Στα Μεσόγεια το τελευταίο εισιτήριο του F4

Το Μαρκόπουλο χάρις στην εμπερία του επικράτησε με 3-2 (25-17, 21-25, 25-15, 22-25, 15-8) του Α.Ο.Φ Πορφύρα στον προημιτελικό Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών στο πειραϊκό κλειστό “Π. Σαλπέας” και “καπάρωσε” το τελευταίο εισιτήριο για το προσεχές φάιναλ φορ της Γλυφάδας.

Ωστόσο τα κορίτσια του Πειραϊκού συλλόγου, που άγγιξαν το θάυμα, αλλά τελικά έπειτα απο συνολικα 18 κερδισμενα ματς γνώρισαν για πρώτη φορά φέτος την ήττα, αποχαιρέτησαν την διοργάνωση με “ψηλά το κεφάλι” και με την μαχητικότητά τους απέναντι σε έναν ακόμη αντίπαλό της Α1 δικαιολόγησαν απόλυτα την θέση τους στην κορυφή των ομίλων της Α2 κατηγορία.

Μέσα σε ενθουσιώδη ατμόσφαιρα στο κλειστό «Π. Σαλπέας» από τους φίλους του Πορφύρα που φάνηκαν συνεπείς σε ένα ακόμη ιστορικό ραντεβού του πειραϊκού συλλόγου το Μαρκόπουλο εκμεταλλευόμενο κάποια λάθη των γηπεδούχων, αλλά και την εμπειρία του, προηγήθηκε με 8-5.

Η ομάδα του Βασίλη Πανδή μείωσε σε 10-8, αλλά με ένα επιμέρους σερί πόντων 4-0 από το τακτικό σερβίς της Φακοπουλίδου η ομάδα των Μεσογείων ξέφυγε με 14-8 και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων έφτασε στο 16-12. Λάθη σε υποδοχή και επιθετικές επιλογές τελειώματα των φάσεων ανέβασαν τη διαφορά στο 21-14 για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, που από επίθεση στο φιλέ των γηπεδούχων πήρε με 25-17 προβάδισμα για την πρόκριση, 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Φρεαττύδας φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά του στο παιχνίδι. Βελτιωμένες σε μπλοκ άμυνα οι γηπεδούχες, με πιεστικό σερβίς χάλασε την ανάπτυξη του παιχνιδιού του Μαρκόπουλου με αποτέλεσμα χάρις στα πολλά λαθη των φιλοξενούμενων να ξεφύγει μέσα σε ενθουσιασμό με 11-3. Οι εσπευσμένες αλλαγές του Νικολάκη που έριξε στο ματς τις Καρακάση, Νικολογιάννη αντί των Ζακλίν, Μερκάδο βοήθησαν την ομάδα των Μεσογείων να συμμαζέψει λίγο το παιχνίδι του και με καλό μπλοκ, από το double score του Πορφύρα 12-6, να μειώσει με ένα επιμέρους σερί πόντων 6-1 σε 13-12.

Η επιστροφή των ξένων άσων στο παιχνίδι έφερε το Μαρκόπουλο με δύο συνεχόμενους πόντους της Μερκάδο για πρώτη φορά στο σετ επικεφαλής στο σκορ 14-13. Οι αλλαγές των Πανδή-Καλλή και κυρίως αυτή της Ξαγοραράκη αντί της Γκολφινοπουλου, «ψήλωσε» στο φιλέ τον Πορφύρα, που σε συνδυασμό με την μαχητικότητα του πέρασε μπροστά με 16-15. Με τη συμπαράσταση του κόσμου τους και πάθος οι Πειραιώτισσες χάρις στο «σκούπισμα» της πίσω ζώνης της Μουστάκη ξέφυγαν 19-16 και 23-20. Τελικά παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν, δύο φαρμάκια (άσος, επίθεση) της Χρήστου έφεραν με 25-21 την ισοφάριση σε 1-1 σετ και ξέσπασμα στην κερκίδα.

Στο 3ο σετ η Μερκάδο “πήρε τ’ όπλο” της. Με πολύ καλό σερβίς που έκανε ζημιά στην υποδοχή και ανάπτυξη του Πορφύρα, αλλά και με δική της επίθεση το Μαρκόπουλο φάνηκε να αρχίζει να επιβάλλει με 8-3 το παιχνίδι του. Βλέποντας να μην βγαίνει τίποτα στην ομάδα του ο Πανδής κάλεσε στο 10-3 σε τάιμ άουτ, όμως το καλό μπλοκ και η βραζιλιάνικη ποιότητα της Πούλι διατήρησαν τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα 13-5. Το καλό σερβίς της Ράπτη έδωσε κάποιες «ανάσες» στις γηπεδούχες, που με φοβερό πείσμα και μαχητικότητα μείωσαν σε 13-9, όμως η Διάλα έφερε τις φιλοξενούμενες πρώτες και στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ με 16-10. Κάπου εκεί το σετ άρχισε να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η έλλειψη καθαρού μυαλού των γηπεδούχων σε όλους τους τομείς,οδήγησε στο double score 20-10 και η πλάστιγγα τελικά έγειρε με 25-15 προς την πλευρά της ομάδας του Νικολάκη, που ζευγάρωσε, με άσο της Νικολογιάννη, τα κερδισμένα της σετ, 2-1.

Με καλή ψυχολογία και σερβίς η ομάδα της Α1 Γυναικών προηγήθηκε στο 4ο σετ 6-3, αλλά ο Πορφύρας με την Γκλοφινοπούλου να έχει επιστρέψει στην πάσα, τη Φωτεινού “κέρβερο” στο φιλέ και τους άσους της Ράπτη, “πήρε κεφάλι” με 10-7. Ο Νικολάκης βλεποντας τα “δύσκολα” που έβαλε η Ράπτη στην υποδοχή της Φακοπουλίδου, “έριξε” στο ματς την Νικολογιάννη, αλλά τα λάθη του Μαρκόπουλου συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ξεφύγουν 13-8. Η είσοδος των Λιάγκη, Καρακάση δεν έδωσαν το κάτι… άλλο στο Μαρκόπουλο, που από το πολύ καλό σερβίς της Χρήστου βρέθηκε να χάνει με 17-11. Η ομάδα των Μεσογείων, από λαθη των αντιπάλων της και συνεχόμενα μπλοκ της Πούλι, μείωσε τη διαφορά στο δίποντο, 18-16. Επιθεσεις της Ράπτη και το καλό σερβίς της Κελεσίδη οδήγησαν την ομάδα του Πειραιά στο 21-17. Το “σημάδι” στην Φακοπουλίδου, που στο μεταξύ, επέστρεψε αντί της Λιάγκη απέφερε καρπούς με  23-20, για τον Πορφύρα που μέσα σε έκρηξη χαράς ισοφάρισε σε 2-2 με 25-22 ξυπνώντας… μνήμες από το ματς των “16” με την Ηλιούπολη στο “Π.Σαλπέας”.

Στο τελευταίο σετ Πούλι και Μερκάδο πήραν το Μαρκόπουλο στις πλάτες τους και οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν απο νωρίς με 8-3. Ο Πορφύρας αντέδρασε, όμως οι παίκτριες του Πανδή δεν είχαν το κουράγιο και τις λύσεις που απαιτούνταν και τελικά η ομάδα του Νικολάκη πανηγύρισε με 15-8 την πρόκριση, υπό το θερμό χειροκρότημα της κερκίδας στις γηπεδουχες για το ιστορικό φετινό ταξίδι του Πορφύρα στο Κύπελλο Ελλάδας.

Βασίλης Πανδής: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή της Α1 και πολύ κοντά στην τετράδα και εξαρχής το έργο μας ήταν δύσκολο. Καταφέραμε με μεγάλη προσπάθεια να κοιτάξουμε στα μάτια τον αντίπαλο και δεν υπάρχει καλύτερο ψυχολογικό ντοπάρισμα για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια».

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Σε αυτά τα ματς δεν μετράει το πόσο καλά παίζεις αλλά το αποτέλεσμα. Είμαστε ικανοποιημένοι που μετά από πολλά χρόνια επιστρέφουμε σε ένα Φάιναλ-4. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο που απέδειξε ότι δίκαια βρίσκετα στη θέση που βρίσκεται στο πρωτάθλημα της Α2».

Τα σετ: 25-17, 21-25, 25-15, 22-25, 15-8

Πορφύρας (Πανδής) Ράπτη 18 (12/46 επ., 6 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 15 (11/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 19% άριστες), Σιδεράτου 3 (1/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κελεσιδη 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουστάκη –λ (31% υπ. – 19% άριστες) / Γκούρα, Θαλασσινού Καράκου 2 (2/13 επ.), Ξαγοραράκη, Θεοχάρη 1 (1/2 επ.).

Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια 10 (7/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σόουζ4 (2/5 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 21 (17/45 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κλάιν 17 (12/40 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φακοπουλίδου 13 (9/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες), Διάλλα 9 (4/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (23% υπ. – 23% άριστες) / Καρακάση, Νικολογιάννη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 23% άριστες), Λιάγκη.