Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στα πλέι οφ του Ά ομίλου, ο Μεσσηνιακός!

Messiniakos selfi panigyriki-2345

O Μεσσηνιακός είναι τελικά η δεύτερη ομάδα που θα πάρει μέρος στα πλει οφ ανόδου του Α΄ομίλου που θα ξεκινήσουν την επόμενη εβδομάδα με τη συμμετοχή του πρωτοπόρου Πανιωνίου από τον Α2 υποόμιλο μαζί με Ηλυσιακό και Θέτιδα Βούλας από τον Α1 υποόμιλο.

Από την τετράδα αυτή, θα προκριθούν οι δύο πρώτοι οι οποίοι σε 15 μέρες περίπου θα συναντήσουν σε ουδέτερη πόλη, τους δυο πρώτους των πλέι οφ του Β΄ομίλου που είναι η Ελπίδα Αμπελοκήπων και οι Μακεδόνες Αξιού.

Οι «πράσινες» της Γωγώ Σουρή στο φινάλε της κανονικής περιοδου, νίκησαν 3-0 τον συμπολίτη Ακρίτα, ξέφυγαν με +4 από την τρίτη Κόρινθο και “κλείδωσαν” τη προνομιούχο δεύτερη θέση. Πλέον το παιχνίδι της Κυριακής ανάμεσα σε Πανιώνιο-Κόρινθο έχει  τυπικό χαρακτήρα. Να σημειωθεί ότι στο δεύτερο γύρο οι Καλαματιανές είχαν 11/12 νίκες κανοντας την απόλυτη υπέρβαση!

Ilisiakos-vrilisia theamatiko blok-0976ΖΑΟΝ panigyria me Ilisiako 8900

Ασταματητος Ηλυσιακός, τρίτος ο ΖΑΟΝ

Στα δύο ντέρμπι γοήτρου του Α1 υποομίλου, ο πρωτοπόρος Ηλυσιακός πέρασε μέσα από την έδρα των μαχητικών Βριλησσίων με 3-0  ενώ ο εκπληκτικός ΖΑΟΝ της Μπλάμη έκανε μεγάλη νίκη στη Βούλα με 3-2 κόντρα στην Θέτιδα Βούλας που στοχεύει στην άνοδο της στην Α1 και πήρε παλικαρίσια την τρίτη τιμητική θέση του ομίλου.

Έπεσαν Ιωνικός, Θρίαμβος, Ευρυάλη

Στην ουρά του Α2 υποομίλου, υποβιβάστηκαν, Ευρυάλη, Θρίαμβος Χαϊδαρίου, Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας. Μάλιστα η ειρωνεία της τύχης ήταν ότι έπεσε στην ισοβαθμία με τους Ίωνες. Ο  Θρίαμβος νίκησε 3-1 τον Ιωνικό αλλά και οι Ίωνες αν και έχασαν επίσης εντός έδρας 2-3 από το Χαλάνδρι, ήταν καλύτεροι στην ισοβαθμία από την ομάδα του Χαϊδαρίου. Απο τον Α1 υποόμιλο έπεσε μία ομάδα ο Άλιμος.

Πλέι οφ Β΄ομίλου

Τέλος στην 4η αγωνιστική της Β’ φάσης του Β’ ομίλου η Ελπίδα νίκησε 3-0 το ΔΑΣΩ και η ΕΑΛ πήρε δίποντο στην έδρα του Ανατόλια ενώ το προγραμμα ολοκληρώνεται την Κυριακή με τον αγώνα Νέα Γενεά-Μακεδόνες.

Α’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 18η αγωνιστική

ΦΟ Βριλησσίων – ΑΟ Ηλυσιακός 0-3 (5-25, 21-25, 21-25)

Βριλήσσια (Ατσιδαύτης): Τσαρακλή, Μαβιλίδη, Παπουτσάκη, Μικρουδάκη, Κωνσταντέλου, Παπαστεργίου, Μπουζουνιεράκη (λ) / Γκότση, Καβουρά, Βασιλακοπούλου
Ηλυσιακός (Λιώσης): Ράγκου, Λιαρούτσου, Μπέμπη, Σωτηρίου, Δασκαλοπούλου, Κωνσταντίνου, Πασχαλή (λ) / Θύμο (λ), Τσέλιου

ΑΣΠ Θέτις – ΖΑΟΝ 2-3 (21-25, 32-30, 21-25, 25-20, 13-15)

Θέτιδα (Σωτηρόπουλος): Δρέλλου, Τουρνάκη, Μελετιάδη, Αλεξανδροπούλου, Φραγκιαδάκη, Ζήση, Καραμπαλή (λ) / Κερασιώτου (λ), Φωτεινού, Λεωνίδου, Αναγνώστου
ΖΑΟΝ (Μπλάμη): Τσατσούρη, Καλαϊντζάκη, Φιλιπιόνκα, Γιαννακοπούλου, Κιουτσιούκη, Μουρατίδη, Ξηνταρά (λ) / Νικολέτου (λ), Αναστασίου

Κυριακή 10 Απριλίου

Στ. Βενέτης 17.00, ΑΟ Αιγάλεω – ΑΠΣ Αλίμου, Διαιτητές: Γεωργάκη, Κουτσομπόρης

Ρεπό η Αναγέννηση Σάμου

Α’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 22η αγωνιστική

ΑΣ Ιωνικός – ΑΟ Θρίαμβος 1-3 (17-25, 25-19, 22-25, 15-25)

Ιωνικός (Μπέλος): Βελούδου, Βλάχου, Κελεσίδη, Μπίλλια, Γκότση, Κασδοβασίλη, Καρούζου (λ) / Γάτου, Γκουτσίου, Κανακούδη
Θρίαμβος (Μαύρος): Αλιφιεράκη, Στρατίκη, Εικοσπεντίδου, Παυλοπούλου, Χαραλάμπους, Νικολαΐδη, Μαθιουδάκη (λ) / Πεδουλάκη

ΓΣ Μεσσηνιακός – ΑΟ Ακρίτας 3-0 (25-18, 25-19, 25-22)

Μεσσηνιακός (-): Σκλήρη, Χειλαδάκη, Σουρή, Κωνσταντοπούλου, Ζερίτη, Παναγοπούλου, Σαμπάτη (λ) / Κουτσουροπούλου, Τζούλου, Σπανού
Ακρίτας (Μιτσκίδης): Δεδούση, Χάσκου, Σακελλαρίου, Νικολακοπούλου, Ιωσηφίδη, Καραχάλιου, Παυλέα (λ) / Σπυλιοτοπούλου, Μαντούδη

ΑΓΟ Ευρυάλης – ΓΣ Πετρούπολης 1-3 (25-22, 20-25, 18-25, 18-25)

ΑΣΠ Ίωνες – ΓΣ Χαλανδρίου 2-3

Κυριακή 10 Απριλίου

Ν. Σμύρνης 16.00, ΓΣ Πανιώνιος – ΑΣΠ Κόρινθος, Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Οικονόμου Μ.

Β’ όμιλος – Β’ φάση – 4η αγωνιστική

ΑΣ Ελπίς – ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-20, 25-14, 25-10)

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Μπολέτου Μ., Μπολέτου Κ., Γκοβεδάρου, Καλαντάτζε, Καραμούτσα, Σουπιώνη (λ) / Ευγενίδου (λ), Βουγιουκλίδου, Σαλαγκούδη, Κιουτσιούκη, Κομνίνο, Ντολοπούλου

ΔΑΣΩ (Ιωαννίδης): Κοτέογλου, Λεονταρίδου, Τσιούκαρη, Παυλίδου, Μαρκάδα, Μπερμπέρογλου, Αναγνώστου (λ) / Τζίβρη, Παπάζογλου, Καραηλία

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΕΑ Λαρίσης 2-3 (21-25, 21-25, 25-15, 26-24, 12-15)

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Χοτοκουρίδου, Καρατησίδου, Παφίλη, Παππά, Χαλιαμπάλια, Καλπάκη, Ρεϊζόγλου (λ) / Μπίγγα Κ., Κωτούλα, Μπίγγα Ε.
ΕΑΛ (Πνάκας): Σταυροθόδωρου, Παπακώστα, Καραναστάση, Κουτσογιάννη, Αλβίζου, Τάση, Τίκα (λ) / Παπαθανασίου

Κυριακή 10 Απριλίου

ΔΑΚ Ασβεστοχωρίου 18.00, ΜΑΣ Νέα Γενεά – ΑΣ Μακεδόνες, Διαιτητές: Κάλλης, Κύρκος

Βαθμολογία πλέι οφ Β΄ομίλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΣ Ελπίς 21 8 8 0 24 6
2 ΑΣ Μακεδόνες 16 7 5 2 19 9
3 ΕΑ Λάρισας 10 8 3 5 15 18
4 ΣΑΑΚ Ανατόλια 10 8 3 5 13 18
5 ΜΑΣ Νέα Γενεά 7 7 2 5 11 18
6 ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 5 8 2 6 9 22

 

Βαθμολογία  Α2 υποομίλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΓΣ Πανιώνιος 49 19 16 3 54 21
2 Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 46 20 16 4 52 23
3 ΑΣΠ Κόρινθος 42 19 15 4 53 34
4 ΓΣ Πετρούπολης 40 20 14 6 45 29
5 ΑΟ Παλλήνη 28 20 10 10 41 40
6 ΑΟ Ακρίτας 24 20 7 13 36 47
7 ΓΣ Χαλανδρίου 24 20 9 11 32 42
8 ΑΣΠ Ίωνες 23 20 6 14 34 48
9 ΑΟ Θρίαμβος 23 20 8 12 34 46
10 ΑΣ Ιωνικός 19 20 6 14 32 46
11 ΑΓΟ Ευρυάλη 9 20 2 18 20 57

 

Βαθμολογία Α1 υποομίλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟ Ηλυσιακός 43 16 15 1 45 10
2 ΑΣΠ Θέτις 34 16 11 5 41 23
3 Ζηρίνειος ΑΟΝ 28 16 10 6 35 26
4 ΦΟ Βριλησσίων 27 16 9 7 34 28
5 ΓΣΚ Ηρακλής 26 16 9 7 32 28
6 ΑΟ Αιγάλεω 23 15 7 8 33 31
7 ΑΕ Αγίας Παρασκευής 21 16 7 9 28 34
8 ΑΣΣ Αναγέννηση 7 16 2 14 15 46
9 ΑΠΣ Αλίμου 4 15 1 14 7 44

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ