ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Πρωταθλητής Ελλάδας στους έφηβους ο Παναθηναϊκός

pao+osfp
Ο Παναθηναϊκός είναι Πρωταθλητής Ελλάδας στους Εφήβους, με την παρέα των Ανδρεόπουλου, Ράπτη, Παλαιολόγου να φέρνουν τον τίτλο αυτό ξανά στον αθηναϊκό σύλλογο  37 χρόνια μετά τον τελευταίο τίτλο σε αυτή την κατηγορία!

Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό της Μίκρας και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη τελική φαση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, κατέκτησε τον τίτλο για 3η φορά στην ιστορία τους.

Ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Μαρκάκης με αργά και σταθερά βήματα τα τελευταία χρόνια πανηγύρισε μαζί με τους “μπέμπηδες” έναν σημαντικό τίτλο για τα τμήματα υποδομών του Τριφυλλιού, τα οποία με τη νέα διοίκηση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου έχουν ενισχυθεί με στόχο της νέες γενιές πρωταθλητών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σχεδόν ολόκληρη η ομάδα των αντρών του Παναθηναϊκού παρακολουθούσε αυτές τις μέρες τις προσπάθειες των “μικρών”, μιας και τρια βασικά στελέχη τους είναι μέλη και στις δυο ομάδες.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 16-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Βουρδέρης): Στράτος 11 (11/26 επ., 79% υπ. – 42% άριστες), Μαγγανάς 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 25% υπ.), Νάρτα 9 (8/19 επ., 1 άσσος), Μπεζάνι 1 (1/7 επ.), Ζωγραφάκης (0/1 επ.), Σγουρός 1 (1 άσσος) / Γεωργόπουλος (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Σαπουτζής,  Κανέλλης 2 (2 άσσοι),  Αθανασίου, Μάρτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Παλαιολόγος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 28 (23/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 72% υπ. – 28% άριστες), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 93% υπ. – 62% άριστες), Σταμπούλογλου 1 (1 μπλοκ), Αυλωνίτης 4 (4/5 επ.), Φιλιππακόπουλος 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ) / Κουτσομύτης (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Τάτσης, Αποστόλου.

Δεύτερος ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 σετ του Πήγασου Πολίχνης στο κλειστό της Μίκρας και κατέκτησε την δεύτερη θέση στην Ελλάδα. Στην τρίτη θέση ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος μετά τη νίκη του επί του Ολυμπιακού είχε εξασφαλίσει μία θέση στα μετάλλια.
Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-19)
 
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Μπαμπαλιούτας): Μούχλιας 33 (26/37 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.), Καλαϊτζίδης 4 (4/10 επ., 58% υπ.), Κονιόρδος 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κεσεσίδης 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Κωστακόγλου (λ, 63% υπ.), Μαδίτσης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Αγγελής): Ανδριανίδης 9 (8/18 επ., 1 άσσος), Σδραυκάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Μπαρδούκας 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 63% υπ.), Αλεξούδης 3 (0/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάτρας 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Κοτζάι 4 (3/7 επ., 1 άσσος) / Τζιάβρας (λ, 55% υπ.), Δημητρακούδης 1 (1/3 επ.), Παυλίδης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ),  Σωτηρίου (1/1 επ.), Μπαλούκας, Μακρογιάννης, Μάγος, Κωνσταντινίδης.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Παναθηναϊκός ΑΟ
2. Ηρακλής Πετ. 2015
3. Πήγασος Πολίχνης
4. Ολυμπιακός ΣΦΠ

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Παρασκευή 22 Μαρτίου – 1η αγωνιστική
Ηρακλής Πετ. 2015 – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
Παναθηναϊκός ΑΟ – Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.
Σάββατο 23 Μαρτίου – 2η αγωνιστική
Παναθηναϊκός ΑΟ – Ηρακλής Πετ. 2015 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
Πήγασος Πολίχνης – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-20, 22-25, 25-14, 25-19), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.
Κυριακή 24 Μαρτίου – 3η αγωνιστική
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (22-25, 20-25, 16-25), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.
15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 – Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μαυρίδης.
Βαθμολογία
1. Παναθηναϊκός ΑΟ 8β. (9-2)
2. Ηρακλής Πετ. 2015 4β. (5-4)
3. Πήγασος Πολίχνης 3β. (3-4)

4. Ολυμπιακός ΣΦΠ 0β. (2-9)

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ
2019 (Θεσσαλονίκη) Παναθηναϊκός ΑΟ
2018 (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
2017 (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης
2016 (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης
2015 (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
2014 (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων
2013 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης
2012 (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης
2011 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ.
2010 (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2009 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2008 (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2007 (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής
2006 (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
2005 (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας
2004 (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης
2003 (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής
2002 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2001 (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας
2000 (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1999 (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1998 (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης
1997 (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής
1996 (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας
1995 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1994 (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης
1993 (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1992 (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας
1991 (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας
1990 (Ξάνθη) Αρης Α.Σ.
1989 (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ.
1988 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1987 (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1986 (Καρδίτσα) Πανελλήνιος
1985 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1984 (Αθήνα) Δημόκριτος
1983 (Βόλος) ΠΑΟΚ
1982 (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός
1981 (Λάρισα) Αρης
1980 (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1979
1978 (Θεσσαλονίκη) Νηρέας
1977
1976 (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1975
1974
1973
1972
1971 (Λάρισα) Ολυμπιακός
1970 (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1969
1968 (Αθήνα) Ολυμπιακός
1967
1966 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1965 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ