Πρωτ… Άρης στον τελικό, «έγραψε» ιστορία!

Ιστορικές στιγμές ζει εδώ και μερικά λεπτά η Πυλαία… Ο Άρης, αν και έχανε με 1-0 σετ από τον ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με 3-1 (13-25, 25-23, 26-24, 27-25) σετ της Σαντορίνης στον 3ο ημιτελικό της σειράς και με 2-1 νίκες στη σειρά των ημιτελικών, οι «κίτρινες» έπειτα από 92 χρόνια ζωής πανηγύρισαν για πρώτη φορά την πρόκρισή τους σε τελικό της Volleyleague γυναικών.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία της γυναικείας ομάδας της Θεσσαλονίκης, αφού στο παρελθόν είχαν στεφθεί τρις τριταθλήτριες στην Ελλάδα (1977, 1982, 1984). Στο αγωνιστικό κομμάτι του 3ου ημιτελικού, έγινε ένα συναρπαστικό ματς, με αλλεπάλληλες ανατροπές σε πόντους και συναισθήματα, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πιο καθαρό μυαλό στα τελειώματα των σετ που η μπάλα «έκαιγε» κατάφερε και «λύγισε» την αντίσταση των φιλοξενούμενων που προδόθηκαν απ’ τα λάθη τους.

Στο, ασφυκτικά γεμάτο, κλειστό της Θεσσαλονίκης ο ΑΟ θήρας, με βασική πασαδόρο την Ξανθοπούλου εκμεταλλευόμενος τη νευρικότητα των γηπεδούχων προηγήθηκε με 8-4. Με συνολικά 7 λάθη των ‘κίτρινων” και τη Γενιτσαρίδη σχεδόν αλάνθαστη επιθετικά, ξέφυγε με 16-10. Με καλό σερβίς, τη Μέρκοβα «ζεστή» αλλά και το ανεβασμένο μπλοκ της Μεταξά οι νησιώτισσες πήραν κεφάλι με 23-12 και με την Πήττα να φαντάζει ως μοναδική απειλή, έφτασαν με 25-13 στην κατάκτηση του α’ σετ, προκαλώντας ψυχρολουσία στην Πυλαία.

Στο β’ σετ ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και παρά το μπλοκ των φιλοξενούμενων με κορυφαία την Πήττα προηγήθηκε με 8-6. Στη συνέχεια ήταν η σειρά των «κίτρινων» να εκμεταλλευτούν τα νησιώτικα «δώρα», ώστε σε συνδυασμό και με την αφύπνιση επιθετικά  της Αλεξάκου να διατηρήσει το προβάδισμα με 16-15. Η μάχη «πόντο-πόντο» συνεχίστηκε μέχρι και το 20-20, όπου οι γηπεδούχες με τη Σιμόν να δηλώνει κι αυτή «παρούσα» στο ματς ξέφυγαν 23-20.

Ο ΑΟ Θήρας με την Μέρκοβα και την Ξανθοπούλου, πέρα από τα οργανωτικά της καθήκοντα να συνεισφέρει με άσους-μπλοκ και στο σκοράρισμα,  ισοφάρισε 23-23, αλλά η ομάδα του Τσαϊρέλη βρήκε στα κρίσιμα σημεία τις λύσεις και δια χειρός Αλεξάκου ισοφάρισε με 25-23 σε 1-1 σετ.

Στο γ’ σετ ο Άρης με ανεβασμένη ψυχολογία προηγήθηκε 8-6 και με ηγέτιδα την  Πήττα έφτασε με ένα επι μέρους σερί πόντων 4-0 σε νταμπλ σκορ 12-6. Χούντιμα και λάθη των φιλοξενούμενων ‘ανέβασαν» τη διαφορά στο 16-9. Οι επιθέσεις της Πότοκαρ και τα μπλοκ της Μεταξά «ροκάνισαν» τη διαφορά στον πόντο, 17-16  για τα κορίτσια του Ρούση που προηγήθηκαν 18-17 με λάθη των γηπεδούχων.

Ακολούθησε σκληρό «μπρα ντε φερ» των δύο ομάδων, 20-20, 21-21, αλλά και πάλι η Πήττα έφερε την ομάδα της σετ σετ μπολ 24-22. Η Σαντορίνη πάλεψε να μείνει ζωντανή, ισοφάρισε σε 24-24, αλλά ο Άρης με την Αλεξάκου έφτασε με 26-24 στην ανατροπή των σετ, 2-1, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στην εξέδρα.

Αμφίρροπο ήταν και το ξεκίνημα του 4ου σετ με την Σαντορίνη χάρις στο πιεστικό της σερβίς και την αποτελεσματικότητα των Πότοκαρ-Μέρκοβανα στην επίθεση παίρνει βραχεία κεφαλή 8-7 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά τον Άρη, όχι μόνο να μην της επιτρέπει να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς, αλλά μετά το 14-14 να περνάει μπροστά με Αλεξάκου, Σιμόν 16-14.

Με καλό σερβίς ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε 18-18 και με ένα ακόμη μπλοκ της Μεταξά, προσπέρασε 19-18. Η Σιμόν, φτάνοντας με 18 σκόρερ την μέχρι τότε τοπ σκόρερ της ομάδας της Πήττα, ισοφάρισε σε 22-22 για να φτάσουν οι κίτρινες σε ματς μπολ τελικού με την Καραφουλίδου 24-23.

Η Μέρκοβα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, ισοφαρίζοντας σε 24-24, όμως ο Άρης χάρις στον πόντο της Σιμόν και λάθος των φιλοξενούμενων, έφτασε με το ανατρεπτιικό 27-25 στην «λύτρωση» και με 3-1 σετ, 2-1 νίκες στη σειρά των ημιτελικών την ιστορική πρόκριση στα τελικά της Volleyleague.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία της γυναικείας ομάδας της Θεσσαλονίκης, αφού στο παρελθόν είχαν στεφθεί τρις τριταθλήτριες στην Ελλάδα (1977, 1982, 1984). Μάλιστα, ο Άρης επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 23 χρόνια, όταν τη σεζόν 1994-1995 αγωνίστηκε στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας (CEV Cup).

Μορφή των “Αρειανών” με 18π η Πήττα, έναν παραπάνω είχε η Σιμόν, τοπ σκόρερ του 3ου ημιτελικού με 21 η Μέρκοβα,”κέρβερος” η Μεταξά με 10π, εκ των οποίων τα 7 από μπλοκ, πολύτιμη ως βασική πασαδόρος η Ξανθοπούλου, που πέτυχε και 6 πόντους.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Γιάννης Τσαιρέλης (Προπονητής Άρη στο Volleyplanet): “Είμαστε πολύ χαρούμενοι που θα συμμεταάσχουμε σε έναν τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία μας! Ο κόσμος σήμερα ήταν ο 7ος παικτης μας, καθώς μπήκαμε αγχωμενεοι στο ματς, αλλά ευτυχώς το διώξαμε στη συνέχεια. Η ψυχή σήμερα ήταν πάνω από την τακτική, τα κορίτσια θέλανε πάρα πιολυ την πρόκριση και εκμεταλλευτήκαμε το πλεονέκτημα της έδρας Η Πήττα, που είναι από τα σπλάχνα του Άρη, έκανε ένα παιχνίδι εξαιρετικό, σταματήσαμε τα ατού της Σαντοιρίνης και ήρθε το ιστορικό αυτό αποτέλεσμα.

Θέλουμε να χαρούμε τη συμμετοχή μας στον τελικό, απέναντι σε μία ομάδα, όπως ο Ολυμπιακός, που πριν λίγες μέρες κατέκτησε ευρωπαϊκό τρόπαιο. Σήμερα θα πρεπε να παίζαμε σε ένα μεγαλύτερο γήπεδο, καθώς ήρθε για πρώτη φορά φέτος τόσος πολύ κόσμος, και φίλαθλοι του βόλεϊ. Ή ατμόσφαιρα ήταν βαριά, είχαμε μια λιποθυμιά της Εμμανουηλίδου στο 3ο σετ, στην οποία προσωπικά αλλά και ο σύλλογος ευχόμαστε περαστικά και ο κ. Παπαδογούλας στάθηκε στο ύψος των απαιτήσεων ενός ημιτελικού”.

Γιώργος Ρούσης (προπονητής ΑΟ Θήρας στο Volleyplanet): «Θα μπορούσαμε να περάσουμε στον τελικό, κάναμε μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια σε μία δύσκολη έδρα, αλλά ο Άρης έπαιξε κι αυτός πολύ καλά και προκρίθηκε άξια στον τελικό».

Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-23, 26-24, 27-25)

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 15 (15/38 επ., 55% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πήττα 18 (11/17 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σιμόν 19 (13/35 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντιμά 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Χίτζιου (λ, 60% υπ.), Πετρινόλη (λ), Γουγούση, Καθάριου 1 (1/2 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 11 (11/24 επ., 17% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/6 επ., 7 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (13/35 επ., 1 άσσος, 45% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου, Κοσμίδου, Τσοχατζή.