ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

EurovolleyW: Εμφατική νίκη και ολοτάχως για τους 16!

Με μια από τις πειστικότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Ελλάδα νίκησε 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21) την Γαλλία στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Άγκυρα και άνοιξε την πόρτα των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης. Η «γαλανόλευκη» ήταν αψεγάδιαστη (έκανε 6 λάθη στα 2 πρώτα σετ), διαβασμένη και με το αποτελεσματικό σερβίς της απενεργοποίησε το όπλο της Γαλλίας που ήταν η γρήγορη ανάπτυξη.

Άγκυρα, αποστολή ΠΣΑΤ : Παντελής Λώλη

Η ομάδα του Ναράνχο είχε σε μεγάλη μέρα την Όλγα Στράντζαλη η οποία τελείωσε το ματς με 18 πόντους και το απίστευτο για τέτοια διοργάνωση 62% στην επίθεση. Η Εθνική είχε μπλοκ (11), έπαιξε άμυνα και ακόμη και όταν στο τρίτο σετ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (20-18) έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα. Ήταν η τρίτη συνολικά νίκη της Εθνικής σε 26 συνολικά παιχνίδια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 28 χρόνια και το 3-1 σετ στις 29 Σεπτεμβρίου 1991 με την Αλβανία. Πλέον η Εθνική θέλει στο αυριανό (19.30) ματς με την Φινλανδία το δεύτερο της τρίποντο για να πατήσει με μεγαλύτερη σιγουριά στους «16».

Απίστευτο πρώτο σετ και 1-0

Το πρώτο σετ ήταν αψεγάδιαστο για την Εθνική ομάδα. Τα κορίτσια της «γαλανόλευκης» εκτέλεσαν κατά γράμμα τις εντολές του κόουτς Ναράνχο, πίεσαν την υποδοχή της Γαλλίας και ανάγκασαν την γρήγορη πασέρ των «τρικολόρ» Στοιλίκοβιτς να παίξει αργά και προβλέψιμα. Το μπλοκ στηνόταν εύκολα (4 μπλοκ), η αποτελεσματικότητα στην επίθεση κτύπησε κόκκινο (6/7 επιθέσεις η Στράντζαλη και 56% η Εθνική) με αποτέλεσμα η Εθνική να πάρει επιβάλλει το νόμο της και να φθάσει άνετα στο 1-0 με το επιβλητικό 25-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι η η Εθνική έκανε μόλις 1 λάθος.

Κράτησε τα κλειδιά του αγώνα

Η Εθνική συνέχισε στον απίστευτο ρυθμό της και στο δεύτερο σετ ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3. Οι Γαλλίδες σημάδεψαν την Στράντζαλη στην υποδοχή για να της χαλάσουν τον ρυθμό αλλά η Σαλονικιά ακραία μετά από δύο κακές πρώτες μπάλες ξαναβρήκε τα πατήματά της. Με σέρβερ την Εμμανουηλίδου η Εθνική έγραψε σερί 5-0 (από 3-6 σε 8-6) και πήρε και πάλι τα …κλειδιά στο σετ. Με την υποδοχή να μην έχει προβλήματα, τις Στράντζαλη, Βλαχάκη και Βασιλαντωνάκη να δίνουν λύσεις το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από το ρευστό 12-9 πήγε στο 16-9 με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου που μαζί με την Λαμπρούση έδιναν λύσεις πάνω στο φιλέ. Η Βλαχάκη έκανε τη δουλειά της με την Στράντζαλη να δίνει δύο διαδοχικούς πόντους ανάσα στην Εθνική όταν οι Γαλλίδες μείωσαν στους 3 (21-18). Το ταμπλό με επίθεση και πάλι της Στράντζαλη έγραφε 25-18 για το 2-0 της Εθνικής.

Το γύρισε από 20-18 η Εθνική

Το τρίτο σετ ήταν χιτσκοκικό στο φινάλε. Η Εθνική αν και βρέθηκε να προηγείται με 18-15 δέχτηκε 5-0 σερί με τις Γαλλίδες να δείχνουν διάθεση με το 20-18 να πάρουν το σετ και να μείνουν στο ματς. Όμως ια επίθεση της Βλαχάκη, τέσσερα συνολικά λάθη των Γαλλίδων και μια ακόμη επίθεση της Βασιλαντωνάκη έφεραν την Εθνική μπροστά με 24-20 για να κλείσει με 25-21 το σετ και να πάρει με 3-0 σετ το καθαρό τρίποντο.

Διαιτητές: Μίτσλιτς, Στόιτσα.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 10-21, 12-25
2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 21-25, 21-25) σε 73′

ΓΑΛΛΙΑ (Ρουσό): Καζό 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Μπάουερ 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στοϊλίκοβιτς, Φιντόν 2 (2/11 επ., 47% υπ. – 13% άριστες), Ντάσκαλου 2 (2/10 επ.), Ολινγκά 2 (2/7 επ.) / Τζιαρντίνο (λ, 68% υπ. – 24% άριστες), Σιλβί 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μορίλ 2 (2/7 επ., 75% υπ. – 62% άριστες), Καλερόν 1 (1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 39% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (12/33 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. 80% άριστες), Κονόμι (λ).