Τρίποντο και χαμόγελα στον Ολυμπιακό

Ντέρμπι στα…χαρτιά ήταν αυτό μεταξύ Ολυμπιακού και Άρη στον Πειραιά κατά την 10η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, καθώς οι “ερυθρόλευκες” στο καλύτερο φετινό τους παιχνίδι και στο ντεμπούτο του Παρίζι στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικράτησαν 3-0 των “κιτρινόμαυρων” δείχνοντας έτοιμες για το ντέρμπι “αιωνίων” που ακολουθεί την Τετάρτη…

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο Ολυμπιακός καθώς με το 3-0 επί του Άρη ξεπέρασε τον Ευρωπαίκό αποκλεισμό του απο την Πόρτο και έδειξε να βρίσκει τα πατήματά του στη Volleyleague.

Οι Πειραιώτισσες χρειάστηκαν μόλις 76 λεπτά προκειμένου να φθάσουν στο “καθαρό” 3-0 και να πανηγυρίσουν το τρίποντο σε ένα ντέρμπι που ουσιαστικά δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του στο πρώτο και το τρίτο σετ. Εκεί όπου οι φιλοξενούμενες του Γιάννη Τσαϊρέλη είχαν καλή απόδοση και αν ήταν περισσότερο προσεκτικές στο τελός τους -κυρίως στο πρώτο- το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και αυτός που είχε τον έλεγχο του προηγούμενος με 1-6 και 8-11 και είχε το πάνω χέρι μέχρι το 15-17. Ο Ολυμπιακός φρόντισε να αντιδράσει και με τα σρβίς της  Σάλας έκανε το 20-17, ο Άρης ισοφάρισε σε 21-21 ωστόσο οι γηπεδούχες με το 25-23 έκαναν το 1-0 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη τους.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος του Ολυμπιακού που με το 6-2 και 11-3 επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και με το εντυπωσιακό 25-14 έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ξανά κοντά στο σκορ καθώς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2 και 10-7, ο Άρης ισοφάρισε σε 14-14 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Οι φωνές του Ιταλού τεχνικού έφεραν τον Ολυμπιακό στο 17-15 αλλά ο Άρης με την Μερκάδο και Έβανς ισοφάρισε σε 20-20. Η άστοχη επίθεση της Έβανς και η Γενιτσαρίδη έφεραν το 22-20, η Μερκάδο όμως εφερε το 22-22 και η Σουάν είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες. Το μπλοκ όμως της Εμμανουηλίδου έκανε το 23-22, αλλά η Μερκάδο ισοφάρισε ξανά για τον Άρη σε 23-23. Εκεί όμως το λάθος σερβίς της Μερκάδο και η άστοχη επίθεση της Σουάν έγραψαν το 25-23 και το 3-0 για τον Ολυμπιακό που πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία κοιτά το ντέρμπι αιωνίνων στον Άγιο Θωμά κόντρα στον Παναθηναϊκό.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-23) σε 76′
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 59% υπ. – 47% άριστες).
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππα, Μερκάρδο 22 (19/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 0% άριστες), Έβανς 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. – 13% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Μπαλογιάννη.

ΔΗΛΩΣΗ

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριές μου, τα πήγαν πολύ καλά. Γενικά, δουλεύουν πολύ όλες αυτές τις ημέρες. Σήμερα, με εξαίρεση το ξεκίνημα, ήμασταν πολύ καλοί, βήμα-βήμα κάναμε την ανατροπή, τα κορίτσια όλα έπαιξαν πολύ καλά, με συγκέντρωση στο παιχνίδι, έκαναν όσα είχαμε προετοιμάσει. Ο Άρης είναι καλή ομάδα, ήταν σημαντικό να σταματήσουμε κάποιες αθλήτριές τους και τα καταφέραμε. Όσο για το ματς με τον Παναθηναϊκό, πρέπει να κερδίσουμε το ντέρμπι, να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Θα προετοιμαστούμε και θα πάμε να κερδίσουμε».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Δεν εκμεταλλευτήκαμε το σερβίς μας σήμερα και δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή. Όταν λειτουργούσαν αυτά τα δύο στοιχεία το ματς ήταν ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός είναι μία ομάδα πλήρης και όταν έχει καλή υποδοχή έχει πολλές επιλογές. Πρέπει να ξεπεράσουμε αυτό το παιχνίδι και να συγκεντρωθούμε για τα επόμενα».