VNL ανδρών: Πρεμιέρα με επίδειξη ισχύος και ισοφάριση ρεκόρ 3ετίας

O “νόμος του ισχυρού” επικράτησε στην χθεσινή πρεμιέρα του φετινού Volleyball Nations League ανδρών (28/5-27/6 2021), καθώς στο άνοιγμα της αυλαίας του τουρνουά στο Ρίμινι, τα φαβορί εύκολα η δύσκολα μπήκαν “με το δεξί” στην διοργάνωση της FIVB, όπου με το… καλημέρα των αγώνων είχαμε την ισοφάριση του ρεκόρ του πιο παραγωγικού σετ στο θεσμό.

Στα πιο ενδιαφέροντα ματς της 1ης αγωνιστικής η ασημένια Ολυμπιονίκης του Ρίο, Ιταλία υποκλίθηκε στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία, που κέρδισε με 3-0 σετ τους “οικοδεσπότες”, ενώ η δις κάτοχος του τίτλου Ρωσία με 24 πόντους του Μιχαϊλοφ, επιβλήθηκε 3-1 σετ της Ολλανδίας, παρά τους 29 πόντους του τοπ σκόρερ, Αμπντέλ Αζίζ Νιμίρ.

Εύκολο έργο οι χρυσοί Ολυμπιονίκες της Βραζιλίας, που κέρδισαν με 3-0 σετ την Αργεντινή, στο “λάτιν” ντέρμπι της πρεμιέρας, όπου ο διεθνής μας διαιτητής, Νώντας Γεροθόδωρος, ως δεύτερος ρέφερι, έδωσε με το νεοαποκτηθέντα Καναδό πασαδόρο του ΠΑΟΚ, Μπρετ Ουόλς και τους  πρώην “δικούς μας”  Μουαγκουτούτια (ΗΠΑ/ΠΑΟΚ), Βαντόορν (Καναδάς/Παμβοχαϊκός) και Μπλανκενάου (Καναδάς/ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου)  μια έντονη “γαλανόλευκη πινελιά” στη νίκη των ΗΠΑ με 3-0 επί του Καναδά.

Τέλος με τους 70 πόντους που σημειώθηκαν στο 3ο σετ του 3-1 της Σερβίας επί της Σλοβενίας, η παρέα του Σέρβου Λούμπουριτς, που με 29 πόντους μοιράστηκε με Νιμίρ τον τίτλο του τοπ σκόρερ της πρεμιέρας, ισοφαρίστηκε το ρεκόρ πόντων σε ένα σετ, που είχε σημειωθεί προ τριετίας (27/5) στο 3ο σετ της αναμέτρησης Γαλλίας-Αυστραλίας 3-0(25–17, 25–20, 36–34) στην παρθενική διοργάνωση VNL ανδρών.