Πρώτη ήττα για Βασιλαντωνάκη στην Τουρκία

Μετά την επιτυχημένη εντός έδρας πρεμιέρα με 3-2 σετ κόντρα στην Γαλατασάραι η Αιντίν Μπουγιουκσεχίρ Μπελεντίγιε Σπορ της Ανθής Βασιλαντωνάκη, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Η διεθνής μας άσος στον εκτός έδρας αγώνα της 2ης αγωνιστικής με την πανίσχυρη Βακιφμπανκ ήταν με 8 πόντους ( 5/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 33% αρ. υπ.) η τοπ σκόρερ της ομάδας της, ωστόσο η παρέα της διεθνούς Σέρβας πρώην άσου του Ολυμπιακού, Μάγια Ογκνένοβιτς ζευγάρωσε εύκολα με 3-0 ( 25-18,  25-14,  25-23) σετ τις φετινές της νίκες.

Έτσι η Aydin BBSK δεν κατάφερε να κάνει σερί μετά τη συγκλονιστική νικηφόρα ανατροπή της πρεμιέρας με 3-2 (14-25, 27-25 26-28, 25-22, 15-13) κόντρα στη φιλοξενούμενη “Γαλατά”, όπου η διεθνής μας, αγωνιζόμενη μόλις σε 2 σετ ως βασική, τέλειωσε το ματς με 3 πόντους (3/11 επ., 33% αρ. υπ).

Το “μεγάλο μπαμ” όμως της 2ης αγωνιστικής έγινε στο ματς Μπεσίκτας – Εξατσίμπασι, καθώς στο θρίαμβο 3-0 των φιλοξενούμενων, η φιλόδοξη γηπεδούχος δεν κατάφερε να “σταυρώσει” ούτε 10 πόντους σε κανένα σετ (25-7, 25-9, 25-9) της αναμέτρησης.