Νίκη-θρίλερ της ΑΕΚ στο Μαρκόπουλο

Διπλασίασε τις νίκες της στην Α1 η ΑΕΚ η οποία επικράτησε μετά από ματς θρίλερ στο Μαρκόπουλο με 3-2. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι-μπρεικ όταν η Ένωση έκανε εντυπωσιακό come back από 7-3, ισοφάρισε σε 10-10 ενώ στο 12-12 κατόρθωσε με πιο καθαρό μυαλό και λιγότερα λάθη να επικρατήσει με 13-15.

To Μαρκόπουλο πάλεψε όσο μπορούσε, ειχε πάθος αλλα στα κρίσιμα σημεία λύγισε απο το άγχος και τα εύκολα ατομικά λάθη. Αποκάλυψη η 15 χρονη Αλεξάκου με 15 πόντους, εξαιρετική η Βαρουδάκη με 20 οπως και η πασαδόρος Βάσκεθ.

Απο τη νικήτρια ΑΕΚ  που παίζει χωρίς ξένες, Λαμπρινίδου με 17, η  Αλίκη Κωνσταντινίδη με 16 και η Καβαθά με 12

Η εικόνα του παιχνιδιού

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα και αιφνιδίασε το Μαρκόπουλο επικρατώντας στο πρώτο σετ με 19-25.

Ντέρμπι είχαμε στο δεύτερο σετ με την ομάδα των Μεσογείων να προηγείται 8-6. Η Ένωση με σέρβις της Λαμπρινίδου και πόντους από την Καβαθά, την Ιβάνοβα και την Κωνσταντινίδου προηγήθηκε 9-12.

Στη συνέχεια το Μαρκόπουλο με ηγέτη την Πορτορικανή πασαδόρο Βάσκεθ, την Αλεξάκου να τελειώνει φάσεις και το σέρβις της Δικαιούλια, επέστρεψε και το ματς πήγε στο πόντο (15-15, 19-19, 22-22).

Σε εκείνο το σημείο, η Δάφνη Βαρουδάκη πήρε το όπλο της και με δύο κρίσιμους πόντους έκανε το 24-22. Η ΑΕΚ μείωσε με λάθος του Μαρκόπουλου σε 24-23 αλλά και πάλι η Βαρουδάκη ήταν εκεί και με διαγώνιο καρφί πέτυχε το 25-23 και έφερε το ματς στα ίσια (1-1 σετ).

«Πάρτι» έκανε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη μείωσε τα λάθη που έκανε στο δεύτερο σετ και με ασταμάτητες τις Λαμπρινίδου-Κωνσταντινίδου μετέτρεψε το 7-7 σε 9-17(!). Το Μαρκόπουλο απογοητεύτηκε, παράτησε το ματς και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε για την Ένωση με 14-25 και 1-2 σετ.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τέταρτο σετ. Μεταμορφωμένο το Μαρκόπουλο με ηγέτη τη Βάσκεθ και τις Αλεξάκου- Σιρίνινα να «καθαρίζουν» όλες τις μπάλες κατάφερε να μετατρέψει το 9-10 σε 20-15 να κατακτήσει το σετ με 25-18 (2-2) και να στείλει το ματς στο ται-μπρέικ.

Σε αυτό το σετ η ΑΕΚ έδειξε μεγάλη αδυναμία στην υποδοχή, έκανε και πάλι αβίαστα λάθη και δεν μπορούσαν οι παίκτριες της να τελειώσουν επιθέσεις.

Θρίλερ είχαμε και στο τάι-μπρέικ όπου το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με την εκπληκτική Αλεξίου προηγήθηκε 7-3, η ΑΕΚ ισοφάρισε 10-10, πέρασε μπροστά με 10-12, το Μαρκό με σέρβις της Καρακάση ισοφάρισε σε 12-12 αλλά η εμπειρη ΑΕΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αγχος των νεαρων παικτριών του Μαρκόπουλου και να επικρατήσει με 13-15.

H15άχρονη ακραία του ΑΟ Μαρκοπούλου Εύα Αλεξάκου.«Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα πάνω στο παιχνίδι της ΑΕΚ και θεωρώ ότι παρουσιαστήκαμε αρκετά διαβασμένες, αλλά κάποια λάθη που κάναμε στο τάοι μπρέικ δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Πήραμε όμως τον πρώτο μας βαθμό και πιστεύω ότι από δω και πέρα θα παίζουμε ακόμη καλύτερα.»

Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΚ Μανώλης Ρουμελιώτης σημείωσε: «Κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς και στην επίθεση, ειδικά στο τάι μπρέικ, όπου επιτρέψαμε το Μαρκόπουλο να ξεφύγει αλλά είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να το γυρίσουμε και να πάρουμε μια σημαντική νίκη.

Είμαστε μια νέα ομάδα, με πολλά περιθώρια βελτίωσης. Ήταν ένα συναρπαστικό ματς για τον κόσμο ου ήρθε στο γήπεδο και το είδε από την τηλεόραση, αλλά εμείς πρέπει να δούμε τα λάθη μας και να τα βελτιώσουμε».

Τα σετ; 19-25, 25-23, 14-25, 25-18, 13-15.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 5 (2/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 15 (12/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Τσιάκουλα 1 (1/2 επ.), Βάσκεζ 1 (1 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (4/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, Βαρουδάκη 20 (16/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υ. – 24% άριστες), Κοκκίου -λ (41% υπ. – 24% άριστες) / Καρακάση 1 (1 άσο), Λιάγκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Πατεράκη 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Μολδοβανίδη

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 5 (4/7 επ., 1 άσο), Κωνσταντινίδου 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (4/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 33% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (14/22 επ., 1 άσο, 2μπλοκ), Κοσμά 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 21% υπ. – 14% άριστες), Καβαθά 12 (6/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κακουράτου -λ (38% υπ. – 33% άριστες) / Σπανού, Κατσαντώνη

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...