«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και αήττητο στην Κυψέλη

Ο Ολυμπιακός άλωσε την μέχρι πριν το ντέρμπι “απόρθητη” Κυψέλη, διατήρησε το αήττητό του στο πρωτάθλημα φτάνοντας το “18×18” και με νίκη 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού “κλείδωσε” την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός -εκμεταλευόμενος και την ώθηση της κατάμεστης έδρας του- έχασε μεγάλη ευκαιρία να στείλει στο τάι μπρέικ το ματς και να “μαζέψει” βαθμό/ούς με αποτέλεσμα να νιώθει “καυτή” την ανάσα του ΠΑΟΚ που βρίσκεται έναν βαθμό πίσω και διεκδικεί επίσης τη 2η θέση.

Σετ λαθών και 0-1 ο Ολυμπιακός

Νευρικό και αναγνωριστικό το πρώτο σετ στην Κυψέλη με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη. Ο Παναθηναϊκός με τον Πανταλέων έφτασε πρώτος στο α’τεχνικό τάιμ άουτ ενώ τα πολλά χαμένα σερβίς –ένα εξ αυτών του Τσίροβιτς- έστειλαν τον Ολυμπιακό με προβάδισμα 15-16 στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Γκονζάλες με άσο μείωσε σε 18-20 αλλά με το Στιβαχτή να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό σε Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς και στο κέντρο οι «ερυθρόλευκοι» φτάνουν πρώτοι με τον Κόστα σε σετ μπολ (22-24) για να τελειώσει το σετ ο πρώην διαγώνιος των «πρασίνων» και νυν των Πειραιωτών, Λίμπερμαν Αγκάμεζ (22-25).

Στις λεπτομέρειες το 0-2

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα έχοντς επιθετική αιχμή τον Τσούπκοβιτς. Το πλασέ του Κοκκινάκη έκανε το  15-17 ενώ ο Κόστα διατήρησε στο +2  (16-18). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με μπλοκ του Γκονζάλες, επίθεση του Ρανγκέλ και ένα λάθος του Τσουπκοβιτς και ισοφάρισαν σε 19-19. Οι δυο «αιώνιοι» πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 22-22 με τον Κοκκινάκη να σημειώνει το 22-23 και τον Αγκάμεζ να εκμεταλεύεται την αδράνεια του Γκονζάλες και να σκοράρει για το 22-24 για το 23-25 (χαμένο σερβίς Χαραλαμπίδη) και το 0-2 σετ.

Μείωσε λάθη και… μείωσε σε 1-2

Γεμάτο το τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιο αποφασιστικά και να παίρνει προβάδισμα +3 (9-6) με μπλοκ του Πανταλέοντα στον Αγκάμεζ. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους 5-0σερί ισοφάρισαν και έγραψαν το 9-11 με άσο του Κόστα ενώ με τον εξαιρετικό Τσούπκοβιτς έφτασαν στο +3 (13-16). Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν και κατάφεραν με άσο του Τσίροβιτς να ισοφαρίσουν 20-20 ενώ με την άουτ επίθεση του Αγκάμεζ,  το μπλοκ του Πανταλέοντα στον Αγκάμεζ αλλά και το λάθος του Τσούπκοβιτς έφεραν τους «πράσινους» στο +3 (23-20).

Ο Γκονζάλες έφερε σε σετ μπολ  τον ΠΑΟ (24-21) αλλά οι γηπεδούχοι χαράμισαν έξι ευκαιρίες με τον Αγκάμεζ να ισοφαρίζει σε 26-26 και τον Τσούπκοβιτς να δίνει ευκαιρία στους φιλοξενούμενους (26-27). Ο Γκονζάλες όμως ισοφάρισε για να πάρει σειρά ο Κόστα (27-28). Ούτε ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα δικά του σετ μπολ (28-28 Πανταλέων) με τον Γκονζάλες να δίνει νέα ευκαιρία στον Παναθηναϊκό για το 29-28 και τον Αγκάμεζ με άουτ επίθεση να δίνει στους γηπεδούχους τον πόντο για το 30-28 και το 1-2.

Κόκκινες-ένταση στο φιλέ και 1-3

Πολύ «σφιχτό» και κυρίως επεισοδιακό ήταν το τέταρτο σετ της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον Πανταλέοντα να μπλοκάρει τον Κόστα για το 9-8. Οι «ερυθρόλευκοι»  ισοφάρισαν σε 9-9 και ο Κόστα «άνοιξε διάλογο» με τον αρχηγό των «πρασίνων» Σωτήρη Πανταλέοντα  με αποτέλεσμα διακοπή, «κοκορομαχίες» και καθόου βόλεϊ! Ο πρώτος διαιτητής, Νόντας Γεροθόδωρος ξεκαθάρισε ότι δεύτερη φορά σε τυχόν διακοπή θα είναι οριστική και η αναμέτρηση ξεκίνησε πάλι με δυο κόκκινες εκατέρωθεν στους πρωταγωνιστές του επεισοδίου ενώ στο 11-13 ο Αγκάμεζ γύρισε σε οπαδό του Παναθηναϊκού πίσω από τον πάγκο και του “απάντησε” στα γαλλικά λέγοντας “σε γ@@@@” κάνοντας τη σχετική χειρονομία. Ο Γεροθόδωρος γυρνώντας στον Κολομβιανό του είπε ότι δεύτερη φορά και έχει αποβολή.

Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (19-19, 21-21). Ο Ρανγκέλ με δυο σερί πόντους έκανε το 23-21 ενώ ο Φράγκος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Κοκκινάκη και μείωσε σε 23-22. Ο Κόστα ισοφάρισε μπλοκάροντας τον Ρανγκέλ (23-23) ενώ ο Γκονζάλες κάρφωσε άουτ για το 23-24. Ο ίδιος ο Αργεντίνος διαγώνιος «διόρθωσε» για το 24-24 ενώ ήταν η σειρά του Αγκάμεζ για άουτ επίθεση (25-24). Ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 25-25 ενώ με δυο λάθη των Τσίροβιτς-Μελγκαρέχο, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ και το ματς με 25-27 διατηρώντας το αήττητο!

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 30-28
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 23-25, 30-28, 25-27) σε 129′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ – 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 57% αριστες), Κόστα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ, 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ -41% άριστες) / Στεφάνου (λ, 75% υπ – 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος 1 (1/1 επ), Ρουμελιωτάκης