«Πύρρειος» νίκη για τον Ηλυσιακό στο Σίτι

Μπορεί ο Ηλυσιακός να επικράτησε 3-1 του Αιγάλεω για την 5η αγωνιστική του Α2 υποομίλου γυναικών αλλά ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο της Πωλίνας Μπίλια στο δεύτερο σετ του αγώνα. Η 21 χρονη παίκτρια των «κίτρινων» προσγειώθηκε άσχημα μετά από άλμα για μπλοκ με αποτέλεσμα να πέσει κάτω σφαδάζοντας από τους πόνους.

Αμέσως της προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες από το επιτελείο του Ηλυσιακού αλλά και την προπονήτρια του Σίτι Αγγελική Αντωνιάδη, τον πρόεδρο Παντελή Βλάχο, την γενική αρχηγό Τασούλα Βλάχου και λίγο αργότερα κλήθηκε ασθενοφόρο που τη μετέφερε στο Αττικό νοσοκομείο στο Χαϊδάρι.

Σύσσωμες οι συναθλήτριες της μετά το τέλος του αγώνα αφιέρωσαν τη νίκη στην άτυχη Μπίλια.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα που πέρασε σε δεύτερη μοίρα, το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις όπου ο Ηλυσιακός πίεσε πολύ και υποχρέωσε το παθιασμένο Σίτι σε πολλά και αβίαστα λάθη στην υποδοχή στα κρίσιμα σημεία των σετ, τα οποία αξιοποίησαν οι παίκτριες των φιλοξενούμενων και με αιχμές τις ασταμάτητες Σωτηρίου, Χριστοδούλου, “καθάρισαν” το τρίποντο.

Iισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ηλυσικός ξεφυγε με 5-8, το Αιγάλεω ισοφάρισε με τη Μανώλικα 9-9, οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα 10-14 με καρφί της Σωτηρίου. Το Σίτι απάντησε με σερί 4-0 και με την αρχηγό Ιωάννου ισοφάρισε 14-14 και πέρασε μπροστά με την Καραμούντζου 16-15. Ο Ηλυσιακός με όπλο το μπλοκ πέρασε μπροστά με 16-19 από επίθεση της Σωτηρίου, για να μειώσουν οι γηπεδούχες σε 19-20 με την Καραμούντζου.

Η εξαιρετική Σωτηρίου με νέα επίθεση έδωσε προβάδισμα +3 στον Ηλυσιακό (20-23).  Στη συνέχεια είχαμε αλλαγή σκηνικού καθώς το Αιγάλεω με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε αρχικά σε 22-23 από λάθος θέσεις του Ηλυσιακού και από μπλοκ της Μανώλικα ισοφάρισε 23-23 ενώ η  Βλάχου με εκπληκτικό άσο έκανε το 24-23. Η Ράγκου ισοφάρισε 24-24, η Μανώλικα με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε προβάδισμα 25-24 και από άουτ επίθεση της Σωτηρίου το Αιγάλεω πήρε το σετ με 26-24 και έκανε το 1-0.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο σετ μέχρι τον τραυματισμό της Μπίλια καθώς ο Ηλυσιακός ξεκίνησε πολύ αποφασιστικά και με τις Σωτηρίου, Χαμπηλομάτη, Ράγκου να σκοράρουν με οποιοδήποτε τρόπο πήρε προβάδισμα με 3-13. Η συνέχεια όμως ήταν δυσάρεστη καθώς μετά από μπλοκ και ενώ το σκορ ήταν 7-14 πρόεκυψε ο σοβαρός τραυματισμός της Μπίλια και η μεταφορά της στο Αττικό νοσοκομείο.

Το ματς διακόπηκε για μισή ώρα,  η οποία όμως δεν επηρέασε τον Ηλυσιακό, που με την είσοδο της Λιαρούτσου εκτόξευε τη διαφορά στο +14 (8-22), το Αιγάλεω μείωσε σε 11-24 ενώ από μπλοκ πάνω σε καρφί της Χαριτωνίδη, οι παίκτριες του Λιώση διαμόρφωσαν το 11-25 και έφεραν το ματς στα ίσα με 1-1.

Πολύ καλή εκκίνηση για τον Ηλυσιακό στο τρίτο σετ όπου με την Χαμπηλομάτη ξέφυγε στο σκορ με 1-8. Το Αιγάλεω μείωσε με 5-10 με την Καραμούντζου, η ασταμάτητη Σωτηρίου ανέβασε το σκορ στο +7 (6-13), η  Βλάχου με άσο και στη συνέχεια με διπλό μπλοκ από τις Μανώλικα-Παλαιοθόδωρου, το Σίτι μείωσε σε 11-14 και η Σολωμού έφερε το σκορ στο-2 (12-14). Στη συνέχεια Χαμπηλομάτη και Χριστοδούλου ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 12-18.

Η  Αναγνώστου με άσο έκανε το 13-20, οι γηπεδούχες με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ της Καρακατσάνη και δυνατό καρφί της Παλαιοθοδώρου πλησίασαν στο 18-23 αλλά και πάλι η Σωτηρίου και η Χριστοδούλου στη συνέχεια με άσο οδήγησαν τον Ηλυσιακό στο 18-25 και στο 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Ηλυσιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-4 αλλά με ένα εκπληκτικό σερί 8-0 το Αιγάλεω που ειχε πρωταγωνίστρια τη Μανώλικα, πέρασε μπροστά με 8-4 ενώ η Ιωάννου στη συνέχεια με πλασέ έκανε το 9-5. Η Καραμούντζου ανέβασε το σκορ στο 11-7 αλλά οι «κίτρινες» με σερί 0-5 πέρασαν μπροστά με 11-12.

Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο 15-16, 16-17, 17-18 και 18-18 από μπλοκ της Ιωάννου., νέα ισοπαλία στη συνέχεια με 20-20,η Χριστοδούλου με προσωπικό ξέσπασμα έκανε το 20-22, 21-23 ενώ η Σαμπάτη με αβίαστο ατομικό λάθος  «σφράγισε» το σετ με 21-25 υπέρ του Ηλυσιακού και διαμόρφωσε  το τελικό 1-3.

Τα σετ 3-1 ( 26-24,11-25, 18-25, 21-25)

Αιγαλεω(Αντωνιαδη): Ιωάννου, Βλάχου, Καραμούντζου, Σολωμού, Μανώλικα, Κανελλοπούλου(λ), Καρακατσάνη, Σαμπάτη, Παλαιοθοδώρου, Δίκη, Σαμπάτη, Αναστασιάδη (λ)

Ηλυσιακός (Λιώσης): Αναγνώστου, Σωτηρίου, Μπίλια, Ράγκου, Χριστοδούλου, Γκιαούρη(λ), Χαμπηλομάτη, Λιαρούτσου