Ρετιρέ για έναν

Ντέρμπι ανατροπών ήταν αυτό μεταξύ Ολυμπιακού και Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Ρέντη. Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκαν 2-0 στο τέλος επικράτησαν με 3-2 επί του μαχητικού Εθνικού που διεκδίκησε μέχρι τέλους την πρώτη του νίκη στον Πειραιά… Κορυφαίος των νικητών ο Ντιάτσκοφ, ενώ από πλευράς Εθνικού ο Τσούκ.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να συνεχίσει το σερί του απέναντι στον Εθνικό από εκεί που σταμάτησαν οι περσινοί τελικοί της Α1… Οι Πειραιώτες παρουσίασαν δύο πρόσωπα αφού κατάφεραν να φθάσουν στο 2-0, ωστόσο χρειάστηκαν το 5ο σετ για να πάρουν τη νίκη και με το 3-2 να φθάσουν στο 4×4 ξεκαθαρίζοντας την πρωτιά στην βαθμολογία.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο πρόσωπο του Σταύρου Κασαμπαλή κατάφερε να βρει τις λύσεις που ήθελε και με μπροστάρη τον Τσουκ να γυρίσει την αναμέτρηση από το 2-0 και το 18-15 του τρίτου σετ διεκδικώντας πανάξια την πρώτη του νίκη επί του Ολυμπιακού στον Πειραιά. Η ανατροπή όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί αφού στις κρίσιμες επιθέσεις του τάϊ-μπρέϊκ ο Ολυμπιακός με τον Ντιάτσκοφ και Κοκκινάκη φρόντισε να πάρει τη νίκη.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Αντρέϊ Ντιάτσκοφ και  Μενέλαος Κοκκινάκης, ενώ από την άλλη πλευρά σε άσχημη μέρα βρέθηκε ο Κλάρκ που αντικαταστάθηκε από τον Τζελάτη.

Από την άλλη πλευρά ο Κασαμπαλής ήταν το πρόσωπο του αγώνα που γύρισε το παιχνίδι από πλευράς Εθνικού, έχοντας βαρύ πυροβολικό τον Τσουκ και τον Άντριτς με χαμηλό ποσοστό στην επίθεση.

Με τον αέρα του φαβορί

Στο πρώτο σετ παρά το καλό ξεκίνημα του Εθνικού που πίεσε στο σερβίς  και προηγήθηκε με 4-6 και 8-12, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα και φρόντισε με τους Κοκκινάκη και τα λάθη των Θρακιωτών να κάνει το 14-14. Με αποτελεσματικές επιθέσεις αλλά και πίεση από την γραμμή του σερβίς Οι Πειραιώτες έκαναν το 17-14 και το 21-18 για να έρθει το 25-22 από τον Τακουρίδη που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Προβάδισμα με Ντιάτσκοφ-Κοκκινάκη

Στο δεύτερο σετ οι  «ακρίτες» με πολύ καλές άμυνες και μπλοκ ξεκίνησαν καλά δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους. Στο 10-10 ο Δημήτρης Καζάζης πέρασε εκτός τον Κλάρκ δίνοντας χρόνο στον Τζελάτι, κάτι που εκμεταλλεύθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φθάνοντας στο 14-16. Ο Ολυμπιακός όμως πήγε γρήγορα το σετ στο 19-19 και με κεκτημένη ταχύτητα από τους Κοκκινάκη και Ντιάτσκοφ ανέβασε την διαφορά στο 22-19 για να φθάσει στο 2-0 με το 25-21.

Άσος με Κασαμπαλή

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο καθώς Ολυμπιακός και Εθνικός πήγαιναν κοντά στο σκορ φθάνοντας στο 13-13. Με την επίθεση των γηπεδούχων να παίρνει τους πόντους της και τους Ντιάτσκοφ , Τζελάτι αποτελεσματικούς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 18-15. Ο Μουστακίδης κάπου εκεί τράβηξε άσο από το μανίκη καθώς πέρασε εκτός του Κίσιτς και έβαλε τον Κασαμπαλή. Παρά το 19-17 που έφθασαν οι γηπεδούχοι, ο Εθνικός κατάφερε να αλλάξει την ροή του αγώνα και με τον Άντριτς έκανε το 19-19, με τις δύο ομάδες να κρατάνε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22. Εκεί μίλησε το πάθος και η αξία του Ανέστη Δαλακούρα που με δύο δικούς του πόντους και ένα λάθος του Τακουρίδη έκανε το 22-25 για τους Εβρίτες που μείωσαν σε 2-1 ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο.

Ανατροπή με Τσουκ

Ο Κασαμπαλής ξεκίνησε και στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα το ντέρμπι να είναι αμφίρροπο αφού οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αποκτήσουν τον έλεγχο του σετ και υπήρξαν αρκετές ανατροπές στο σκορ. Ολυμπιακός και Εθνικός έφθασαν στο 6-6 και 9-9, όμως  Άντριτς με δύο πόντους του έκανε το 9-11 και με άσο του Τσουκ οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 10-13, ενώ λίγο αργότερα ο Δαλακούρα το 12-16. Το μπλοκ των «κυανολεύκων» φρόντισε να θυμίσει Σινικό τοίχος και να σταματήσει τον Κοκκινάκη για το 12-17, ενώ με κόντρα επίθεση ο Δαλακούρας πήγε την διαφορά στο +6 (12-18) αναγκάζοντας τον Καζάζη να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 14-18, και με επιθέσεις των Τσουκ-Γιούρισιτς το σετ πήγε στο 15-19 και το λάθος σερβίς του Κοκκινάκη στο 15-20. Με την ψυχολογία υπέρ του αλλά και πάθος ο Εθνικός έκανε το 15-21 με τον Τσουκ και λιγο αργότερα το 16-22. Οι Θρακιώτες κρατώντας χαρακτήρα έφθασαν στο 2-2 κατακτώντας το σετ με 19-25 .

Νίκη στις λεπτομέρειες

Στο πέμπτο σετ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση νίκη και με τον ασο του Τζελάτη έκανε το 3-1. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 3-3 όμως Κοκκινάκης και Τζελάτη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 5-3, ενώ ο Ντιάτσκοφ έκανε το 6-4. Το μπλοκ στον Τσουκ έφερε το 7-4, όμως το μπλοκ του Κασαμπαλή στον Κοκκινάκη κράτησε ζωντανό τον Εθνικό κάνοντας το 7-5. Κοκκινάκης και Τζελάτη έφεραν διαφορά ασφαλείας στον Ολυμπιακό με το 9-5 και ο Ντιάτσκοφ έκανε  το 10-6.

Ο Εθνικός με τον Παπάζογλου και ένα μπλοκ στον Ντιάτκοφ μείωσε σε 10-8, όμως ο Ουκρανός ακραίος των γηπεδούχων ανέβασε το σκορ στο 11-8. Ο Τσουκ μείωσε σε 12-10 ξαναβάζοντας τους «κυανόλευκους» στην διεκδίκηση της νίκης, όμως το λάθος σερβίς του Άντριτς έφερε στο +3 τον Ολυμπιακό (13-10). Τελικά ο Ολυμπιακός με το 15-12 κατάφερε να πάρει τη νίκη έστω και στα σημεία και να παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία μετά την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κλειδί της αναμέτρησης ο Κασαμπαλής που μπήκε στο 18-15 του τρίτου σετ, βραχυκύκλωσε το παιχνίδι του Ολυμπιακού και έδωσε το σύνθημα ανατροπής στον Εθνικό. Ωστόσο ο Ντιάτσκοφ με τους 23 πόντους οδήγησε τους Πειραιώτες στη νίκη αφήνοντας για μια ακόμη φορά τους Εβρίτες την ανάμνηση της προσπάθειας.

Καζάζης (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Ένιωσα ότι ήταν απροσπέλαστο το μπλοκ της Αλεξανδρούπολης. Η αλλαγή του πασαδόρου άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Μπήκε ο νεαρός έκανε καταπληκτικό παιχνίδι αλλά στο τέλος διαβάσαμε το παιχνίδι του και πήραμε τη νίκη.
Αυτά τα παιχνίδια θεωρώ ότι βοηθάνε την ομάδα μου ώστε να μπορέσουμε να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα όταν δεχόμαστε πίεση».

Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης): «Για να κερδίσεις τον Ολυμπιακό εδώ μέσα πρέπει να παίζεις το 100% για δυο ώρες και να είσαι συγκεντρωμένος. Είναι ικανοποιημένος από το βαθμό αλλά πιστεύω ότι μπορούσαμε τη νίκη. Τα νέα παιδιά πρέπει να ακούνε να προβληματίζονται γιατί το μέλλον είναι δικό τους. Ο Σταύρος βοήθησε πολύ αλλά αν θέλεις να γίνεις μεγάλος παίκτης πρέπει στην προπόνηση να γίνεις πρώτος γιατί ο ίδιος μπορεί και αδικεί τον εαυτό του. Τέλος, θα θελα λίγο αμερόληπτη διαιτησία σε μερικά παιχνίδια»!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (21/38 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ- 50 % άριστες), Προυσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 20 (18/34 επ, 2 ασσους, 61% υπ – 43% άριστες), Κλαρκ 7 (5/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 79% υπ – 64% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/1 επ), Τζελάτι 12 (11/21 επ, 1 άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπολοκ), Μίχαλ 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (8/13 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45-% υπ – 34% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/26 επ 1 μπλοκ, 37% υπ – 26% άριστες), Άντριτς 22 (13/28 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) /Δαρίδης (λ- 44% υπ – 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ, μπλοκ), Δαλακούρας Κώστας.