” διαφορά 11 βαθμών από Ανόρθωση και Green Air Παφιακό, 8 αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Το ντέρμπι είχε όλα τα χαρακτηριστικά στο πρώτο σετ αφού το καλό ξεκίνημα της παφιακής ομάδας, γνώρισε την αντίδραση της Ομόνοιας 13-11. Ο Green Air Παφιακός ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 15-14. Απ’ εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία και έγραψαν το 22-17 και ολοκλήρωσαν κατακτώντας το σετ με 25-21 σε 21’.

Η Ομόνοια μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με ντάμπλ –σκορ 08-04.Η ομάδα του Σ. Σάββα συνέχισε στο ίδιο ρυθμό για να διαμορφωθεί το 11-06. Η ομάδα της Πάφου με αντεπίθεση ισοφάρισε 14-14 με την Ομόνοια άμεσα να βρεθεί στο +2 16-14. Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο κύλησε και το δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με έξι πόντους 23-17 για να κερδίσουν 25-21 σε 24’ και έβαλαν βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η Ομόνοια διατήρησε τον έλεγχο από τα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και μετά το αρχικό 05-04 ολοένα και αύξανε τη διαφορά για να δημιουργήσει ντάμπλ – σκορ 12-06 και λίγο αργότερα να αυξήσει σε 18-12 και έγινε το «αφεντικό» του σετ.

Η Ομόνοια «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 22’ και «έγραψε» το 3-0 εξασφαλίζοντας τη νίκη – μισό τίτλο.

Νίκη με ανατροπή για Μέλκα επί της Ένωσης Παραλημνίου του Ν. Ρουμελιώτη

Σε ένα άλλο ντέρμπι με “ελληνικό” χρώμα στο Παραλήμνι, η Αναγέννηση Δερύνειας του Γιάννη Μέλκα, στο πλαίσιο της 21ης, 3ης του Ομίλου 1-5, κέρδισε με  ανατροπή 3-2 τη νίκη και τους δυο βαθμούς, από τη γηπεδούχο ομάδα του Νίκου Ρουμελιώτη. Με αυτή τη νίκη, η Αναγέννηση ανέβηκε στους 33 βαθμούς. Η Ε.Ν.Π που προηγήθηκε 2-0 σετ, έχασε όμως και βρίσκεται στην 5η με 24.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών ήταν ισοδύναμο στο πρώτο σετ με την Αναγέννηση να προσπαθεί να επιβληθεί διατηρώντας μικρή διαφορά δυο πόντων 06-08. Οι «βυσσινί» όμως είχαν τον τρόπο να προηγηθούν 15-12. Η ομάδα της Ένωσης ήταν πολύ καλή στο στάδιο αυτό και έκτισε διαφορά επτά πόντων 23-16. Η Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-18 σε 23’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη της Ένωσης και βρέθηκε στο +4 στην έναρξη του δεύτερου σετ 03-07. Η ομάδα της Δερύνειας είχε λύσεις και με το μπλοκ για το 05-11. Η Ε.Ν.Π. όμως βρήκε τις λύσεις και βρέθηκε σε «απόσταση βολής» από την Αναγέννηση 14-16.

Η Ένωση βελτιώθηκε αφάνταστα καταφέρνοντας να ανατρέψει τα δεδομένα για το 21-17 και να επικρατεί σε 25’ 25-19 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ε.Ν.Π. πάλι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή, όμως η Αναγέννηση προηγήθηκε 14-16 για να κερδίσει τελικά 23-25 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και κατάφερε από τα πρώτα στάδια να το ελέγξει. Οι «πράσινοι» πήραν διαφορά ασφαλείας 09-14 και στη συνέχεια 12-18. Η αλλαγή πασαδόρου με τον κ. Ρομελιώτη να αλλάζει τον πασαδόρο Πιερή Στέκα με τον νεαρό Κωνσταντίνο Γεωργίου (ήταν βασικός) βοήθησε την Ένωση. Ωστόσο, η Αναγέννηση κράτησε κερδίζοντας 19-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβληθούν στο τάϊ – μπρέικ με την Αναγέννηση να προηγείται με +3 05-08 αλλά η Ε.Ν.Π. μείωσε στον πόντο 07-08. Η ομάδα του Γ. Μέλκα κατάφερε να διατηρείται στο προβάδισμα, αλλά η Έ.Ν.Π. πήρε με το σειρά της το προβάδισμα 11-10. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με την Αναγέννηση να κερδίζει με τον Δημήτρη Αποστόλου να τελειώνει τη φάση για το 13-15 σε 19’.