“Ντουμπλάζ” ημιτελικών στη Θεσσαλονίκη

Το 2-0 στην σειρά των αγώνων κόντρα στον Ηρακλή και την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Α1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακό καθώς επικράτησε 3-0 στην Θεσσαλονίκη κερδίζοντας χρόνο για τα επόμενα παιχνίδια.

Ηρακλή, πρόκριση και χρόνο κέρδισε στην Μίκρα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να κάνουν το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών και να περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από το ζευγάρι Παμβοχαϊκός –Κηφισιά.

Η αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης είχε ίδια εικόνα με αυτή του Ρέντη, ωστόσο αυτή τη φορά οι Πειραιώτες με το 26-28 απέκτησαν το προβάδισμα στον αγώνα και πήραν την «καθαρή» νίκη τελειώνοντας γρήγορα με την υπόθεση πρόκριση.

Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής βγάζοντας ενθουσιασμό και πάθος στο παιχνίδι του έδειξε  ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ προηγούμενος με 13-16. Ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την απόδοσή του έφθασε στο 21-18, ωστόσο ο Γηραιός κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του σετ κάνοντας το 24-24 και το 26-26. Εκεί όμως οι «ερυθρόλευκοι» με το 26-28 έκαναν το 0-1 και έβαλαν τέλος σε κάθε όνειρο των «κυανόλευκων».

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού ο Ολυμπιακός με τους Κοκκινάκη, Τσούπκοβιτς πήρε «κεφάλι» από την αρχή και εκμεταλλευόμενος τα χαμηλά ποσοστά των γηπεδούχων στην επίθεση με το 15-25 έφθασε εύκολα στο 0-2.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» απλά ολοκλήρωσαν αυτό που ξεκίνησαν καθώς παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση και με διαγώνιο τον Ζουπάνη που πήρε την θέση του Αγκάμεζ δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους που ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ (14-16).

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Μένελέαος Κοκκινάκης με 19 πόντους, ενώ Τσούπκοβιτς είχε 14 και ο Αγκάμεζ 11 στα δύο πρώτα σετ που αγωνίστηκε.

Από πλευράς Ηρακλή ο Στεφανίδης είχε Χρήστος Στεφανίδης είχε 12 και οι Γάτσης, Μούχλιας από 10.

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Παρά τις αντίξοες συνθήκες κλείσαμε τη σεζόν με δύο καλές εμφανίσεις στα πλέι οφ κόντρα στον Ολυμπιακό. Ήταν μία δύσκολη χρονιά αλλά από νωρίς εξασφαλίσαμε την παραμονή μας και κλείσαμε στην 8η θέση. Γενικά κλείνει ένα δύσκολο κεφάλαιο για τον Ηρακλή. Μετά από λίγες ημέρες ξεκούραση θα μιλήσουμε με τη διοίκηση για το μέλλον της ομάδας. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και όσους συμμετείχαν σε αυτή την προσπάθεια».

Σλόμπονταν Μπόσκαν (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Είχαμε βάλει ως στόχο αυτής της σειράς τις δύο νίκες και είμαι ικανοποιημένος που τα καταφέραμε. Κάναμε ένα ακόμα μικρό βήμα. Ο Ηρακλής και στους δύο αγώνες ήταν ανταγωνιστικός. Κοιτάμε τους ημιτελικούς. Όταν μάθουμε τον αντίπαλο μας θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα αλλά έτσι και αλλιώς εμείς ετοιμαζόμαστε για να αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε αντίπαλο σε όλες τις συνθήκες. Στόχος μας είναι ο τίτλος του πρωταθλήματος για να κλείσουμε επιτυχημένα τη σεζόν».

Ηρακλής (Γιάννης Ορφανός): Μούχλιας 10 (8/28 επ., 2 μπλοκ, 58%υπ.,-37%αρ.), Στεφανίδης Χ. 12 (12/30 επ.), Κιώσης 6 (6/7 επ.), Ηλίας 1 (1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/7 επ., 2 άσσους, 68%υπ.,-44%αρ.), Γάτσης 10 (7/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπουράκης (-λ, 55%υπ.,-35%αρ.), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Κατσιαφλάκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σλόμποταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκης 19 (14/23 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 81%υπ.,-70%αρ.), Κόστα 3 (3/7 επ.), Αγκάμεζ 11 (10/20 επ., 1 άσσος), Τσούπκοβιτς 14 (13/24 επ., 1 μπλοκ, 22%υπ.,-11%αρ.), Στεφάνου (-λ, 63%υπ.,-47%αρ.), Ζουπάνης 7 (7/9 επ.)