BEACH VOLLEY

Πρώτη ήττα για Αρβανίτη/Καραγκούνη στην Αυστρία

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των πρωταθλητριών μας στο Κλάγκενφουρτ δεν είχε ανάλογη συνέχεια στον 5ο ομίλου του κυρίως ταμπλό Α1 Major τουρνουά World Tour της FIVB καθώς Βίκυ και Πένυ γνώρισαν την παρθενική τους ήττα επί αυστριακού εδάφους.

Οι διεθνείς μας στο δεύτερο συνεχόμενό τους σημερινό ματς δεν κατάφεραν μετά το θρίαμβο επί των πανίσχυρων Βραζιλιάνων στην πρεμιέρα να ζευγαρώσουν τις νίκες τους, καθώς παρά την προσπάθειά τους ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 2-0 (21-17, 21-18) από τις Ελβετίδες Χάϊντριχ/Ζούμκερ που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

“Σεφτέ” όμως έκαναν και οι Βραζιλιάνες Μαριά Αντονέλι/Λίλι που αν και βρέθηκαν να χάνουν με 23-21 από τις Αυστριακές Σούτσενχόφερ/Πλέζιουτσνίγκ, κέρδισαν τα δύο επόμενα σετ με 21-17, 15-12 και με μία σπουδαία ανατροπή έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, που στην τετραπλή ισοβαθμία των ομάδων με 3 πόντους βρέθηκαν πρώτες, με 2ες τις Ελβετίδες, 3ες τις Αυστριακές και 4ες του ομίλου τις Καραγκούνη/Αρβανίτη.