ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Στους «8» με άνεση ο ΑΟ Θήρας

thira+ilioupoli

Ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με 3-0 σετ στην έδρα της Ηλιούπολης του τοπικού Γ.Σ. και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Με όπλο το σερβίς (17 άσσοι) η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς πήρε την πρόκριση μέσα σε 66 λεπτά και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντιπαλό του στη κλήρωση της Πέμπτης (13/02, 12.00).

Ο Σέρβος τεχνικός ξεκούρασε την Κουβανή διαγώνια Μεντάρο και τις διεθνείς Χατζηευστρατιάδου, Μερτέκη και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Πρώτη σκόρερ ήταν η Καραφουλίδου με 16 πόντους και 5 άσσους, όσους και η Γενιτσαρίδη.

Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης.

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 17 άσσους, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 16 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 16-25, 12-25)

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Φιλιππάτος): Εικοσπεντίδου 6 (1/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μαρκάκη 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πασσιά 1 (1/1 επ.), Φωκιανού 2 (2/8 επ., 60% υπ. – 27% άριστες), Γεωργακοπούλου 10 (9/25 επ., 1 άσσος), Καλαφατάκη 1 (1/11 επ., 31% υπ. – 12% άριστες) / Κανέλλου (λ, 40% υπ. – 15% άριστες), Σπυριδάκη 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Παπασταύρου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Παναγιωτίδου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες), Καραφουλίδου 16 (9/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Νογκουέρας 1 (1 μπλοκ), Κούση 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 15 (10/17 επ., 5 άσσοι, 57% υπ. – 14% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/6 επ., 4 άσσοι) / Αρτακιανού (λ), Μπούκουρα (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Βενέτη.
Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη 11 Φεβρουαρίου

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0 (25-13, 25-05, 25-18)
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γ.Σ. Ηλιούπολης – Α.Ο. Θήρας 0-3 (17-25, 16-25, 12-25)
Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Δεκαβάλλα, Μαυρολαμπάδου, Γραμματεία: Λυκούδη.

Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Βριλησσίων, 16.00: Φ.Ο. Βριλησσίων – Α.Ε.Κ.
Διαιτητές: Λιάκου, Βλάχος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Μαρκόπουλου 18.00: Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil – Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Μ.Ε.Ν.Τ. 19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. – Α.Σ.Π. Θέτις
Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Μαλακίδης, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Ι. Λεμονίδης 19.30: Α.Σ. Ελπίς – Α.Π.Σ. Αίας
Διαιτητές: Γιωγιού Αλκ., Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χαλκιά.

Ιλισίων, 20.00: Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπάμπαλης, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Χίλιου.