Stop Πανναξιακού στο αήττητο του Ολυμπιακού!

Ο Πανναξιακός βρήκε τον Ολυμπιακό “αποδεκατισμένο” λόγω απουσιών (Χριστοδούλου-Λαζάρεβιτς-Μαλασάι) και αλλαγών στο βασικό του σχήμα και κατάφερε την 20η αγωνιστική να του σπάσει το φετινό αήττητο, κατακτώντας μια σπουδαία νίκη όχι μόνο λόγω του ονόματος του αντιπάλου αλλά λόγω της βαθμολογικής της σημασίας.

Με τον Κοβάτσεβιτς να προστατεύει ενόψει της συνέχειας τις Χριστοδούλου-Μαλασάι-Λαζάρεβιτς και να ξεκινά στο βασικό του σχήμα την Κατερίνα Γιώτα ως ακραία -η οποία ήταν επιθετικά εντυπωσιακή με 20π- μαζί με την Κωνσταντίνου, στο κέντρο επέλεξε το δίδυμο των Λαμπρούση-Εμμανουηλίδου με πάσα την Τέζα.

Ενώ στο στρατόπεδο του Πανναξιακού, ο Ζόραν Κόβαζιτς έκανε τις δικές του “αλχημείες” αφού ξεκίνησε με την Άννα Καρπουζά στο κέντρο μαζί με τη Μεταξά (η οποία έγινε αλλαγή στα μέσα του 2ου σετ με την Περίν) έχοντας διαγώνια τη Διώτη και στα άκρα βασικές τις Τοτσίδου-Νούσια.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός είχε το πάνω χέρι ενώ ο Ολυμπιακός με αυτό το νέο σχήμα προσπαθούσε να ανταπεξέλθει. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 8-4 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ 16-11 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο σετ, βελτιώθηκε στην επίθεση (5-8, 13-16)  και έφτασε εύκολα στο 1-1 με 20-25.

Στο τρίτο σετ η κόντρα μεταξύ των δυο ομάδων κορυφώθηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-7, 13-14, 20-20). Ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα με 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει αλλά η Τσβετάνοβα έχασε την ευκαιρία και στις λεπτομέρειες οι Ναξιώτισσες έκαναν το 25-24 και το 2-1 σετ (26-24).

Με ψυχολογία στα ύψη και το κοινό να… αρχίζει να πιστεύει στη νίκη, οι παίκτριες του Κόβαζιτς με καθαρό μυαλό πήραν προβάδισμα (15-12), το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν 20-17 πιέζοντας με τα σερβίς της Τοτσίδου. Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, μείωσε σε 23-21 αλλά το τελικό 25-23 ήταν υπέρ των γηπεδούχων ένα “τρίποντο” διπλής επιτυχίας για την ομάδα της Νάξου.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 26-24, 25-23

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 7 (2/3 επ., 4 άσοι,. 1 μπλοκ), Διώτη 19 (15/40 επ., 3 άσοι,1 μπλοκ), Καρπουζά 5 (5/8 επ.), Τοτσίδου 17 (14/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Μεταξά 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νούσια 5 (5/23 επ., 39% υπ. – 21% άριστες), Κελεσίδου -λ (47% υπ. – 40% άριστες) / Αποστολίδου, Δρακουλίδου, Περίν 11 (7/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ)
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 21 (19/46 επ., 2 μπλοκ, 19% υπ. – 19% άριστες), Κωνσταντίνου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 10 (5/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τέζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (13/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (70% υπ. – 65% άριστες / Κοκκινάκη 1 (1/5 επ.), Ζαμπάτη