CEV CUP

«Πάγωσε» το ερυθρόλευκο όνειρο

Για μια ακόμη χρονιά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στο ψύχος των -15 βαθμών Κελσίου του Σουργκούτ να ξορκίσει τον “κακό του δαίμονα” τα τελευταία χρόνιας στην Ευρώπη, καθώς Τσούπκοβιτς και Αγκάμεζ δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους βραδιά.

Στην “Prem’er Arena” όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πρώτη φορά στο ματς με 6-5 η Σουργκούτ πήρε κεφάλι με 8-7. Οι Ρώσοι, παρά τις προσπάθειες του Αγκάμεζ έφτασαν προηγούμενοι με 16-14 και στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ. Κάποια ελληνικά λάθη ανέβασαν τη διαφορά στο 20-16 και 21-18 υπέρ της Σουργκούτ, η οποία εκμεταλλευόμενη την κακή ερυθρόλευκη υποδοχή έφτασε με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 και με τη βοήθεια της τύχης στην κατάκτηση του α΄ σετ με 25-18, 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μπόσκαν προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της από την αρχή, όπου και μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού στο σκορ. Με καλό σερβίς του Φράγκου ο Ολυμπιακός έκανε το 5-3, όμως τα μπλοκ των Ρώσων στον Τσούπκο, έφεραν τους φιλοξενούμενους από χαμένο σερβίς της Σουργκούτ με οριακό προβάδισμα 8-7. Οι επιθετικές λύσεις που έδωσε ο Φράγκος ανέβασαν τη διαφορά στο 12-9, υποχρεώνοντας τους Ρώσους σε τάιμ άουτ. Το καλό σερβίς Φιλίποφ δυσκόλεψε τη ρωσική υποδοχή και οι προσπάθειες Αγκάμεζ, Φράγκου ανέβασαν τη διαφορά στο 19-14, όμως μετά το 22-16 τα φονικά σερβίς των Αγκάμεζ, Φράγκου έφεραν με 25-17 την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, που ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο β’ σετ έκανε το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο γ’ σετ με την Σουργκούτ να προσπαθεί με το καλό της μπλοκ και τον Τσεφράνοφ να μεπι δυναμικά στο σετ, όμως το καλό σερβίς του Νταβ έδωσε προβάδισμα 8-7 στον Ολυμπιακό. Νωρίτερα πάντως στο 6-5 ο Φιλίποφ στην προσπάθεια για άμυνα, παρέσυρε με τη φόρα του και… ισοπέδωσε τον προπονητή του, Σλόμπονταν Μπόσκαν ο οποίος όταν σηκώθηκε έβαλε τα γέλια μαζί με την υπόλοιπη ομάδα για αυτή την ομολογουμένως ασυνήθιστη φάση. Αυτοί που όμως δεν αστειεύονταν ήταν οι Ρώσοι… Εκμεταλλευόμενοι κάποιες άστοχες επιθέσεις των ερυθρόλευκων ξέφυγαν με 13-9, υποχρεώνοντας τον Μπόσκαν να πάρει δύο τάιμ άουτ μέσα σε ελάχιστα λεπτά, προκειμένου να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων, που με άσο του Τσεφράνοφ ξέφυγαν με 16-11.

Το μπλοκ των Ρωσων στον Αγκάμεζ, οδήγησε στην αντικατάσταση του Κολομβιανού σουπερστάρ με τον Ζουπάνι, αλλά και στο 19-12 στην είσοδο του Κοκκινάκη αντί του Τσούπκοβιτς, σε μία προσπάθεια του Μπόσκαν να ξεκουράσει τους παίκτες του, ενόψει του καθοριστικού τέταρτου σετ, αφού το μομέντουμ ήταν σαφέστατα υπέρ της Σουργκούτ, που με αποτελεσματικό σερβίς και καλοστημένο μπλοκ ζευγάρωσε με 25-14 «δια χειρός» Σαφόνοφ, 2-1 τα κερδισμένα της σετ.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο “χρυσό” σετ. Οι Ρωσοι με κεκτημένη ταχύτητα και άλλον έναν άσο στο σερβίς προηγήθηκαν με 8-5 και εκμεταλλευόμενη κυρίως τα ελληνικά λάθη σε υποδοχή και επίθεση στη συνέχεια στο 16-12. Με το χαμένο σερβίς του Ζουπανι στο 22-18 η διαφορά διατηρούνταν  σταθερά στους 4 πόντους υπέρ των Ρώσων και έτσι η Σουργκούτ με καλό μπλοκ έφτασε με 25-18 στη νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ στον πεόμενο γύρο της διοργάνωσης.

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Xalimpo;ylin): Μπρντόβιτς 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρισμάνοβιτς 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Σεφράνοφ 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ουρσόβ 12 (10/18 επ., 2 μπλοκ, 46%υπ.-12%αρ.), Σαφόνοβ 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντίτσεβ 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63%υπ.-56%αρ.), Αντρέεβ-λ (42%υπ.-42%αρ.)/ Μπαμπέσιν, Σεμίσεβ, Ασκέροβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/7 επ., 55%υπ.-27%αρ.), Φράγκος 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 54%υπ.-32%αρ.), Άθος Κόστα 12 (12/14 επ.), Αγκάμεζ 11 (8/22 επ., 3 άσσοι), Τσούπκοβιτς 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ 56%υπ-36%αρ.)/ Ζουπάνης 2 (2/8 επ.), Σουλτανόπουλος