Δεν είπε «όχι» ο Άρης στα «δώρα» της Νάξου!

Στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής Volleyleague γυναικών ο Άρης επικράτησε στην Πυλαία με 3-1 (25-19, 21-25, 25-10, 25-23) του “διπρόσωπου” Πανναξιακού, που πάλεψε στο δ’ σετ να στείλει σε τάι μπρέικ το ματς, αλλά προδόθηκε από τα πολλά λάθη του, συνολικά 33 έναντι 15 των “κίτρινων”, που ούσες  αήττητες στην έδρα τους, παρέμειναν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αγώνα της Πυλαίας ο Άρης με τις επιθέσεις της Χούντιμα και τα παιδαριώδη λάθη των φιλοξενούμενων έξασφάλισε από νωρίς μία σημαντική διαφορά 8-2. Με τακτικό σερβίς οι «κίτρινες», αποφεύγοντας την λίμπερο Ιακωβίδου δημιούργησε προβλήματα στη νησιωτική υποδοχή και περαιτέρω ανάπτυξη παιχνιδιού με αποτέλεσμα να ξεφύγει με ένα σερί πόντων 19-10 και παρά την βελτίωση του μπλοκ του Πανναξιακού, που πίεσε στο σερβίς και με τις πολύ καλές άμυνες της Ιακωβίδου, μείωσε 22-16, έφτασε με συνολικά 11 λάθη των φιλοξενούμενων και 25-19 στην κατάκτηση του σετ, 1-0.

Στο β’ σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 7-7, οι φιλοξενούμενες, παρά την πίεση των γηπεδούχων σε κάθε φάση, με βελτιωμένη υποδοχή έφτασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι πρώτες στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ 8-7. Κάποια λάθη του Άρη, υπό το πιεστικό σερβίς των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στον Πανναξιακό να αποκτήσει “βραχεία κεφαλή” στο σκορ μέχρι και το 13-12 και να φτάσει με μία καλή διαφορά στο 16-13. Καλό μπλοκ της ομάδας του Κώστα Παπαδόπουλου διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας σε 21-16 και με τρία συνεχόμενα μπλοκ και ένα λάθος αντιπάλου, ο Πανναξιακός ισοφάρισε με 25-21, 1-1 σετ.

aris_pannaxiakos 2

Στο γ’ σετ ο Άρης με καλό μπλοκ και λάθη – δώρα των αντιπάλων του ξέφυγε με 8-4. Στη συνέχεια οι “κίτρινες” βάζοντας… σημάδι στο σερβίς την Κάλτερ, προκάλεσαν προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα η διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη να εκτοξευτεί σε 16-7 και σαν σε… replay του α’ σετ οι Θεσσαλονικείς, με νέους άσους έφτασαν σε ρυθμούς προπόνησης στο 21-8 και το προβάδισμα 2-1 σετ με 25-10.

Η… επανάληψη των σετ συνεχίστηκε και στο δ’ με τις δύο ομάδες να’ ναι κοντά στο σκορ 3-4 και τον Πανναξαικό καλύτερο στις μάχες στο φιλέ να ξεφεύγει με 8-4. Ο Άρης ισοφάρισε 11-11, με την α’ διαιτητή Μαρία Τσιούλα να «κοκκινίζει» τον τεχνικό του Άρη, Σολκίδη για διαμαρτυρία και το ντέρμπι να συνεχίζεται μέχρι και το 14-14, 18-18 χωρίς όμως να μπορεί να προσπεράσει στο σκορ τις φιλοξενούμενες.

Έτσι μετά το 22-20 ο Πανναξιακός φάνηκε να’ χει τον πρώτο λόγο στο σετ, αλλά η ψυχωμένη αντίδραση των «κίτρινων», που “πήραν κεφάλι” με 23-22 και τα λάθη της ομάδας της Νάξου, ιδιαίτερα στο ντουμπλάζ, στα συνεχόμενα αντίπαλα πλασέ, χάρισαν με 25-23 τη νίκη με 3-1 σετ, στις αήττητες φέτος εντός έδρας Θεσσαλονικιές.

Mε τοπ σκόρερ του αγώνα την Σιμόν (21 πόντοι), ο Άρης έφτασε τις 4 νίκες σε 5 ματς και τους 12 βαθμούς.

Η ομάδα του Σολκίδη ήταν καλύτερη σε υποδοχή και επίθεση από τον αντίπαλό της, μέτρησε 12 άσσους, με εξαιρετικές από την τελική γραμμή τις Καραφουλίδου και Αλεξάκου (από 4 άσσους) και έκανε 15 λάθη, όταν ο Πανναξιακός σταμάτησε στα 33.
Η ομάδα της Νάξου αντίστοιχα, που είχε πρώτη σκόρερ τη Διώτη με 18 πόντους ξεχώρισε για τις επιδόσεις της στο μπλοκ, μετρώντας 11 από τα 15 του παιχνιδιού.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια σετ για τον Άρη, μετά τα 3-0 με τον Πορφύρα και τον Αίαντα. Δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Πανναξιακό, ο οποίος μετά τη νίκη επί του Ηρακλή Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, “λύγισε” στη Θεσσαλονίκη και έχει πλέον δυο σερί ήττες στη σεζόν, μετά και το εντός έδρας 3-0 από τoν Α.Ο Θήρας.

Δημήτρης Σολκίδης (Άρης): «Αγχώδης νίκη, ειδικά στο τέλος. Το τρίποντο αυτό σημαίνει πολλά για εμάς γιατί κρατήσαμε και την έδρα μας. Παίξαμε καλό βόλεϊ σε αρκετά σημεία του αγώνα και είναι σημαντικό που πήραμε το τέταρτο σετ με ανατροπή στο τέλος».

Άρης – Πανναξιακός 3-1 (25-19, 21-25, 25-10, 25-23)

ΆΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/4 επ.), Aλεξάκου 17 (12/31 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.) Σιμόν 21 (18/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (2/7 επ., 4 άσσοι), Χουντιμά 12 (10/19 επ., 1 άσσος,1 μπλοκ, 50% υπ.), Πήττα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Κελεσίδου (λ, 43% υπ.), Χίτζιου (λ,), Καθάριου 1 (άσσος).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη 18 (14/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ.), Καλαντάτζε 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Μπράουν 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Σεφεριάδου 2 (2 άσσοι), Κάλτερ 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ.), Ντάλτον 14 (12/29 επ., 2 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 48% υπ.), Νούσια (33% υπ.), Μπολέτου 2 (2/5 επ.)