PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πρώτο βήμα ανόδου για Παναθηναϊκό (φωτ.)

Στο κλειστό του Χολαργού, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 κόντρα στην ΑΕΚ  και έκανε το πρώτο βήμα επιστροφής του στη μεγάλη κατηγορία. Επόμενη αναμέτρηση την Κυριακή στις 21:00 στο σχολικό συγκρότημα Νέας Φιλαδέλφειας εκεί όπου ο ΠΑΟ θέλει το 2-0 που ισοδυναμεί με άνοδο και η Ένωση θέλει τη νίκη για να στείλει σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι τη σειρά.

PAO_AEK2

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα κάνοντας εύκολα το 2-0 σετ, αφού χάλασε την ανάπτυξη της ΑΕΚ με τα τακτικά σεβίς του, είχε επιθετική πολυφωνία με πρώτη σκόρερ την Οικονομίδου (21π) και άλλες τρεις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ καθοριστική ήταν και η Ρόγκα παρούσα σε κάθε φάση.

pao_aek1

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει όταν στο τρίτο σετ πίεσε στην υποδοχή με την Γιοβάνη και στις λεπτομέρειες πήρε το σετ και ανέκτησε ψυχολογία. Η Ένωση είχε την Καββαδία πρώτη σκόρερ με 11π και τις Τοτσίδου-Χρήστου με επίσης διψήφιο αριθμό πόντων (10π). Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μέχρι το 15-15 οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι ωστόσο οι άμυνες της Ρόγκα και η επιθετική δυνότητα των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 25-20.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο προπονητής του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης επισήμανε «Σήμερα είχαμε την ουσία στο παιχνίδι και φτάσαμε σε μια σημαντική νίκη.  Από κει και πέρα δεν έχει τελειώσει τίποτα αφού πρέπει να κάνουμε μια ακόμα νίκη και θα προσπαθήσουμε να την κάνουμε στο επόμενο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια. Δεν είναι ώρα να πούμε πολλά σκεφτόμαστε μόνο τη νίκη».

PAO_AEK3

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 13 (8/36 επ., 5 άσσοι, 46% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Οικονομίδου 21 (18/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 13 (7/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κελεσίδη 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 62% αριστες), Βογιατζόγλου Α., Λεωνίδου.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (6/27 επ., 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (8/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τοτσίδου 10 (10/37 επ., 38% υπ. – 33% άριστες), Καββαδία 11 (7/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα / Σκυθιώτη (λ, 34% υπ. – 19% άριστες), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου 1 (1/1 επ.), Μπανίκα, Σουβαλιώτη.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...