Τρίποντο παραμονής για Κύζικο

Παρουσία περίπου 150 φίλων της στο κλειστό Αγίων Θεοδώρων η Κύζικος Ν. Περάμου ανώτερη σε μπλοκ-άμυνα και με σταθερότητα στην υποδοχή πανηγύρισε με την εμπειρία της στο ιστορικό ντέρμπι νεοφώτιστων της 10ης αγωνιστικής Volleylegaue την «χρυσή» για το κόλπο της παραμονής νίκη με 3-0 (28-26, 25-18, 25-23) επί του Ηρακλή Χαλκίδας. Το ματς πάντως, λόγω της κρισιμότητας δεν… έβγαλε μάτια από πλευράς θεάματος και πάθους, αν και θα περίμενε κανείς για βαθμολογικούς λόγους και γοήτρου τα μάτια όλων των παικτών στο γήπεδο να … γυαλίζουν!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ενισχυμένος με το νεοπαοκτηθέντα κεντρικό Θάνο Ντίνα κατάφερε με το τακτικό σερβίς του Κανέλλου και το μπλοκ του να προηγηθεί με 8-5 και μετά από δύο σερί λάθη των γηπεδούχων να φτάσει σε double score 10-5. Με τον Δρογκάρη να αντικαθιστά τον Κρέτση και τον Τίγκο να ευστοχεί σε σερβίς και επίθεση η ομάδα του Λάιου μείωσε σε 11-9, ενώ με δύο συνεχόμενες προσπάθειες του Κατσανεβάκη ισοφάρισε σε 15-15, όμως και πάλι με μπλοκ Ντίνα ο Ηρακλής Χαλκίδας προσπέρασε με 16-15.  Μετά από χαμένα σερβίς εκατέρωθεν και μάχες πόντο ο παθιασμένος Σαρικείσογλου με έναν παλικαρίσιο πόντο έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση, η οποία με λάθος των φιλόξενούμενων, έβαλε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 22-21 την ομάδα της Ν. Περάμου, που ανεβασμένη σε μπλοκ-άμυνα έφτασε μετά από συγκλονιστική εξέλιξη «δια χειρός» Τιάγκο στην κατάκτηση του α’ σετ με 28-26, παρά τις διαμαρτυρίες της ομάδας της Χαλκίδας για την επίθεση του Γκούλακ στο 26-25, που δόθηκε από τον α’ διαιτητή Γεωργουλέα «μέσα».

Με τον Δρογκάρη να συνεχίζει ως βασικός πασαδόρος και στο β σετ η καλή ψυχολογία και το επιτυχημένο δίπτυχο μπλοκ-άμυνα η Κύζικος Ν. Περάμου,  εκμεταλλευόμενη και τα αντίπαλα λάθη, ξέφυγε με 8-4. Παρά τα πολλά χαμένα σερβίς, Η Κύζικος έχοντας πλέον βρει ρυθμό στην υποδοχή και με επιθέσεις από το κέντρο ανέβασε τη διαφορά στο 16-10. Οι καλές προσπάθειες του Τάπια και ένα επιμέρους σερί πόντων 5-2 του Ηρακλή Χαλκίδας «ροκάνισαν» τη διαφορά στο 18-15. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Σπύρος Γκολίτσης έριξε στο ματς τον Κλότσκο αντί του Κολτσιάκη των φιλοξενούμενων, ωστόσο το καλό μπλοκ και οι επιθέσεις του Γκούλακ μετά το 23-18 ζευγάρωσαν με 25-18 τα κερδισμένα σετ των γηπεδούχων, εξασφαλίζοντας τον πρώτο  πολύτιμο πόντο της Κύζικου.

Με καλό μπλοκ και υπεροπλία στο κέντρο του φιλέ οι παίκτες του Γιάννη Λάιου, που έδειχναν να το θέλουν περισσότερο, προηγήθηκαν με 8-5, όμως με πρωταγωνιστή τον Κλότσκο ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε προσωρινά σε 13-11 και 16-13. Οι γηπεδούχοι παρά τα λάθη εκατέρωθεν διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα με 21-17 και τελικά με το χαμένο σερβίς του Γαλλιώτπυ πανηγύρισαν το αγχωτικό 25-23, 3-0 σετ, τη δεύτερη νίκη τους στην κατηγορία, αλλά ίσως την πιο σημαντική. Αντίθετα ο Ηρακλής Χαλκίδας, έμεινε για 60 συνεχόμενο ματς χωρίς βαθμό και το μέλλον προβλέπεται δύσοίωνο.

Γ. Λάιος (προπονητής Κύζικου Ν. Περάμου) «Νικήσαμε τα δύο εντός έδρας ματς με τις ομάδες που δίνουμε τη μάχη της παραμονής. Ήμασταν λίγο καλύτεροι σε όλους τους τομείς και πιστεύω πως νικήσαμε δίκαια. Επιπλέον δείξαμε πως θέλαμε πολύ τη νίκη. Δεν πετάμε στα σύννεφα. Μας κρατάει μέσα στο παιχνίδι της παραμονής. Έχουμε μπροστά τα δύσκολα εκτός έδρας ματς. Μου άρεσε επίσης πως και ο διαγώνιος μας και ο Σονάρι έκαναν τις καλύτερες εμφανίσεις του μέχρι τώρα και βλέπω πως έχουν κι άλλα περιθώρια».

Σ. Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας): «Είμαι πολύ στεναχωρημένος γιατί πάλι δεν δρέψαμε τους καρπούς των κόπων μας. Χάσαμε αδικαιολόγητα το 1ο σετ, φορτιστήκαμε αρνητικά και παίξαμε ανυπόμονα και με πολύ πίεση. Δυστυχώς δεν σιγουρεύουμε πόντους και σετ που θα μπορούσαν να μας έχουν δώσει προβάδισμα έναντι των αντιπάλων μας. Θα μιλήσω με τους παίκτες μου. Έχουμε μπροστά μας άλλον έναν τελικό με την Παναχαϊκή».

Τα σετ: 28-26, 25-18, 25-23

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/3 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 13 (9/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -07% άριστες), Ματσιέλ 18 (15/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (9/17 επ, 50% υπ -30% άριστες), Κρέτσης / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Δρογκάρης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τομιλιν, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/31 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (5/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (2/13 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -23% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Γκορτσανιουκ 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ – 25% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 71% υπ -64% άριστες), Σπυριούνης, Κλότσκο 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλλιώτος, Κολτσιάκης.