Φραγκο… φονιάς «με το καλημέρα» στην Κορέα (fotos)!

Ονειρεμένο ήταν το ντεμπούτο του Έλληνα διεθνή στην κορεατική Λίγκα, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση οδήγησε την Hyundai Sky Walkers Capital στη νίκη με 3-1 (21-25, 25-23, 25-21, 33-31) σετ επί της Ιncheon Korean Air Jumbos.

fragkos_korea 2

Στο κατάμεστο κλειστό του Τσεονάν από 3.294 θεατές ο Φράγκος γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους των γηπεδούχων, που βρέθηκαν να χάνουν από την παρέα του Μίτια Γκασπαρίνι με 25-21. Στη συνέχεια όμως ο Φράγκος πήρε τ’ όπλο του” και με 62% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, “σάλπισε αντεπίθεση” βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 2-1 σετ.

fragkos_gkasparini_korea

Το τελευταίο σετ εξελίχθηκε σε μία προσωπική μονομαχία Φράγκου-Γκασπαρίνι, από την οποία νικητής αναδείχθηκε ο 28χρονος Έλληνας άσος, που έπειτα από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο σετ χάρισε με συνολικά 23 πόντους, εκ των οποίων 2 μπλοκ, τη νίκη στην ομάδα του, με 33-31.

fragkos_korea 3_hyundai sky walkers

Τοπ σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε με 26 πόντους ο Γκασπαρίνι. O 33χρονος γνώριμος Σλοβένος διαγώνιος στο ελληνικό κοινό από τη σεζόν 2009-2010 στον Ηρακλή, ήταν μία ομάδα μόνος του, απέναντι στους πρώην συμπαίκτες του (2012-2013) όντας μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων των φιλοξενούμενων, ενώ για τους γηπεδούχους άλλους 18 πόντους πρόσθεσε ο Μουν Σουνγκ Μιν.

Μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα της πρωταθλήτριας Κορέας, η ομάδα του Φράγκου θα αντιμετωπίσει στις 18/10 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής εκτός έδρας την ΚΒ Stars.