Είχε τη… συνταγή της νίκης ο Πανναξιακός

“Γεύση” από την 3η θέση της Α1 γυναικών πήρε στο Μαρκόπουλο ο Πανναξιακός. Η ομάδα της Νάξου στο ματς της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικώ επικράτησε χάρις στην εντυπωσιακή ανατροπή του 3ου σετ με 3-1 (25-21, 14-25, 27-25, 26-24) της ομάδας των Μεσογείων και σε συνδυασμό με το σημερινό “ναυάγιο” του Άρη στη Σαντορινη, μπήκε “με το δεξί” στον Β’ γύρο του πρωταθλήματος.

Τα πρόσφατα τηλεοπτικά… μαγείρεματα στο MEGA CHANEL φάνηκε ότι άνοιξαν την όρεξη για τα καλά στις νησιώτισσες. Έτσι η ομάδα της Νάξου, με τον Σέρβο αρχισέφ, Ζόραν Κόβαζιτς να βγαίνει Master Chef στην “εμφύλια” μονομαχία των πάγκων με το συμπατριώτη του Ιβάνοβιτς, κατάφερε, παρά την απουσία της Μεταξά, να προηγηθεί 1-0 σετ με 25-21 .

Στο β’ σετ το Μαρκόπουλο με… φρέσκο άερα από το ντεμπούτο των νεοποακτηθείσων Εσντέλ και Σαϊνί έδειξε να ισορροπεί το ματς και τελικά να με την εμπειρία της διεθνούς άσου των Τρινιτάντ και Τομπάγκο, να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ με 25-14.

markopoulo_pannaxiakos_esdelle

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ιβάνοβιτς ξέφυγαν με 17-11 και έδειξαν πως έχουν στο…τσεπάκι τους τουλάχιστον τον πόντο. Όμως ο Πανναξιακός, βγάζοντας τα τεράστια ψυχικά του αποθέματα με ένα σερί 6-1 μείωσε στον πόντο και τελικά αφού πέρασε μπροστά με 22-21 κατέφερε  εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων στα κρίσιμα σημεία, να φτάσει με 27-25 στο ζευγάρωμα των κερδισμένων του σετ, 2-1 και την τόνωση φυσικά της ψυχολογίας του.

markopoylo_pannaxiakos

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τελευταίο σετ με τον Πανναξιακό χαρις στο καλό του μπλοκ να ξεφεύγει αρχικά, όμως στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Πανναξιακός έφτασε πρώτος σε ματς μπολ στο 24-23 και τελικά, παρά την αντίσταση της παρέας της Εσντέλ, που θα βοηθήσει σίγουρα με την παρουσία της, οι φιλοξενούμενες πανηγύρισαν με 26-24 το πολύτιμο τρίποντο, που λίγο πριν το φινάλε της 12ης αγωνιστικής, με το… καλημέρα του Β’ γύρου έφερε τα κορίτσια του Πανναξιακού στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Φωτό: fbcom/aomarkopoulo

Βέσκο Ιβάνοβιτς (Προπονητής Α.Ο.Μ): «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αλλά στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία του αντιπάλου ο οποίος χρησιμοποίησε τα πολλά και εύκολα λάθη που κάναμε ειδικά στα δύο τελευταία σετ. Κρατώ τη βελτίωση που δείξαμε, αλλά πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί».

Ζόραν Κόβαζιτς (Προπονητής Πανναξιακού Α.Ο.Ν): «Είναι μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που με τις προσθήκες που έκανε παίζει καλό βόλεϊ. Εμείς έχουμε καλή συγκέντωση, παίξαμε καλά στην άμυνα και είχαμε σημαντικές βοήθειες από τα κορίτσια που ήρθαν από τον πάγκο».

Τα σετ: 21-25, 25-14, 25-27, 24-26

Α.Ο. Μαρκόπουλου (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια, Αλεξάκου, Πατεράκη, Σαΐνι, Εσντέλ, Βαρουδάκη, Κοκκίου -λ / Τσιάκουλα, Νικολογιάννη, Καρακάση, Σιρίνινα, Μολδοβανίδη

Πανναξιακός Α.Ο.Ν (Κόβαζιτς): Διώτη, Δρακουλίδου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Περίν, Κελεσίδου -λ / Μιλοβάνοβιτς, Νούσια, Αποστολίδου