Έκαναν… κηδεία οι Σέρβοι σε 65.000 Πολωνούς

Η ομάδα του Νίκολα Γκρμπιτς, “χάλασε” στη Βαρσοβία το φαντασμαγορικό πάρτι των διοργανωτών του 3ου Eurovolley, ήττες για Βουλγαρία, Ισπανία των Αλεξίεφ και Μουνιόθ του Ολυμπιακού.

Με το “καθαρό” 3-0 (25-22, 25-22, 25-20) σετ η Σερβία επιβεβαίωσε τη ρήση που θέλει τις “πρεμιέρες να κρύβουν εκπλήξεις”, προκαλώντας απογοήτευση σε 65.407 φίλους των γηπεδούχων στην κερκίδα.

Η μεγαλύτερη έκπληξη όμως του αγώνα, ήταν μάλλον η επιλογή του διαγώνιου Ντράζεν Λούμπουριτς, αντί του σουπερστάρ της Περούτζια, Ατανασίεβιτς, από τον εκλέκτορα της Σερβίας, που δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τους Ίβοβιτς, Μπρντόβιτς.

serbia

Με “μπόμπερ” λοιπόν τον Λούμπουριτς, να πετυχαίνει 13 πόντους, δύο λιγότερους από τον τοπ σκόρερ του αγώνα Πέτριτς (15π), οι Σέρβοι καλύτεροι σε μπλοκ, επίθεση και σερβίς, πέρναγαν μπροστά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ των σετ και έφταναν τελικά στην κατάκτησή τους, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη γοήτρου επί των παγκόσμιων πρωταθλητών, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Κούμπιακ με 11 πόντους.

“Καρδιοχτύπησε” η παρέα του “Λελου”

Ιδανικό ξεκίνημα, παρά την απώλεια του βαθμού, έκανε για τον ίδιο όμιλο στο γειτονικό Γκντανσκ και η Φινλανδία. Η ομάδα του Τουόμας Σαμελβούο,  με όπλο της το σερβίς (9-2 άσοι), αν και μετά το αρχικό 2-0 σετ “καρδιοχτύπησε” από την ισοφάριση των σκληροτράχηλων Εσθονών, κατάφερε τελικά να κάμψει με 3-2 σετ την αντίσταση των αντιπάλων της και να πανηγυρίσει με 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-9) σετ την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τοπ σκόρερ των Φινλανδών ήταν με 24 πόντους (3 άσοι) ο πρώην διαγώνιος του ΠΑΟΚ, Όλι Πέκα “Λελου” Ογιανσίβου, ενώ άλλους 15 πόντους πρόσθεσε και ο Κάουρτο, που υπέγραψε με την τελευταία του επίθεση τη νίκη της ομάδας του. Για την ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού, Κρετού που αντίμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή, ξεχώρισε με 24 πόντους ο Τετ.

Έδειξε τα δόντια της η “αρκούδα”!

Επίδειξη δύναμης, απέναντι στην Βουλγαρία πραγματοποίησε στην πρεμιέρα του Γ’ ομίλου η Ρωσία, επικρατώντας με 3-0 (25-23, 25-20, 25-19) της παρέας του νεοαποκτηθέντα άσου του Ολυμπιακού, Τοντόρ Αλεξίεφ, που όμως δεν χρησιμοποιήθηκε από τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Πλάμεν Κονσταντίνοφ.

2017/08/24 Krakow BUL vs RUS. Photo: Wojtek Szabelski

Η “αρκούδα” του ευρωπαϊκού βόλεϊ, με Βολκόφ και Μιχαϊλοφ να πετυχαίνουν έκαστος από 12 πόντους, όσους είχε και ο Βούλγαρος Σοκόλοφ, με εξαίρεση το α’ σετ, όπου βρέθηκε να χάνει με 21-20, αλλά τελικά το πήρε με 25-23, στη συνέχεια κυριάρχησε σε όλους τους τομείς των αντιπάλων τους, που τελικά οι 17 πόντοι του τοπ σκόρερ Ροζαλίν Πέντσεφ δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να κάμψουν τη μαχητικότητα των Ρώσων.

“Με το αριστέρο” ο Μουνιόθ

Στο άλλο ματς του ομίλου της Κρανοβίας, η Ισπανία του νέου τεχνικού του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, είχε την ίδια τύχη με εκείνη της ομάδα του Βουλγαρου παίκτη του στους “ερυθρόλευκους”, Αλεξίεφ. Η ιβηρική ομάδα, με τον Βιγιένα, μοναδικό παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων (14π), πάλεψε μόνο στο α’ σετ, απέναντ στην ανώτερη Σλοβενία, που όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζε το ρυθμό της φτάνοντας έτσι στην άνετη επικράτηση με 3-0 (27-25, 25-16, 25-15) σετ.

2017/08?24 KrakowSPA vs SLO.Photo Wojtek Szabelski

Τοπ σκόρερ του αγώνα για την ομάδα του Κόβατς ήταν ο Στερν με 17 πόντους, έναν λιγότερο είχε ο Ουρνάουτ, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Σκετ.

Το Πανόραμα των ομίλων

Α’ όμιλος – Γκντανσκ: Φινλανδία-Εσθονία 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-9), Πολωνία-Σερβία 0-3 (22-25, 22-25, 20-25)
25/8 Εσθονία-Σερβία, Φινλανδία-Πολωνία.
28/8 Σερβία-Φινλανδία, 20.30 Εσθονία-Πολωνία

Β’ όμιλος -Σέτσιν: 25/8: Τσεχική Δημοκρατία-Σλοβακία, Γερμανία-Ιταλία.
27/8: Σλοβακία-Ιταλία, Τσεχική Δημοκρατία-Γερμανία.
28/8: Σλοβακία-Γερμανία, Ιταλία-Τσεχική Δημοκρατία

Γ’ όμιλος- Κρακοβία: Βουλγαρία-Ρωσία 0-3 (23-25, 20-25, 19-25), Ισπανία-Σλοβενία 0-3 (25-27, 15-25, 16-25).
25/8: Ρωσία-Σλοβενία, Βουλγαρία-Ισπανία
28/8: Σλοβενία-Βουλγαρία, Ρωσία-Ισπανία.

Δ’ όμιλος – Κατοβίτσε: 25/8: Ολλανδία-Τουρκία, Γαλλία-Βέλγιο,
27/8: Τουρκία-Βέλγιο, Ολλανδία-Γαλλία.
28/8: Βέλγιο-Ολλανδία, Τουρκία-Γαλλία.

*Ημιτελικοί και τελικοί της διοργάνωσης θα διεξαχθούν στις 2 & 3 Σεπτεμβρίου στην Κρακοβία