Ανατροπή νίκης και επιστροφής για Ολυμπιακό

Στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ προσέφεραν θέαμα και άφησαν υποσχέσεις για τις επικείμενες μεγάλες κόντρες με τους Πειραιώτες να ανατρέπουν το εις βάρος τους 0-1 και να κατακτούν με 3-1 την πρώτη μεγάλη μάχη στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις στους Φράγκο και Στιβαχτή και με το 3-1 να πανηγυρίσει τη νίκη και το τρίποντο στο πρώτο ντέρμπι της φετινής περιόδου που ήταν αρκετά νευρικό και δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ έχοντας μάθει να ζει με τις απουσίες φρόντισε να αιφνιδιάσει τους Πειραιώτες και με το 0-1 και το 15-19 στο δεύτερο σετ έφθασε μια ανάσα από μια τεράστια νίκη. Ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» του Γιάννη Καλμαζίδη δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους πληρώνοντας τα λάθη τους στα κρίσιμα σημεία.

Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ο Φράγκος που με 14 πόντους άλλαξε την ροή του αγώνα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν Στιβαχτής, Κοκκινάκης (πολύ καλά σερβίς). Από πλευράς δικεφάλου του Βορρά ο Σακόγλου με 20 πόντους ήταν εξαιρετικός, ενώ και οι Σαφράνοβιτς-Σμαραγδής έδωσαν αρκετές λύσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις απουσίες, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τα προβλήματα στο πρώτο σετ του ντέρμπι, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με κακή υποδοχή και επίθεση έμειναν πίσω στο σκορ μη μπορώντας να βρει λύσεις κόντρα στους «ασπρόμαυρους».

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν 4-2 στην αρχή του σετ ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 4-0 έκανε το 4-6 και λίγο αργότερα με την άστοχη επίθεση του Αγκάμεζ στο 5-9.

Το μπλοκ του Κοκκινάκη στον Σακόγλου έφερε τον Ολυμπιακό στο 7-9, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά με καλό σερβίς και επιθέσεις έκανε το 9-13 με τον Σωτηρίου για να ανεβάσει την διαφορά στο +4 (12-16) με τον Σακόγλου.

Οι γηπεδούχοι αν και μείωσαν στο 16-18 με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο αφού ο  Σωτηρίου με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-20, ενώ το λάθος του Φιλίπποφ και ο άσος του Τερζή το 16-22.

Ο Ολυμπιακός με τον άσο του Αγκάμεζ προσπάθησε να ξαναμπεί στο σετ μειώνοντας σε 18-22 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με αυτοσυγκέντρωση και επιθέσεις του Τακουρίδη και Σακόγλου έφθασε στο 19-25 παίρνοντας το προβάδισμα στο παιχνίδι με 0-1.

Συναρπαστική εξέλιξη με πολλές ανατροπές απαγορευτικές για καρδιακούς είχε το Β σετ του αγώνα καθώς ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα, ο Ολυμπιακός προσπέρασε φθάνοντας στο 24-22 όμως στο τέλος χρειάστηκε το 32-30 για να γίνει το 1-1 και να αποκτήσει νέο ενδιαφέρον το ντέρμπι.

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα και ενθουσιασμό από το πρώτο σετ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο κάνοντας το 5-8 και ο Σακόγλου το 6-10 αναγκάζοντσας τον Μπόσκαν να αλλάξει πασαδόρο βάζοντας τον Στιβαχτή στην θέση του Φιλίπποφ.  Ο άσος του Σαφράνοβιτς έδωσε στους «ασπρόμαυρους» το προβάδισμα 8-13.  Ο Μπόσκαν ανακάτεψε εκ νέου την τράπουλα βάζοντας τον Φράγκο στην θέση του Τσούπκοβιτς αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά νευρικός στο παιχνίδι αφού με το λάθος σερβίς του Αγκάμεζ το σκορ πήγε στο 12-16 έχοντας ουσιαστικά την ίδια εικόνα με το πρώτο.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα μέχρι το 15-19 που έγινε δια χειρός Σαφράνοβιτς, όμως ο Άθος μείωσε στο 16-19 πηγαίνοντας στο σερβίς ο Μενέλαος Κοκκινάκης. Ο διεθνής ακραίος με πολύ καλό σερβίς δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 19-19 και στη συνέχεια με τον Άθος και το λάθος του Σαφράνοβιτς να κάνει το 21-19.

Έχοντας γυρίσει πλέον το σετ οι γηπεδούχοι με τον Φράγκο έκαναν το 22-20 και με την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς το 24-22.

Ο ΠΑΟΚ όμως με το λάθος σερβίς του Φράγκου και το μπλοκ του Σμαραγδή στον Νταφ έκαναν το 24-24. Ο Κοκκινάκης έδωσε νέο σετ μπολ στους Πειραιώτες, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με τους Σμαραγδή και Σακόγλου κάνοντας το 25-26.

Ο ΠΑΟΚ  με Σακόγλου και Σωτηρίου έφθασε στο 26-27 και το 27-28, όμως Αγκάμεζ και μπλοκ του Φράγκου στον διαγώνιο του ΠΑΟΚ έκαναν το 29-28. Ο Αγκάμεζ έχασε το σερβίς για να γίνει το 29-29, ωστόσο ο Νταφ έφερε το 30-29 και νέες ελπίδες ισοφάρισης για τους γηπεδούχους.

Το λάθος σερβίς του Αγκάμεζ έγραψε το 30-30, αλλά οι λάθος θέσεις που έδειξε ο Γεροθόδωρος στον ΠΑΟΚ και ο άσος του Φράγκου έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό που με το 32-30 έκανα το 1-1 παραμένοντας ζωντανός στο ντέρμπι.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με τους Φράγκο και πολύ καλό μπλοκ παρουσιάστηκε σοβαρός και με ελάχιστα λάθη με το 25-20 απέκτησε το προβάδισμα γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του.

Οι Πειραιώτες με τον Αγκάμεζ  έκαναν γρήγορα το 7-2, ωστόσο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με τον άσο του Σωτηριου και τον Σαφράνοβιτς μείωσε σε 7-6.

Ο Αγκάμεζ για τον Ολυμπιακός έκανε το 9-7, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά με καλό μπλοκ και τον Σακόγλου προσπέρασε σε 10-11. Ο Ολυμπιακός απάντησε με το άμεσα κάνοντας το 15-13 με τον Άθος και το μπλοκ του Αγκάμεζ, ενώ λίγο αργότερα ο Φράγκος έφερε το σκορ στο 17-15.

Ο ΠΑΟΚ όμως με το λάθος σερβίς του Φράγκου και τον άσο του Πέτκοβιτς ισοφάρισε 17-17 και με τον Σωτηρίου σε 19-19. Τα λάθη του ΠΑΟΚ όμως έσωσαν το +2 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 21-19 και στη συνέχεια με τον εντυπωσιακό Φράγκο το 25-20 που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους επαναφέροντας τα χαμόγελα στους φιλάθλους του.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την κούραση του ΠΑΟΚ αλλά και με εξαιρετικές επιθέσεις προηγήθηκε με 4-0 δίνοντας το σύνθημα για τη νίκη και το τρίποντο.

Με το μπλοκ του Φράγκου στον Σακόγλου ο Ολυμπιακός έκανε το 6-2, με πόντο του Κοκκινάκη το 8-4, ενώ λίγο αργότερα ο Αγκάμεζ έδωσε διαφορά 5 πόντων στους Πειραιώτες ανεβάζοντας στο σκορ στο 12-7.

Τα λάθη του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν και ο Ολυμπιακός πήγε στ ο +6 (13-7) αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Κάτι όμως που δεν άλλαξε την ροή του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις και τον Αγκάμεζ έκανε το 15-9 και με το λάθος σερβίς του Σωτηρίου το 16-10.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα καθώς με ένα σερί 7-1 και καλό μπλοκ ισοφάρισε σε 17-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός με τον Άθος, Αγκάμεζ και Κοκκινάκη έκανε το 20-17, ενώ το μπλοκ του Κοκκινάκκη στον Σακόγλου, ο άσος του Φιλίπποφ και η άστοχη επίθεση του Σακόγλου έφεραν τους γηπεδούχους στο 23-17.

Ο Σακόγλου μείωσε στο 23-18 όμως ο Άθος έκανε το 24-18 και το πρώτο ματς-μπολ για τους Πειραιώτες που πέρασε ανεκμετάλλευτο αφού ο Σαφράνοβιτς έκανε το 24-19. Τελικά την λύση έδωσε ο εξαιρετικός Άθος που με επίθεση πρώτου χρόνου έγραψε το 25-19 και το 3-1 που χάρισε το τρίποντο στους “ερυθρόλευκους”.

Το… «κλειδί»

Κομβικές οι αλλαγές Τσούπκοβιτς-Φράγκου αλλά Φιλίποφ-Στιβαχτή στο δεύτερο σετ που άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης με τον Έλληνα διιεθνή ακραίο, Ανδρέα Φράγκο να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης για τον Ολυμπιακό.