«Κάλαντα»… παραμονής για τους Μακεδόνες

Τρίποντο που ισοδυναμεί με μισή παραμονή στην Α1 πέτυχαν οι Μακεδόνες οι οποίοι στο κατάμεστο κλειστό των Κυμίνων, επικράτησαν για την 12η αγωνιστική  με 3-0 του Άρη.

Οι γηπεδούχες με το δεύτερο τρίποντο στη σειρά (ειχε προηγηθεί  το 3-1 με Ηλιούπολη) κατάφεραν να κανουν άλμα παραμονής και με 17 πόντους να φιγουράρουν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η Μακεδονική…σάρισα ειχε αιχμή την 17 χρονη διαγώνια Καραφουλίδου η οποία σε μεγάλη βραδιά βοήθησε την ομάδα του Αξιού μαζί με Σαγκάρντια, Μυρίδου, Δραγουμάνου, Τοάτζι, Στεφανίδου να “κλειδώσει” αυτο το πολύτιμο τρίποντο που ήθελε με πάθος και να κανουν ήρεμες διακοπές Χριστουγέννων.

Απο την αλλη πλευρά ο Άρης  που διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση, δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός, ειχε σε κακή βραδιά τα περισσότερα ατού του ενω επίσης είχε παλλά προβλήματα υποδοχής απο το σέρβις τακτικής των γηπεδούχων.

Στο πρωτο σετ οι Μακεδόνες ήταν καταιγιστικοί, μπηκαν δυνατά, πίεσαν πολύ στο σέρβις και πήραν προβάδισμα με 18-12 και επικράτησαν εύκολα με 25-16.

Αντίγραφο του πρώτου σετ ήταν και το δεύτερο, με τις παίκτριες του Σκουλικάρη να εχουν καλή υποδοχή να κυριαρχούν στο μπλοκ και στην επίθεση με τις Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Τοάτζι και να παίρνουν απο την αρχή προβάδισμα με 11-4, 17-11.

Ο Άρης αντέδρασε μείωσε το σκορ με την Κις απο 24-19 σε 24-22 αλλα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, καθώς η δύναμη της έδρας, βοήθησε τις παθιασμένες και αποφασσμένες Μακεδόνισες να επικρατήσουν με 25-22 και να κάνουν το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 9-2, ο Άρης πλησίασε στο 15-12 αλλα οι νικήτριες κατάφεραν να ξεφύγουν με 22-17 και στο τέλος να επικρατήσουν με 25-19 και με το υπερπολύτιμο 3-0 να ψάλουντα δικά τους “κάλαντα παραμονής”.

Μανώλης Σκουλικάρης: (Μακεδόνες Αξιού)«Κλείσαμε τη χρονιά με μια μεγάλη νίκη. Τα κορίτσια έπαιξαν φανταστικά, κράτησαν την τακτική μας, είχαν πάθος, διάθεση και μας βγήκε το παιχνίδι όπως το σχεδιάσαμε. Συγχαρητήρια σε όλες κι εύχομαι σε όλο τον κόσμο καλές γιορτές».

Δημήτρης Σολκίδης: (προπονητής Άρη)«Ήταν ένα κακό παιχνίδι. Σα να μην ήρθαμε ποτέ να παίξουμε. Δεν μπήκαμε ποτέ στο ρυθμό του αγώνα πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση μας για φέτος. Δίκαιη η νίκη των Μακεδόνων κι εύχομαι καλές γιορτές σε όλους».

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-19
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Σπανού, Μυρίδου –λ / Στεφανίδου
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Κις, Κελεσίδου -λ / Χίτζιου-λ, Γουγούση.