Φιλική νίκη Φοίνικα στην επιστροφή Νεόφυτου (fot)

Χωρίς απώλεια σετ ολοκλήρωσαν με 3-0 (25-22, 25-20, 25-17 ) σετ οι “Πειρατές” το α’ από τα δύο φιλικά με την “Ένωση” στην Ερμούπολη, όπου στην επιστροφή του Νίκου Νεόφυτου στο “Δ. Βικέλας” έπειτα από χρόνια, η διοίκηση των γηπεδούχων τίμησε τον “κιτρινόμαυρο” πλέον πρώην τεχνικό των Συριανών. Την Κυριακή στις 12.00 το δεύτερο τεστ των ομάδων.

Το παιχνίδι λοιπόν ξεκίνησε σε μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, με τον πρώην πρόεδρο του Φοίνικα, Δημήτρη Παλιόπορτα να προσφέρει ως ένδειξη σεβασμού και εκτίμησης μία ανθοδέσμη στον κ. Νεόφυτο με τον οποίο η ομάδα του νησιού γνώρισε μεγάλες στιγμές το 2012. Τότε που μαζί με τον νυν παίκτη της “Ένωσης”, Ηλία Λάπα η ομάδα του Έλληνα τεχνικού κατέκτησε το πρώτο Λιγκ Καπ “Ν. Σαμαράς” και έφτασε μέχρι και τον τελικό του πρωταθλήματος. Εκεί όμως, έπειτα από μία συναρπαστική σειρά αγώνων κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, στο επεισοδιακό 5ο ραντεβού της Μίκρας ο “Γηραιός” στέφθηκε άνευ αγώνα πρωταθλητής, έπειτα από 15λεπτη αναμονή των διαιτητών για την εμφάνιση των παικτών του Φοίνικα.

neofytos_palioportas_foinikas_aek

Στο σημερινό τεστ πάντως, τόσο ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικα, Στεφάνοβιτς όσο και ο Έλληνας ομόλογός του έβγαλαν πολύτιμα συμπεράσματα από το ματς, αφού παρά τις αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα οι δύο ομάδες έβγαλαν στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους πολύ καλές φάσεις σε επίθεση και άμυνα.

Στο α’ σετ οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή ένα σχετικό προβάδισμα, το οποίο έφτασε και τους 4 πόντους  προβάδισμα, το οποίο παρά την αντίδραση της ΑΕΚ, που πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, με μία καλή άμυνα και ένα μπλοκ του Γιορντάνοφ πήραν κεφάλι, 1-0 σετ με 25-22.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 1-3, όμως ο Φοίνικας αφού έφτασε πρώτος και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ 8-5 και 16-13 κατάφερε παρά την πίεση των φιλοξενούμενων να διατηρήσει τη διαφορά των τριών πόντων, την οποία ο Γιορντάνοφ με δύο διαδοχικούς πόντους του ανέβασε και στο +5, 23-18 για να ζευγαρώσουν οι Συριανοί τα κερδισμένα τους σετ 25-20 με το σέρβις του Παπαδόπουλου στο φιλέ.

foinikas syroy_aek

Το τρίτο σετ δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς μετά το 12-9 των γηπεδούχων, οι Πειρατές,   με ένα επιμέρους σερί εννέα πόντων “γκάζωσε” για τη νίκη, που παρά το μικρό σερί της ΑΕΚ (21-13) και  την είσοδο των Θεοδόση, Σταυρακάκη και Στεφανίδη ο τελευταίος διαμόρφωσε με 25-17 το  τελικό 3-0 σετ του Φοίνικα.

Έπειτα από συνεννόηση των δύο τεχνικών, όπου δόθηκε εκατέρωθεν χρόνος συμμετοχής σε αθλητές και των δύο ομάδων, η Σύρος είχε το “πάνω χέρι” από την αρχή και με 25-20 έκαμψε ξανά την αντίσταση της μαχητικής “Ένωσης”, .

Το β’ φιλικό των ομάδων θα διεξαχθεί το πρωί της Κυριακής 15/10 στις 12.00.

Φοίνικας Σύρου – ΑΕΚ 3-0

Τα σετ 25-22, 25-20, 25-17 (25-20)