“Inter City” στο Ζηρίνειο

Εκπληκτική  νίκη στο Ζηρίνειο με 3-1 κόντρα στο ΖΑΟΝ πέτυχε το Αιγάλεω για την 10η αγωνιστική του  Α2 υποομίλου και έκανε σπουδαίο βαθμολογικό άλμα που το έφερε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενες με όπλο το σέρβις κατάφεραν να «χαλάσουν» την υποδοχή των παικτριών του ΖΑΟΝ και με αποκάλυψη τη 16 χρόνη Ιωάννα Χαριτωνίδου που τελείωσε καθοριστικές επιθέσεις κατάφερε να αποδράσει από την Κηφισιά με το πολύτιμο τρίποντο. Από την άλλη η ομάδα της Κηφισιάς που είχε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ έμεινε στην τέταρτη θέση με 16 βαθμούς και -7 από τον τρίτο Πανιώνιο.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο ΖΑΟΝ μπήκε φουριόζος και κατάφερε με τις Μολδοβανίδη, Κόνιαρη  να πάρει με το σετ με 25-20. Στο δεύτερο το Σίτι αντέδρασε πίεσε στο σέρβις και κατόρθωσε να ισοφαρίσει με 17-25.

Ένα μεγάλο θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ όπου ο ΖΑΟΝ  ξεκίνησε πολύ καλά  με 11-3, αλλά το Αιγάλεω με τις Βλάχου, Χαριτωνίδη, Καραμούντζου, Ιωάννου, κατάφερε να περάσει μπροστά με 18-20.  Στη συνέχεια οι “μπλέ” με Καραμούντζου, Χαριτωνίδη προσπέρασαν με 20-23. Ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε σε 23-23, η Δίκη έδωσε προβάδισμα με 24-25, ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε με 25-25, η Χαριτωνίδη με κρίσιμη επίθεση έκανε το 25-26 και από παράβαση της Κόνιαρη, το Αιγάλεω πήρε το σετ με 25-27 και το προβάδισμα με 1-2.

Στο τρίτο σετ με φόρα, ψυχολογία και ρυθμό στο σέρβις, οι παίκτριες της Αντωνιάδη, ξέφυγαν στο σκορ με την ασταμάτητη Χαριτωνίδη και άσους της Πόπη Ανστασιάδη με 12-18, η Καρακατσάνη ανέβασε το σκορ στο 15-20. Σολωμού και Χαριτωνίδη έφεραν το σκορ στο 17-24 και η Μανώλικα με ατομικό μπλοκ «κλείδωσε» το σετ με 18-25 και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τα σετ:  25-20, 17-25, 25-27, 18-25

ΖΑΟΝ (Μπλάμη): Κόνιαρη, Μολδοβανίδη, Μπαφατάκη, Κάνταρη, Τσατσούρη, Καπέλου Σκυθιώτη(λ) Οικονομοπούλου, Κτιστάκη, Ντόνα

Αιγάλεω (Αντωνιάδη): Βλάχου, Ιωάννου,Καρακατσάνη, Σολωμού, Μανώλικα, Καραμούντζου, Κανελλοπούλου(λ), Χαριτωνίδη, Δίκη, Παλιοθόδωρου, Αναστασιάδη(λ) Πόπη Αναστασιάδη.