Η ομάδα του Ευσταθόπουλου… ξέρανε την Μπρίνκμαν

Έπειτα από τρεις αγωνιστικής στο γερμανικό πρωτάθλημα η γυναικεία ομάδα του δικού μας Άκη Ευσταθόπολου, Ρότεν Ράμπεν Βίλσμπιμπουργκ πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στη Bundesliga μέσα στο σπίτι της Γερμανιδας πρώην άσου του ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα του Έλληνα συνεργάτη του Φλόριαν Φόλκερ, αν και βρέθηκε  στο “Halle Berg Fidel” δύο φορές  πίσω στο σκορ από την Μίνστερ , που τόσο στο 1ο όσο και στο 3ο σετ έκανε… περίπατο, κατάφερε ισάριθμες φορές, χάρις στα λάθη της αντιπάλου και το σερβίς να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε 50 σετ.

Εκεί τα “κόκκινα κοράκια” του Βίλσμπιμπουργκ κυριαρχώντας στο ψηλό παιχνίδι πήραν κεφάλι από νωρίς και “φτερούγισαν” τελικά με 3-2 (18-25, 25-22, 13-25, 25-22, 15-12) στην πρώτη τους φετινή νίκη, έχοντας στο… ράμφος τούς παρθενικούς τους βαθμούς για τη νέα σεζόν.

121830846_3325947490776535_3586018440422952393_o

Μια ομάδα μόνη της η γνώριμη ακραία στο ελληνικό κοινό, Ανίκα Μπρίνκμαν αναδείχθηκε με 22 πόντους (18/35 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 25%αρ.) τόπ σκόρερ του αγώνα, ενώ για τις φιλοξενούμενες  ξεχώρισε με 15 πόντους η Γαλλίδα Μπρισμπουά.

Εκτός προγράμματος ήταν αυτή την αγωνιστική λόγ ευρωπαϊκών υποχρεώσεων η πρωταθλήτρια Στουτγκάρδη του Έλληνα τεχνικού, Γιάννη Αθανασόπουλου.