«Μίλησαν» παράδοση και Γιορντάνοφ στην Πάτρα

Την 7η νίκη του στα ισάριθμα παιχνίδια που τα τρία τελευταία χρόνια συναντούν στο πρωτάθλημα την Παναχαϊκή, πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου, «λυγίζοντας» με 3-2 (25-18, 25-23, 20-25, 11-25, 16-14) σετ την αντίσταση των μαχητικών μετά το δεύτερο σετ Πατρινών. Οι “ροσονέρι” της Πάτρας,  “άγγιξαν” την ανατροπή στο 5ο σετ. όμως, έπειτα από δύο σερί ήττες των φιλοξενούμενων σε 5 σετ, ο Βούλγαρος “μπόμπερ” κατάφερε στις λεπτομέρειες  σημεία,  να επαναφέρει τους Συριανούς ξανά στις επιτυχίες με τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή Volleyleague.

Στο ματς που διεξήχθη παρουσία περίπου 200 θεατών στο Κουκούλι, η Παναχαϊκή αγωνίστηκε με εναλλακτικό σχήμα, αφού λόγω της απουσίας του τραυματία Oράμας (χρησιμοποιήθηκε για μία φάση στο 5ο σετ), έπαιξε κεντρικός ο Κοτσιλιάνος. Έτσι χωρίς επιθετικές λύσεις από τα άκρα της, η Παναχαϊκή δεν είχε τον εύκολο πόντο απέναντι στους «Πειρατές» που με επιθετική αιχμή τον Γιορντάνοφ και καλό μπλοκ του διακριθέντα με συνολικά 6 “στοπ” Χήρα, πήραν με 25-18 προβάδισμα 1-0 σετ.

Τα πράγματα για τους Συριανούς έγιναν ακόμη πιο εύκολα στο β’  σετ καθώς ο Νίκος Ρουμελιώτης φάνταζε ως μοναδική απειλή. Οι παίκτες του Στεφάνοβιτς, προσαρμόζοντας λοιπόν το παιχνίδι τους στον αρχηγό των «ροσονέρι» της Πάτρας, ξέφυγαν με 15-10.

Τα καλά σερβίς του Πολκολεκ, έκλεισαν την ψαλίδα για τους γηπεδούχους στο 15-13 και 17-16, αλλά οι Συριανοί, παρά την πατρινή αντίσταση, που με κάποια λάθη αντιπάλων μείωσαν από 24-20 σε 24-23, με τον Πέτερλινγκ να «μιλάει» στο σετ μπολ ζευγάρωσαν με 25-23 τα κερδισμένα τους σετ, 2-0

«Με την πλάτη στον τοίχο» πλέον και υπό το φάσμα της 4ης συνεχόμενης φετινής ήττας, η αχαϊκή ομάδα προσπάθησε να τα δώσει όλα στο γ’ σετ για να μείνει «ζωντανή» στο ματς. Με επιθετικές πρωτοβουλίες του Ν. Ρουμελιώτη οι γηπεδούχοι πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους Συριανούς μέχρι και το 11-11. Στο προβάδισμα της Παναχαϊκής 12-11 ο τεχνικός των Πατρινών πέρασε στο ματς τον Ντόντη αντί του Σαλαβασίδη και ξέφυγε με 16-13.

Με ρυθμό πλέον σε σερβίς και μπλοκ και βοήθειες στην επίθεση από τον Κωστόπουλο, η διαφορά πήγε στο 18-14. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σερί μείωσαν στον πόντο, 18-17, αλλά στη συνέχεια οι Πατρινοί από το 22-20 με πολύτιμες λύσεις από Κωστόπουλο, Νιέβες και άσο του τελευταίου έφτασαν στο 24-20 για να μειώσουν τελικά με 25-20 σε 2-1 σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το κερδισμένο σετ, στο 3ο οι «ροσονέρι» της Πάτρας πήραν «βραχεία κεφαλή» με 8-7, για να αυξήσει στη συνέχεια τη διαφορά σε 16-10.  Με τους ανήμπορους να αντιδράσουν φιλοξενούμενους να παθαίνουν «μπλακ άουτ» κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, η διαφορά έφτασε και στο 24-10 με τους «σκληροτράχηλους» Πατρινούς να φτάνουν έτσι με 25-11 στην ισοφάριση των σετ 2-2 και τον δεύτερο φετινό τους «πολύτιμο» βαθμό.

Στο τάι μπρέικ έγινε πολύ αμφίρροπη μάχη μέχρι με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-6. Οι «Πειρατές» με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις προσπέρασαν με 10-9 και 12-11, υποχρεώνοντας τον τεχνικό της Παναχαϊκής, Παπαδόπουλο σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Λάθος του Γιορντάνοφ έφερε το ισόπαλο 13-13 των Πατρινών, που από ολιγωρία του Μαρούλη, έφτασαν σε ματς μπολ 14-13. Οι Συριανοί όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν με 16-14 την πρώτη τους νίκη σε 3ο συνεχόμενο ματς 5 πόντων, διατηρώντας το απόλυτο των επιτυχιών κόντρα στους «ροσονέρι» της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Διαιτητές: Βουδούρης – Νικόπουλος

Ο λίμπερο του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ζήσης δήλωσε: «Οπως σε κάθε αγώνα έτσι και σήμερα παίξαμε χωρίς να έχουμε αγωνιστική πειθαρχία και πολλά κενά διαστήματα. Κανείς παίκτης δεν ήταν σε καλή μέρα. Δεν είναι τυχαίο που όλη η ομάδα αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και άλλες φορές έχουμε προηγηθεί αλλά δεν καταφέρνουμε να τελειώσουμε τον αγώνα. Αυτό αποδεικνύει πως δεν υπάρχει πλάνο στην ομάδα. Πρέπει να συνέλθουμε και να ανασυνταχτούμε γρήγορα διότι έρχεται ο αγώνας με τον Παμβοχαϊκό στην έδρα μας. Θα είναι ένα κομβικό ματς. Ευελπιστούμε να έχουμε μία νέα φιλοσοφία και στόχευση στον αντίπαλο».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Είχαμε πολύ δύσκολη εβδομάδα με τους αθλητές μου να έχουν πρόβλημα με την σκληρότητα του γηπέδου. Είχαμε λίγες λύσεις αλλά είχαμε πεισμώσει και θέλαμε να δείξουμε κάτι καλό. Ο Κοτσιλιάνος αγωνίστηκε κεντρικός και ο Κωστόπουλος γύρισε δυναμικά. Μπράβο στα παιδιά. Χάσαμε πολλά σερβίς και τελικά χάσαμε από λάθη απειρίας. Μέσα από τα προβλήματα κάτι παίρνουμε και αυτό μας αφήνει μία γλυκιά γεύση μέσα στην απογοήτευση της ήττας. Επίσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα την σημερινή μας προσπάθεια την αφιερώνουμε στη μνήμη των θυμάτων στη Δυτική Αττική. Είμαστε συγκλονισμένοι με όλα αυτά που έχουν γίνει και το μυαλό μας είναι στους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται αυτές τις ώρες».

Μπόγιαν Ιορντάνοφ (Φοίνικας Σύρου, σε δηλώσεις στο Αιγαίο FM 95.8): «Κρατάμε μόνο τη νίκη, αφού μετά από τα δύο πρώτα σετ σταματήσαμε στο γήπεδο, αλλά ήταν καλό που έπειτα από δύο χαμένα ματς σε 3-2 πήραμε αυτή τη φορά το 5ο σετ. Από δω και πέρα χρειάζεται συγκέντρωση για να πάμε πιο ψηλά»