Τρίποντο στα Δυτικά για Θέτιδα Βούλας, 3-1 το Αιγάλεω

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Θέτιδας Βούλας από το Αιγάλεω κατά την 20η αγωνιστική καθώς η ομάδα των Νοτίων προαστίων επικράτησε 3-1 του City και παρέμεινε σταθερά στη 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο «Στ. Βενέτης» το Αιγάλεω προηγήθηκε με 1-0 και 20-19 στο δεύτερο σετ επί της Θέτιδας Βούλας, ωστόσο οι φιλοξενούμενες του Γιώργου Ρούσση κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και με το 3-1 να κατακτήσουν το τρίποντο. Κορυφαίες των νικητών η Χάρντεμαν με 23 πόντους και η Χέϊντεν με 19, ενώ στους 14 σταμάτησε η Οικονομίδου.

Καθοριστικός σημείο της αναμέτρησης, η αδιαθεσία που αισθάνθηκε η Πίρβ στην αρχή του 3ου σετ, καθώς η Ρουμάνα ακραία του Αιγάλεω αποχώρησε στο 4-6. Μια απώλεια που κόστισε στο  City που έχασε μια από τις πολύτιμες επιθετικές του λύσεις.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες με αποτελεσματικές επιθέσεις και καλό σερβίς απέκτησαν από την αρχή το προβάδισμα με 14-9 και 19-16. Η Θέτιδα ισοφάρισε σε 20-20 και 21-21, ωστόσο το Αιγάλεω με τις Πιρβ-Πετοβάρι και Ντεκανί έφθασε στο 25-23 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το City με την ψυχολογία υπέρ του μπήκε καλύτερα κάνοντας το 11-9, οι «κυανόλευκες» των Νοτίων προαστίων προσπέρασαν με 16-17 με την Χαϊντεν, αλλά με την Ντεκανί οι γηπεδούχες έκαναν το 20-19 δείχνοντας έτοιμες για το 2-0. Η Θέτιδα Βούλας όμως με ανατροπή έκανε το 22-25 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ το Αιγάλεω στο 4-6 έχασε την Πιρβ δίνοντας την ευκαιρία στην Θέτιδα Βούλας να φθάσει στο 5-9 και το 11-14. Παρά την απώλεια το Αιγάλεω ισοφάρισε σε 14-14 και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 16-15. Εκεί όμως με ένα σερί 5-0 οι φιλοξενούμενες έκαναν το 16-19 και στο τέλος με το 18-25 απέκτησαν το προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Θέτιδα Βούλας κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις Χάρντερμαν και Χεϊντεν στην επίθεση έφθασαν στο 18-25 και το τρίποντο.

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 11 άσσους, 48 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 18-25, 18-25) σε 102′

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/2 επ.), Σάντρικ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντεκανί 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Πιρβ 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 25% άριστες), Πετοβάρι 30 (27/54 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 58% υπ. – 35% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χέιντεν 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Πολιτάνσκα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Σιρίνινα 5 (1/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χάρντεμαν 23 (17/36 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 33% υπ. – 6% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (1/5 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 63% υπ. – 32% άριστες), Κοντονή (λ),  Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Κάναμε μία καλή εμφάνιση. Ήταν καλός αγώνας και το Αιγάλεω που είναι επικίνδυνο στην έδρα του είχε καλή απόδοση. Κάναμε το χρέος μας, δεν νομίζω να αλλάξει δραματικά η βαθμολογία. Αυτό που περιμένουμε τώρα είναι να δούμε με ποιον θα διασταυρωθούμε στα πλέι οφ».