Επίδειξη δύναμης με το καλημέρα

Ο ανώτερος Ολυμπιακός επικράτησε το Σάββατο 25 Οκτωβρίου στο ήσυχο Ρέντη με 3-0 (26-24, 25-17, 25-18) του Παμβοχαϊκού στην πρεμιέρα της Volleyleague και ξεκίνησε “με το δεξί” την υπεράσπιση των κεκτημένων στο φετινό πρωτάθλημα.

Απόντος του τραυματία αρχηγού και περσινού ΜVP του πρωταθλήματος, Κώστα Χριστοφιδέλη, αλλά με επίθεση “φωτιά” και τον Αμερικανό, Κλάρκ σε μερικές από τις εντυπωσιακές πτήσεις του να θυμίζει κάτι από τον κινηματογραφικό, Κλαρκ Κέντ,  για τους φίλους Superman, η νταμπλούχος ομάδα του Κώστα Καζάζη, δυσκολεύτηκε  μόνο στο α’ σετ απέναντι στη φιλόδοξη ομάδα της Βόχας.

Το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, 8-4, γρήγορα μειώθηκε στον πόντο 10-9 από το καλό σερβίς του Κανέλλου, όμως ο σχεδόν… αλάνθαστος μέχρι τότε Κλαρκ, έδωσε και πάλι αέρα ασφαλείας στην ομάδα του με 13-10. Η καλή υποδοχή των φιλοξενούμενων, επέτρεπε στο Τερζή να ενεργοποιεί κατάλληλα τους επικίνδυνους Νέμεθ και Στεφάνοβιτς και μετά το 14-13 από λάθος σερβίς του Γιούρισιτς οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι και το 24-24, όπου ένα λάθος του Παμβοχαϊκού και η επίθεση του Κοκκινάκη έβαλαν στη θέση του οδηγού με 1-0 σετ την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη.

Στο β’ σετ το πιεστικό σερβίς της ομάδας της Βόχας, δημιούργησε προβλήματα στην ανάπτυξη των ερυθρόλευκων, οι οποίοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ την παρέα του Τερζή με 7-6, αλλά στη συνέχει τα αλεπάλληλα λαθη των παικτών του Κλαρούδα έφεραν και πάλι επικεφαλής τον νταμπλούχο Ολυμπιακό, με 20-16, καθώς ούτε η διπλή αλλαγή Τερζή-Δρογκάρη και Τσουκ-Ασπιώτη απέτρεψε τον Παμβοχαϊκό από το να πέταξει “λευκή πετσέτα”, χαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες το 2ο σετ στους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ ο Γιώργος Κλαρούδας διατήρησε το παραπάνω σχήμα στο τάραφλεξ, όμως ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις των Κλαρκ – Ντιάτσκοφ, τον Γιούρισιτς “κέρβερο” στο φιλέ και εκμεταλλευόμενος τα ατέλειωτα λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσε τέλος με συνοπτικές διαδικασίες στη σεμνή τελετή πανηγυρίζοντας το πρώτο φετινό τρίποντο της χρονιάς, μέχρι το επόμενο.

Η επίθεση “φωτιά” του Ολυμπιακού και το σετ-δώρο του Παμβοχαϊκού με τα συνολικά 26 λάθη του, έγειραν μετά το 1, 5 σετ του αγώνα την πλάστιγγα της νίκης υπέρ των πρωταθλητών.

Από την άλλη πλευρά, η εμφάνιση της ομάδας της Βόχας, στο πρώτο φετινό δυνατό τεστ, έπειτα από την εύκολη πρόκριση στον όμιλο του League Cup, δεν δικαιολόγησε τις αισιόδοξες δηλώσεις για 4άδα του τεχνικού, Γιώργου Κλαρούδα, ο οποίος,  έστω και ως  δώρο για τα χθεσινά του 48α γενέθλια, περίμενε πολλά περισσότερα από τους ξένους του και ιδιαίτερα από τον Τσουκ, για να κερδίσει έναν αντίπαλο σαν τον Ολυμπιακό.

Κάτι που έκαναν αντίστοιχα οι ξένοι των πρωταθλητών, που πρόσφεραν την πρώτη φετινή νίκη, ως το… κερασάκι στην αυριανή τούρτα για τα  48 γενέθλια και του Δημήτρη Καζάζη, που έχει και την ονομαστική του εορτή!

Παράλληλα η εντυπωσιακή εμφάνιση του αριστερόχειρα Αμερικανού Κάρσον Κλαρκ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, παρόλο που δεν έδειξε τίποτε από το θαυμάσιο σερβίς του, άφησε πολλές υποσχέσεις.  Με το εξαιρετικό ποσοστό 70% στην επίθεση με 14/20 και 2 μπλοκ ,  ο “Σούπερμαν” του Ολυμπιακού δεν αποκλείεταινα κάνει τους φίλους του νταμπλούχου Ελλάδας, να ξεχάσουν πιο σύντομα από όσο πίστευαν τον Μπόμπι Γιορντάνοφ, ο οποίος ως μέλος της ερυθρόλευκης οικογένειας, μετά τηνεγχείρησή του δεν έχει χάσει ούτε έναν αγώνα της ομάδας του στου Ρέντη.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Κάθε αρχή είναι διαφορετική. Σημασία έχει η νίκη και οι τρεις πόντοι. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας. Στην αρχή ήμασταν νευρικοί αλλά στη συνέχεια βελτιώσαμε κατά πολύ την εικόνα μας. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά και την προσπάθεια τους. Θέλουμε να προχωράμε βήμα βήμα για να φτάσουμε στο σημείο όπου θέλουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στην πρεμιέρα για να μας υποστηρίξει και θέλουμε να είναι συνέχεια δίπλα μας. Θέλω τέλος να ευχηθώ και καλή επιτυχία στην ποδοσφαιρική μας ομάδα στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε: «Δεν παίξαμε αυτό που περιμέναμε. Δεν λειτούργησε καθόλου το σερβίς μας, είχαμε πολλά χαμένα στο πρώτο σετ. Αυτό μας έκανε να χαλαρώσουμε, ο Ολυμπιακός έπαιξε με καλή υποδοχή και είχε πολύ καλή επίθεση. Ακόμα και σε υποδοχές που δεν πήγαιναν καλά, είχε τις λύσεις και τελείωνε τις φάσεις. Κάτι που δεν κάναμε εμείς», ενώ για την συνέχεια του πρωταθλήματος τόνισε «Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, πρέπει να βελτιωθούμε αλλά επαναλαμβάνω ότι σήμερα παίξαμε με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Μάκης Κανέλλος δήλωσε: «Το παιχνίδι ήταν αναμενόμενο, δεν περιμέναμε να χάσουμε τόσο εύκολα. Θεωρώ ότι το κακό ξεκίνησε από την απώλεια του πρώτου σετ. Είχαμε μεγάλη ευκαιρία, δεν την εκμεταλλευτήκαμε και δεν γίνεται να τις αφήσεις αυτές, ειδικά απέναντι στον Ολυμπιακό. Φαίνεται ότι δεν είμαστε έτοιμοι, ελπίζω να βελτιωθούμε γρήγορα γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα».

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ – 29% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (10/16 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 56% άριστες), Κλαρκ 16 (14/20 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ – 58% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/2 επ), Πελεκούδας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Στεφάνοβιτς 5 (5/11 επ, 43% υπ – 29% άριστες), Τσουκ 6 (6/17 επ), Κανέλλος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νέμεθ 11 (11/23 επ, 48% υπ – 30% άριστες), Βούλιν 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 91% – 73% άριστες)