CHALLENGE CUP

«Της έριξε τον… ουρανό στο κεφάλι» ο Ολυμπιακός!

Tέλος καλό, όλα καλά σε μια ακόμη φετινή ευρωπαϊκή βραδιά στο Challenge Cup  για τον Ολυμπιακό, καθώς οι νταμπλούχες Ελλάδας, αν και δυσκολεύθηκαν στο ‘α ματς των “8” της διοργάνωσης στο Μπέβερεν, όπου έχαναν με 2-1 από το σερβίς των Βελγίδων της Αστερίξ, τελικά κατάφεραν με μπλοκ από… μενίρ να φτάσουν με  3-2 σετ σε μία παλικαρίσια ανατροπή και να πάρουν το “πάνω χέρι” για την ιστορική τους πρόκριση στα ημιτελικά.

olympiakos_asterix_lazarevic

Με την ενθουσιώδη παρουσία των φίλων του από τους βελγικούς και άλλους ευρωπαϊκού συνδέσμους στο “Sporthal De Meerminnen” ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς αποφασισμένος να επιβάλλει το ρυθμό του. Κάτι που κατάφερε εύκολα καθώς με πρωταγωνίστρια τη Χίπε προηγήθηκε 8-6. Το καλό σερβίς και οι άσοι της Βαν Αβερμάετ έφεραν τη διαφορά στην οριακή της τιμή 11-10, όμως στη συνέχεια οι ερυθρόλευκες με το καλό σερβίς της Λαμπρούση, ξέφυγαν, εκμεταλλευόμενες και τα λάθη των αντιπάλων τους, με +5 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, 16-11. Με καλή άμυνα και κεφάτη τη Γιώτα οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν το 21-17 και παρά τη μείωση ξανά των Βελγίδων στον πόντο κατέκτησαν τελικά με 25-21 από άσο της Λαμπρούση το σετ, 1-0.

kosmos_olympiakoy

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς, που έδειξαν μια νευρικότητα- νωθρότητα, που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτες οι Βελγίδες. Με την Βαν Αβερμάετ να δίνει νέο ρεσιτάλ από τη γραμμή του σερβίς η Αστερίξ πήρε προβάδισμα με 8-4 και με την Ντε Χοντ να μιμείται το παράδειγμα της συμπαίκτριά της η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 16-9. Στο 20-10 ο Κοβατσεβιτς, βλέποντας πως το σετ είναι χαμένο, έδωσε ανάσες στην Χίπε, βάζοντας στην θέση της τη Βλαχάκη και οι Βελγίδες συνεχίζοντας το… βιολί τους από το σερβίς ισοφάρισαν σε ρυθμούς προπόνησης, 1-1 με 25-11.

Η επιστροφή της Χίπε και η είσοδος της Τσίμα αντί της Μαλασάι, σε μία προσπάθεια να βελτιώσει την υποδοχή του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μεχρι και το σερβίς της Χίπε στο φιλέ, 13-13. Ακολούθησαν πολλά λάθη από τις Ελληνίδες, που ζορισμένες από το βελγικό σερβίς-μπλοκ βρέθηκαν να χάνουν με 19-14. Μετά το εσπευσμένο τάιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς, η Μαλασάι επέστρεψε αντί της Τσιμα στο ματς, όμως το μομέντουμ του παιχνιδιού ευνόησε την Αστερίξ, που λες και είχε πιει το… μαγικό ζωμό του Πανοραμίξ, ζευγάρωσε με 25-19 τα κερδισμένα της σετ, 2-1.

osfp_olympiakos_beveren

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 4ου σετ, το οποίο ήταν θέμα “ζωής ή θανάτου” για τις δύο αντιπάλους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-7 και εκμεταλλευόμενος το καλό του μπλοκ αλλά και τα λάθη των Βελγίδων 16-14. Όσο πέρναγε ή ώρα όμως η ελληνική ομάδα κυριαρχούσε στο φιλέ και με πρωταγωνίστριες τις κεντρικές του Λαμπρούση-Γιώτα κέρδισε με 25-20, 2-2 σετ, στέλνοντας το ματς σε τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα του Πειραιά ξύπνησε μνήμες από το ματς του Τσανάκαλε. Με αποφασιστικότητα και πάθος από τις Χίπε, Λαζάρεβιτς πήρε κεφάλι με 8-6 και ανεβάζοντας την διαφορά στο 14-10 κατάφερε με 15-12 να πανηγυρίσει στο τρίτο του συνεχόμενο ματς των 5 σετ μία ακόμη σπουδαία ευρωπαϊκή εκτός έδρας νίκη.

Στον επαναληπτικό του Ρέντη στις 8/3 τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θέλουν πλέον νίκη (3-0, 3-1 ή 3-2), ενώ σε περίπτωση ήττας με 2-3 η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στο «χρυσό» σετ.

Αστερίξ Μπέβερεν (Βά Ντε Μπρόεκ): Μπιεμπάουβ 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χέρμποτς 19 (18/52 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 18% άριστες), Λέμενς 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Βαν Αβερμάετ 11 (4/16 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ντ’Χόντ 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ), Βαν Γκέστελ 12 (9/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρουισχάερτ πλ (56% υπ. – 14% άριστες) / Ντε Ταντ-λ, Κόπιν 1 (1 άσο), Στράγκιερ, Σμιτς.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαζαρεβιτς 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Μαλασάι 11 (11/22 επ., 47% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (4/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Χίπε 20 (18/49 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Βλαχακη 1 (1/2 επ.), Τσίμα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 09% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου