CHAMPIONS LEAGUE

Ήττα με… «άρωμα» αποκλεισμού

Την ήττα με 3-0 (25-22, 25-23, 25-18) από την Φρίντρισχάφεν γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη κατά την 4η αγωνιστική του 4ου Ομίλου και πλέον η υπόθεση πρόκριση είναι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο αφού υπάρχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες να συνεχίσει στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήθελε βαθμολογικό όφελος από την αναμέτρηση του Ρέντη, ωστόσο η Φρίντρισχάφεν του Στέλιαν Μοκουλέσκου φρόντισε να  ανάψει απαγορευτικό στους «ερυθρόλευκους» και με το 3-0 να βάλει πρόωρους τίτλους τέλους σε κάθε όνειρο για πρόκρισης προς τον επόμενο γύρο.

Οι Πειραιώτες αν και προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη προδόθηκαν από τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεσή τους και έδωσαν την ευκαιρία στην Φρίντρισχάφεν με καλές άμυνες, αλλά και τους Γκοντάριου και Γκάουνα πού ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης να φθάσει στην 2η τρίποντη και μάλιστα συνεχόμενη νίκη της στον Όμιλο.

Μια νίκη που τις χάριζε την πρόκριση καθώς με 7 βαθμούς έναντι 3 του Ολυμπιακού και 2 της Ποζογίλνιτσα «αγκάλιασαν» την 2η προνομιούχα θέση.

Ο Καζάζης είχε την ατυχία να δει όλη την ομάδα σε κάκιστη μέρα αφού Κλάρκ (που προερχόταν και από τραυματισμό) και  Ντιάτσκοφ ήταν σε άλλο γήπεδο, ενώ βοήθειες δεν υπήρχαν από πουθενά. Μοιραία ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να περιμένει τίποτα περισσότερο από την ήττα.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις, καθοριστικά μπλοκ, αλλά και την εμπειρία τους οι Γερμανοί μετά το πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ δημιούργησαν διαφορά προηγούμενοι με 13-16 και 18-21 για να τελειώσουν το σετ στο 22-25.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο σετ όταν ο Ολυμπιακός ήταν μαζί με την Φρίντρισχάφεν μέχρι το πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ. Από εκεί και μετά όμως οι φιλοξενούμενοι του Μοκουλέσκου έφθασαν στο 12-16. Οι Πειραιώτες σε μια προσπάθεια να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση με καλή άμυνα και τους Κοκκινάκη, Γιούριστς ισοφάρισαν σε 19-19. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Γκοντάριου έφθασαν στο 23-25 και το 0-2..

Στο τρίτο σετ ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Χριστοφιδέλη, Πελεκούδα, ανί Κοκκινάκη-Γιούρισιτς όμως οι Γερμανοί  με την ίδια σοβαρότητα και πάθος που έδειξαν και στα προηγούμενα σετ μπήκαν δυνατά χτίζοντας από νωρίς με το 4-8 μια διαφορά που φρόντισαν να την κρατήσουν μέχρι τέλους.

Μάλιστα η διαφορά με τους Γκάουνα και Γκοντάριου ανέβηκε στο 6-12 και λίγο αργότερα με επίθεση πρώτου χρόνου στο 9-15. Με την ψυχολογία στον Ολυμπιακό να έχει πέσει αλλά τους Γερμανούς να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό το σκορ πήγε στο 13-20  και το 18-24 με τον Μοκουλέσκου να στα ταϊμ-άουτ προκαλώντας την αντίδραση του κόσμου… Τελικά το λάθος σερβίς του Μαρούλη έγραψε το 25-18 και με το 3-0 με την Φρίντρισχάφεν να πάρει το εισιτήριο προς την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Εξαρχής γνωρίζαμε την δυσκολία του παιχνιδιού. Ο αντίπαλός μας ήταν πολύ πιο αποφασισμένος από εμάς και φαίνεται ξεκάθαρα στο κομμάτι της επίθεσης. Στα πρώτα δύο σετ κάναμε κάποια εύκολα λάθη που δεν μας άφησαν να μπούμε στο παιχνίδι. Οι πιθανότητες μας έχουν εξανεμιστεί για την συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν μία κακή εμφάνιση, ο αντίπαλος μας ήταν ανώτερος και δίκαια πήρε την νίκη».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης τόνισε: «Παλέψαμε τον αγώνα στα δυο πρώτα σετ. Η Φριντριχσάφεν στα κρίσιμα σημεία, μας πήρε κάποιους κρίσιμους πόντους και κατάφερε να κερδίσει και το παιχνίδι με 3-0 σετ. Αυτό ήταν σημαντικό ματς για τον Ολυμπιακό, θα μπορούσε, η μάλλον έπρεπε να παίξει καλύτερα. Ο Ολυμπιακός είναι για αυτά τα παιχνίδια, για τα δύσκολα ματς και ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρουμε καλύτερα. Τώρα σχεδόν δεν περνάμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο που είναι και οι βασικοί μας στόχοι και βγάζουμε από το μυαλό μας για μια ακόμα φορά γρήγορα την Ευρώπη».

Ο κεντρικός των «ερυθρολεύκων» Παναγιώτης Πελεκούδας δήλωσε: «Η απόδοση των αντιπάλων μας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο σημερινό αγώνα. Μας πιέσαν πάρα πολύ και δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω. Δυστυχώς δεν εξαρτάται από εμάς ποια για την πρόκριση στον επόμενο γύρο, ευελπιστούμε για το καλύτερο από τις άλλες ομάδες αλλά και από την δικιά μας απόδοση».

Ο πρώην ερυθρόλευκος Σιμόν Τίσερ είπε: «Δεν είναι ποτέ εύκολο να κερδίσεις τον Ολυμπιακό με 3-0 στο Ρέντη. Το ματς ήταν κλειστό στα δύο πρώτα σετ, αλλά είχαμε πολύ καλή υποδοχή και ήταν δύσκολο για τον αντίπαλό μας να χαλάσει την ανάπτυξη μας. Από τον Ολυμπιακό έχω πολύ καλές αναμνήσεις, τα θυμάμαι σχεδόν όλα από την παρουσία μου».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 4 (4/15 επ, 38% υπ – 19% άριστες), Προύσαλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 35% άριστες), Κλαρκ 10 (9/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ – 64% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/7 επ, 67% υπ – 67% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Γκάουνα 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντερεν 8 (8/14 επ, 65% υπ – 50% άριστες), Τίσερ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γκούνθορ 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γκοντάριου 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκέιλερ 3 (3/8 επ, 44% υπ – 44% άριστες) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ – 44% άριστες)

D OΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
05/11: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
05/11: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)– Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)
2η αγωνιστική
19/11: Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)
19/11: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 2-3 (25-23, 25-17, 24-26, 24-26, 13-25)
3η αγωνιστική
03/12: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-20, 25-14, 25-15)
03/12: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)
4η αγωνιστική
18/12, 18.00: Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 23-25, 18-25)
17/12, 21.25: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) – Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (18-25, 23-25, 20-25)