Επιτυχημένη έξοδος για Ολυμπιακό και δυνατό τεστ ενόψει ΠAO στο Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την επέλασή του στην Α1 γυναικών και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στη Μίκρα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και τεστάροντας την ετοιμότητα και τα αντανακλαστικά του ενόψει της προσεχούς αναμέτρησης για το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση μετά το τρίτο σετ μετατράπηκε σε ντέρμπι, όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε και πίστεψε ότι μπορεί να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι νταμπλούχες έβγαλαν πείσμα μετά την απώλεια του τρίτου σετ και παρόλο που στο τέταρτο σετ βρέθηκε πίσω ακόμα και με 23-20 κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τη Ζακχαίου συγκλονιστική σε ακόμα ένα ματςκαι τη Χίπε σίγουρη λύση στη διαγώνιο.

Το πρώτο σετ είχε εναλλαγές στο σκορ χωρίς καμία από τις δυο ομάδες να ξεφεύγει. Ο ΠΑΟΚ με δυο επιτυχημένους πρώτους χρόνους της Πολυνοπούλου μπήκε μπροστά για το 23-21 αλλά ο έμπειρος Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα και πέρασε με τη Σκοτ (23-24) για να κάνει το 0-1 σετ με τη Χίπε (23-25).

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν βρει ρυθμό, να πιέζουν το ΠΑΟΚ με τακτικό σερβίς και να ανοίγουν από νωρίς της διαφορά στο  +6 (3-9, 6-12) με το 0-2 να έρχεται εύκολα με την Τοτσίδου να διαμορφώνει το 15-25.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να μην τα παρατήσει στο τρίτο σετ και παρόλο που βρέθηκε πίσω με 13-17 «έτρεξε» ένα σερί 4-0 με την Χαντάβα να ισοφαρίζει σε 17-17. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο φινάλε του σετ με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τρίτο σετ μπολ με άσο της Πολυνοπούλου και τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται έντονα στον επόπτη σε μια φάση από την οποία χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα η Κονόμη. Οι φιλοξενούμενες έχασαν την ψυχραιμία τους η Σκοτ στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ για το 29-27  με το Δικέφαλο να μειώνει και να ξαναμπαίνει στο ματς (1-2).

Το τρίτο σετ αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό και έδωσε «φτερά» στις γηπεδούχες να ξεκινήσουν πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ (7-2, 12-7). Οι «ερυθρόλευκες» σταδιακά βρήκαν την ηρεμία τους και πέρασαν μπροστά με 14-15 για πρώτη φορά στο σετ. Ο ΠΑΟΚ με άσο της Ηλιοπούλου πήρε προβάδισμα +3 (20-17) σε ένα κομβικό σημείο αλλά η συγκέντρωση και η ομοιογένεια της ομάδας του Κοβάσεβιτς «μίλησε» στα δύσκολα. Με την ζακχαίου να σκεπάζει το φιλέ και να μοιράζει μπλοκ επήλθε η ισοφάριση σε 23-23. Η Σκοτ έσβησε το σετ μπολ του ΠΑΟΚ, η Έρτσεν έχασε το σερβίς για το 25-25. Η Χαντάβα κάρφωσε άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το 25-27 και να φύγει χωρίς βαθμολογικές απώλειες από τη Μίκρα.

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός σε επίθεση και μπλοκ στα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο και τέταρτο βελτιωθήκαμε και μας πονάει το γεγονός ότι είχαμε ευκαιρίες να στείλουμε το ματς στο τάι μπρέικ και δεν το πετύχαμε. Απέναντι σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός, τα λάθη τα πληρώνεις. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια και τη μαχητικότητα, αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρουμε τη νίκη».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και καλό παιχνίδι. Ίσως ένα από τα καλύτερα, ποιοτικά, παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ήμασταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα. Μετά το δεύτερο σετ, δεν είναι ότι δεν ήμασταν καλοί αλλά χάσαμε την επιθετικότητα μας και έτσι ο ΠΑΟΚ μείωσε. Επιστρέψαμε στο τέταρτο σετ και κάναμε μια πολύ καλή νίκη».

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 15-25, 29-27, 25-27)

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 13 (7/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (17/47 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 25% άριστες), Έρτσεν 20 (17/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κατσορόφσκα 11 (9/34 επ., 2 μπλοκ, 92% υπ. – 92% άριστες) / Μυρίδου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Κιόση 1 (1/5 επ.), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Καραφουλίδου 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 28% άριστες), Χουντ 20 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 25 (23/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (3/7 επ., 9 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 45% υπ. – 35% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Τοτσίδου 1 (1/3 επ.).