«Καθάρισε» και κοιτάζει την Τσανάκαλε

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τα Μεσόγεια επικρατώντας “καθαρά” 3-0 του Μαρκόπουλουτη 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες” συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ που οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 11-12. Εκεί οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι για το 12-16 και έκαναν το 0-1 με 19-25.

Με όπλο το σερβίς  Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει μεγάλες διαφορές (4-14, 9-16, 11-20) για να φτάσει στο 18-25 (0-2) με το Μαρκόπουλο ανά διαστήματα να προσπαθεί να μειώσει και να γεμίσει το σετ.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με το δείκτη του στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ν αφτάνει 9-16. Το προβάδισμα ασφαλείας έδωσε στις φιλοξενούμενες το τελικό 0-3 σετ με 17-25 και τη 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα

Πλέον, στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την τουρκική Τσανάκαλε.

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και του εύχομαι καλή επιτυχία στις Ευρωπαϊκές του αναμετρήσεις. Δεν ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι, αλλά σαφέστατα ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, ήταν σοβαρός και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς κυνηγάμε τους στόχους που έχουμε θέσει από τη αρχή της χρονιάς με τη διοίκηση και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: Σε μερικές στιγμές του αγώνα κάναμε κάποια λάθη όμως και σε κάποιες άλλες παίξαμε πολύ καλά. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι για τη νίκη και τους τρεις πόντους όμως είναι δεδομένο ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Αυτό περιμένουμε να συμβεί στο επόμενο παιχνίδι με την Τσανάκαλε»

Τα σετ: 19-25 (24’),  18-25 (25’), 17-25 (26’)