BEACH VOLLEY

Ιστορική νίκη στο Πριγκηπάτο για Καραγκούνη/Τσοπούλου

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες της η Εθνική Γυναικών στο τουρνουά FIVB Beach Volleyball World Tour 1* που για πρώτη φορά στην ιστορία, φιλοξενείται στο κοσμοπολίτικο Μονακό από 16-18 Ιουνίου.

Στο τουρνουά του Πριγκηπάτου, όπου “16” από τις κορυφαίες ομάδες γυναικών θα διεκδικήσουν πέρα από το γόητρο της νίκης και τους πολύτιμους βαθμούς, το έπαθλο των 10.000 ευρώ, οι Πέννυ Καραγκούνη και Κωνσταντίνα Τσοπούλου, αν και για πρώτη φορά πάτησαν το… κόκκινο χαλί της Larvotto Beach, έπαιξαν χωρίς… τρακ και υπό τις οδηγίες του Κώστα Ποθητάκη επικράτησαν στην σαββατιάτικη πρεμιέρα με 2-0 (21-14, 21-17) των Σουηδέζων, Σίμονσον/Γιόκεν.

Στο δεύτερο σημερινό ματς  οι διεθνείς μας θα αντιμετωπίσουν το απόγευμα τo σερβικό δίδυμο των Μπάσιτς/Μάτιτς, που στο εναρκτήριο παιχνίδι απέκλεισαν με 2-1 (21-13, 20-22, 18-16) σετ τις πολύπειρες Ολλανδέζες πρωταθλήτριες, Μέερτενς.Ντρίισεν σε 48 λεπτά.