«Ξύπνησαν» εγκαίρως οι ακρίτες

Αν και βρέθηκε να χάνει στη Γλυφάδα με 2-0 σετ από την ψυχωμένη ΑΕΚ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και τον Άντριτς φάντασμα του καλού του εαυτού, στην αρχή, κατάφερε στη συνέχεια με αντεπίθεση διαρκείας και “όπλο” του το μπλοκ να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 3-2 (18-25, 23-25, 25-13, 25-23, 15-8)  σετ στο ματς της 16ης αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκε να χάνει στη Γλυφάδα με 2-0 από την ψυχωμένη ΑΕΚ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και τον Άντριτς φάντασμα του καλού του εαυτού, στην αρχή, κατάφερε στη συνέχεια με αντεπίθεση διαρκείας και “όπλο” του το μπλοκ να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ στο ματς της 16ης αγωνιστικής.

Με τον Άντριτς να είναι σε άλλο γήπεδο, έχοντας 1/11 επιθέσεις, μέχρι το 21-15 η ΑΕΚ με εξαιρετική τακτική σε μπλοκ-άμυνα και πολύ καλό σερβίς, έβαλε μετά το 8-7 του Εθνικού δύσκολα στους περσινούς φιναλίστ του πρωταθλήματος. Το 11-11 του Κιόση έγινε με ένα επιμέρους σερί 5-0 για την «Ένωση» 16-11 και οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους έφτασαν εύκολα με 25-18, στο 1-0 σετ.

Το β’ σετ ξεκίνησε σχεδόν από εκεί που τελείωσε και το α’ καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, συνέχισε να μοιάζει ‘ζαλισμένος» κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Έτσι το 3-2 του Εθνικού με αλλεπάλληλα εβρίτικα λάθη, έγινε 5-3 και 8-7. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14, αλλά με μπλοκ του Ανδρεάδη και νέα άουτ επίθεση του Άντριτς (7/22) η ΑΕΚ έφτασε πρώτη και στο β τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.

Τα προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και ο Χριστοφορίδης «έσβησε τα φώτα» του Άντριτς με μπλοκ για να γίνει το 20-17 υπέρ των κιτρινόμαυρων. Οι ακρίτες ισοφάρισαν 21-21, αναπτερώνοντας και πάλι τις ελπίδες τους όμως στη συνέχεια με την επίθεση του Κιόση στο φιλέ και τη μεταφορά του Κασαμπαλή και με εντυπωσιακό μπλοκ του Ίλιτς στον Κώστα Δαλακούρα, η ΑΕΚ με 25-23 ζευγάρωσε τα κερδισμένα της σετ, δίνοντας την ευκαιρία στον λιγοστό κόσμο της «Ένωσης» να πανηγυρίσει τουλάχιστον έναν πολύτιμο βαθμό.

Οι παραινέσεις του Σάκη Μουστακίδη στην ανάπαυλα προς τους παίκτες του, φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με επιθετικό εκφραστή τον Ανέστη Δαλακούρα πέρασε μπροστά με 8-4. Στη συνέχεια το μπλοκ της ομάδας του Έβρου, κυρίως του Μίχαλι, που «κατέβασε τους διακόπτες» στους γηπεδούχους, με ένα επιμέρους σερί 7-2 έκανε το σκορ 16-7 και η κυριαρχία των ακριτών εδραιώθηκε με την κατάκτηση του σετ , 25-13 , 2-1.

Τα μπλοκ είχαν τον πρώτο λόγο και στο ξεκίνημα του δ’ σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε με 8-5. Οι καλές άμυνες του πολύ καλού Γκούζντα, που έδωσαν την δυνατότητα στην ΑΕΚ για κόντρα επιθέσεις, αλλά και τα λάθη των φιλοξενούμενων, έφεραν το σκορ στα ίσα 11-11. Η μάχη στη Γλυφάδα συνεχίστηκε πόντο –πόντο μέχρι και το 15-15, αφού με αόυτ σέρβις του Ανδρεάδη οι ακρίτες πήραν και πάλι προβάδισμα 16-15. Τα συνεχόμενα λάθη του τραγικού Άντριτς, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα 18-18 και 202-20. Ο Αλεξίου με διαγώνια επίθεση έφερε μπροστά την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο σετ με 22-21, αλλά τελικά ο Άντριτς στο τέλος με μια επίθεση και ένα μπλοκ, κράτησε ζωντανή την ομάδα του η οποία με την επίθεης του Ωρολογά στο φιλέ, ισοφάρισε με 25-23 σε 2-2 σετ.

Στο ταί μπρέικ όμως η αφύπνιση του Άντριτς και το καλό του σερβίς επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν μία διπλάσια διαφορά 10-5, την οποία η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατήρησε μέχρι τέλους  και έφτασε με 15-8στη νίκη-λύτρωση.

Αντίθετα, το τέλος του ματς αποδείχθηκε …μαρτυρικό για τους παίκτες της ΑΕΚ, που αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους λιγοστούς φιλάθλους τους, οι οποίοι του φώναζαν οργισμένοι “δεν ξέρετε τι είναι αυτό που φοράτε, βγάλτο το και φύγετε από δω…”

Πλάμεν Χριστόφ (προπονητής ΑΕΚ): «Παίξαμε καλά στα δυο πρώτα σετ αλλά μετά μείναμε από ενέργεια. Αναμενόμενο από τη στιγμή που μας έλειπαν προπονήσεις επειδή δεν είχαμε γήπεδο. Δυστυχώς τα προβλήματα είναι πολλά και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Γήπεδο για προπόνηση δεν έχουμε, οι παίκτες είναι απλήρωτοι, η ψυχολογία είναι κάτω από το μηδέν. Έτσι δεν μπορώ να συνεχίσω. Ούτε η ομάδα να μείνει στην κατηγορία μπορεί έτσι. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο και θα του πω την απόφασή μου».

Θανάσης Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης): «Συνεχίζουμε να κάνουμε δώρα στους αντιπάλους μας. Κάναμε πολύ άσχημη εμφάνιση στα δυο πρώτα σετ και η ΑΕΚ δίκαια προηγήθηκε. Ευτυχώς συνήλθαμε και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Έχω πει πολλές φορές ότι με υποδεέστερες ομάδες θα πρέπει να παίζεις πολύ καλύτερα από ότι με τις άλλες. Γιατί αυτά τα ματς είναι παγίδες. Ελπίζω να πήραμε ένα καλό μάθημα σήμερα».

Τα σετ: 2-3 (25-18,25-23, 13-25, 23-25, 8-15)

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 9 (9/32 επ, 58% υπ – 40% άριστες), Ίλιτς 21 (19/46 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφίδης 8 (5/17 επ, 3 μπλοκ), Αλεξίου 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ – 41% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 61% υπ – 39% άριστες), Οικονόμου (67% υπ – 33% άριστες), Χατζόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (8/22 επ, 67% υπ – 42% άριστες), Μιχάλι 18 (8/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κιόσης 11 (6/15 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ – 63% άριστες), Άντριτς 29 (22/51 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ – 45% άριστες), Κοντοστάθης.