ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Πρωταθλητής ο Άρης, MVP η Μπάκα

aris_korasidon_glyfada_2018

Πρωταθλητής Ελλάδας στις κορασίδες αναδείχθηκε ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυρες» νίκησαν με 3-0 σετ τον Ηρακλή Κηφισιάς στο κλειστό της Γλυφάδας και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διοργανώθηκε σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής κατέκτησαν τον τίτλο.

MVP αναδείχθηκε η Έλενα Μπάκα του Άρη. Αναλυτικά τα ατομικά βραβεία:

MVP: Έλενα Μπάκα (Άρης)
Καλύτερη επιθετική: Έλενα Μπάκα (Άρης)
Καλύτερη μπλοκέρ: Ελευθερία Παπαδόπουλου (Άρης)
Καλύτερο λίμπερο: Όλγα Πετρινόλη (Άρης)
Καλύτερη σέρβερ: Ελένη Κοντούδη (Ηρακλής Κηφισιάς()
Καλύτερη πασαδόρος: Ευαγγελία Αθανασιάδου (Ελπίδα)

Τις απονομές έκαναν τα μέλη του Δ.Σ. της Ε.Ο.ΠΕ. Χρήστος Σύλλας και Έφη Χρόνη-Έρωτα, ο Σύμβουλος Περιφέρειας Αττικής Πάρης Ευαγγελίου και το μέλος της Κ.Ε.Π. Γιώργος Πάγκαλος. Η Ε.Ο.ΠΕ. απέμεινε αναμνηστική πλακέτα στον Αντιπεριφερειάρχη Νοτίου Τομέα Περιφέρειας Αττικής κ. Χρήστο Καπάταη για τη συμβολή της Περιφέρειας στη διοργάνωση.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΟΥ FINAL 4 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Παρασκευή 22 Ιουνίου
ΓΣΚ Ηρακλής – ΑΣ Ελπίς 3-1 (23-25, 25-20, 25-23, 25-23)
ΑΟ Μαρκόπουλου – ΑΣ Άρης 1-3 (25-19, 19-25, 22-25, 17-25)

Σάββατο 23 Ιουνίου
ΑΟ Μαρκόπουλου – ΓΣΚ Ηρακλής 0-3 (19-25, 23-25, 17-25)
ΑΣ Άρης – ΑΣ Ελπίς 3-2 (19-25, 25-18, 25-18, 19-25, 15-12)

Κυριακή 24 Ιουνίου
ΑΣ Ελπίς – ΑΟ Μαρκόπουλου (25-13, 25-11, 25-21)
ΓΣΚ Ηρακλής – ΑΣ Άρης 0-3 (21-25, 21-25, 21-25)

Βαθμολογία
1. Άρης 8β. (9-3)
2. ΓΣΚ Ηρακλής 6β. (6-4)
3. ΑΣ Ελπίς 4β. (6-6)
4. Μαρκόπουλο 0β. (1-9)

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

1984 (Θήβα): ΣΑΚ Αγ. Παρασκευής
1985 (Φλώρινα): ΓΣ Δράμας
1986 (Αθήνα): Άρτεμις Κορυδαλλού
1987 (Πάτρα): Απόλλωνας Κερατσινίου
1988 (Τρίκαλα): Άρης Νίκαιας
1989 (Σκύδρα): Νίκη Αλεξανδρούπολης
1990 (Αίγιο): ΕΟ Σταυρούπολης
1991 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1992 (Άργος): ΓΣ Ηλιούπολης
1993 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1994 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
1995 (Αθήνα): Πανιώνιος
1996 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1997 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1998 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
1999 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2000 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2001 (Θεσσαλονίκη): ΑΟ Αμπελοκήπων
2002 (Γιαννιτσά): Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 (Θεσσαλονίκη): ΑΕ Νίκαια
2004 (Λάρισα): ΓΣ Πετρούπολης
2005 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2006 (Αθήνα): Ερμής Δράμας
2007 (Θεσσαλονίκη): ΓΣ Ηρακλής
2008 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2009 (Λάρισα): ΓΣ Ηρακλής
2010 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής Κηφισιάς
2011 (Θεσσαλονίκη): Αίας Ευόσμου
2012 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
2013 (Τρίκαλα): Ελπίς Αμπελοκήπων
2014 (Θεσσαλονίκη): Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 (Παλαμάς): Ελπίς Αμπελοκήπων
2016 (Ζάκυνθος): ΑΣ Μακεδόνες)
2017 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2018 (Γλυφάδα): ΑΣ Άρης

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ