Τρίποντο με Βαν Ντε Ντρις και Γιόρνα ο ΠΑΟΚ

Εύκολο έργο είχε στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ που με το 3-0 επί του Αριστοτέλη Σκύδρας κατέκτησε την 4η νίκη του σε 5 αγώνες και παρέμεινε σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τον Ολυμπιακό.

Η καλή αγωνιστική παρουσία που είχε ο Αριστοτέλης Σκύδρας απέναντι στον ΠΑΟΚ δεν έφθανε προκειμένου να φύγει με βαθμολογικό όφελος από το κλειστό της Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος του Βορρά με τον Βαν Ντε Ντρις να σταματά στους 17 και τον Γιόρνα στους 14 πήρε το τρίποντο σε έναν αγώνα όπου οι γηπεδούχοι τίμησαν τον πρώην αρχηγός τους Γιάννη Παντακίδη για την προσφορά του στους «ασπρόμαυρους».

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Βαν ντε Ντρις να πιέζει την υποδοχή του Αριστοτέλη και να οικοδομεί προβάδισμα 7-2. Πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν η καλή τακτική του ΠΑΟΚ στο μπλοκ εξουδετέρωσε τον Μέντεζ και ο Βαν ντε Ντρις με τον Ράπτη κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ για το 14-6. Η διαφορά άνοιξε περισσότερο με το μπλοκ του Γουόλς στον Μέντεζ και το λάθος των Μέντεζ, Ρόχας εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 (22-10). Το σετ έκλεισε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις.

Στο 2ο σετ ήταν η σειρά του Γιόρνα να δώσει παράσταση και με τέσσερις προσωπικούς πόντους (τρεις από επίθεση και έναν από μπλοκ) άνοιξε γρήγορα το σκορ 7-4. Το σερβίς του Ράπτη έβαλε πάλι δύσκολα στην υποδοχή του Αριστοτέλη και με τον Βαν ντε Ντρις να τροφοδοτείται γρήγορα στην κόντα ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 3-0 για το 16-8. Ο Βέλγος έκλεισε και το 2ο σετ κάνοντας το 25-20 και το 2-0 σετ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο σετ με τον Αριστοτέλη στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα να ξεφεύγει με 8-4 με τους Φλόρες και Βλαχόπουλο. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Γουόλς. Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ άνοιξε νέες ρωγμές στην υποδοχή του Αριστοτέλη δίνοντας την ευκαιρία σε Βαν ντε Ντρις και Ράπτη να τελειώνουν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σταματημένο τον Αριστοτέλη για το 10-8. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ στο πιο αμφίρροπο σημείο του αγώνα και ράλι πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Ο Γιόρνα νίκησε τον Τσέλιο για το 19-18 και ο Βουλκίδης από τα 9 μέτρα έβαλε με το σερβίς του τη δική του υπογραφή στην υπεροχή του ΠΑΟΚ. Με καθοριστικό σερί 4-0 που διαμορφώθηκε από δύο πόντους του πόντους του Γιόρνα, ένα λάθος του Σαρικείσογλου και μπλοκ του Κόστα στον Μέντεζ το σκορ έγινε 22-18 και το φινάλε ήταν εξ ίσου εντυπωσιακό με σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Γιόρνα και τους δύο άσσους από τον Βαν ντε Ντρις για το 25-19.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 6 άσσοι, 12 μπλοκ, 32 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 30 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-20, 25-19) σε 69΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 14π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 88%υπ., 75%αρ.), Κόστα 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (3/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 5 (3/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 32%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (10/18επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κοκκινάκης (82%υπ., 64%αρ.), Μούχλιας.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 11π. (10/25επ., 1 άσσος), Ρολάντ Φλόρες 13 (11/17επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 44%αρ.), Ρόχας Σαντοβάλ 3 (3/8επ.), Τσέλιος 3 (0/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 5 (5/14επ., 56%υπ., 33%αρ.), Βλαχόπουλος 1 (1/1επ.) / Συναδινός λ. (45%υπ., 17%αρ.), Σδραυκάκης Ν., Παντακίδης.