Τρίποντο εμπειρίας για Λαμία, 3-1 το Αιγάλεω

Με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ η Λαμία πανηγύρισε την 2η νίκη της στη Volleyleague και με το 3-1 επί του Αιγάλεω κατά την 5η αγωνιστική ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο Χαλκιοπούλειο η Λαμία παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη απέναντι στο Αιγάλεω και με κορυφαία την Βαρμπάνοβα που σταμάτησε στους 21 πόντους κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο.

Αντίθετα το Αιγάλεω προσπάθησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ η Λαμία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος καθώς με πίεση από το σερβίς και εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση απέκτησε εύκολα το προβάδισμα με 6-1 και 21-14 και στο τέλος με το 25-15 πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι.

Το Αιγάλεω στο δεύτερο σετ ανέβασε την απόδοσή του μετά το 16-13 και με την Ντεκανί και Πετοβάρι πέρασε μπροστά με 21-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το 25-22.

Η συνέχεια όμως ανήκε στις γηπεδούχες καθώς στο τρίτο σετ μετά το 8-6 η Λαμία φρόντισε να αποκτήσει διαφορά με το 16-10 και το 21-12. Το 25-16 έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Λαμίας που απέκτησε ψυχολογία στο τέταρτο σετ.

Ένα σετ όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16. Εκεί η Λαμία με ένα σερί έφθασε στο 21-16 και παρά την προσπάθεια του City που μείωσε στο 21-19 και το 22-20 κατάφερε να μείνει όρθια καθώς με το 25-20 έγραψε το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 22-25, 25-16, 25-20) σε 105′

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 11 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 1 άσσο, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 125 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 8 (1/4 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Μέμπους 4 (2/6 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Περέιρα 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 21 (19/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 23% υπ.-10% άριστες), Λίβινγκστον 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ.-54% άριστες), Μητακίδου 10 (4/9 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 61% υπ.-43% άριστες), Κουτρουμπή.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου, Διώτη 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ.-09% άριστες), Κελεσίδη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ντεκανί 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ, 17% υπ.-08% άριστες), Πετοβάρι 18 (16/35 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πατεράκη / Λύρα (λ, 28% υπ.-21% άριστες), Μελετιάδη 3 (3/6 επ.), Σιμανίκοβα 3 (3/7 επ., 14% υπ.-14% άριστες).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013): «Δύσκολο και αγχωτικό παιχνίδι. Σε κάποια διαστήματα ήμασταν σοβαροί, αλλά είχαμε κενά διαστήματα που έδωσαν το δικαίωμα στο Αιγάλεω να μείνει στο παιχνίδι. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι γιατί έχουμε μπροστά μας δύσκολα παιχνίδια που θέλουμε να πάρουμε βαθμούς».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στη Λαμία, ήταν ανώτερη. Δεν μπήκαμε στο γήπεδο και ήμασταν εκτός τόπου και χρόνου. Συνεχίζουμε και βλέπουμε παρακάτω τι θα γίνει».